İstanbul
DOLAR19.0724
EURO20.5845
ALTIN1217.8

Çin ve ABD savunma bakanları bir araya geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çin ve ABD savunma bakanları bir araya geldi
Abone ol
Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bugün Komboçya’da görüştü.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bugün Komboçya’da görüştü.

9. ASEAN Savunma Bakanları genişletilmiş toplantısına (ADMM-Plus) katılmak üzere Kamboçya’da bulunan Wei Fenghe,  ABD tarafının daveti üzerine Austin ile biraraya geldi.

Austin’e Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi hakkında bilgi veren Wei, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden’in 17. G20 Liderler Zirvesi’nde görüşüp bir dizi ortak anlayışa vardıklarını ve bunun ikili ilişkilerin gelişmesine yön verdiğini hatırlattı.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin yüzleştiği sıkıntılardan Çin yerine ABD tarafının sorumlu olduğuna işaret eden Wei, Çin’in ikili ordu ilişkisine önem verdiğini ancak ABD’nin Çin’in çekirdek çıkarlarına saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. Wei, ABD’den sözünü yerine getirerek iki ülke liderlerinin vardıkları ortak anlayış doğrultusunda rasyonel bir  Çin siyaseti izlemesini beklediklerini söyledi.

Taiwan konusuna değinen Wei, Taiwan konusunun Çin’in çekirdek çıkarlarının merkezinde yer aldığını vurguladı.

Taiwan konusunun ikili ilişkilerin kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çeken Wei, Taiwan’ın Çin topraklarının bir parçası olduğu gibi Taiwan sorununun çözülmesinin Çinlilerin işi olduğunu ve bu soruna hiçbir dış gücün karışamacağını yineledi. Wei, Çin ordusunun vatanın birleşmesini savunmak konusunda yeterli irade, güç, özgüven ve kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

İki taraf, iki ülkenin ordusunun temaslarını sürdürerek bölgesel güvenlik ve istikrarı korumak için çaba gösterilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

İki taraf ayrıca Ukrayna krizi, Güney Çin Denizi ve Kore Yarımadası dahil olmak üzere farklı uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei bugün düzenlenen basın toplantısında iki bakanın görüşmesini değerlendirdi. İkili görüşmeyi içten, derin, gerçekçi ve yapıcı bir stratejik temas olarak değerlendiren sözcü, iki tarafın ordular arası ilişkilerde istikrarın korunması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bodrum, rekor kruvaziyer sayısı ile sezon kapanışı yaptıÖnceki Haber

Bodrum, rekor kruvaziyer sayısı ile sezo...

Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi yeniden inşa etmek istiyoruzSonraki Haber

Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi yeniden inşa et...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar