İstanbul
DOLAR16.9784
EURO17.4947
ALTIN984.52

CHP Milletvekili Toprak: Yakın dönemde enflasyonda yüksek oranlı artışlar gelecek!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Toprak: Yakın dönemde enflasyonda yüksek oranlı artışlar gelecek!
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, medya ile paylaştığı haftalık değerlendirme raporunda, Hizmet Üretici Fiyat Endeksi'nde yüzde 30'u aşan enflasyon artışının, yakın dönemde tüm fiyatların zamlanacağını ve enflasyonda yüksek oranlı artışların peş peşe geleceğinin işaretidir, dedi.

İstanbul Milletvekili Toprak'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Hizmet Üretici Fiyat Endeksi’nde (H-ÜFE) yıllık yüzde 30’u aşan enflasyon artışı, yakın dönemde tüm fiyatların zamlanacağının, enflasyonda yüksek oranlı artışların peş peşe geleceğinin işaretini veriyor.

Gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 114’le üç haneye çıkan enflasyon, depolama ve destek hizmetlerinde ise yüzde 53’e ulaştı!

H-ÜFE 2021 yılı Eylül ayında, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 28,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 27,18 artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 32,72, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 24,86, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 13,35, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 114,82, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 19,76, idari ve destek hizmetlerinde yüzde 20,61 artış gerçekleşti.

H-ÜFE sektörlerinde yıllık en düşük artış telekomünikasyon hizmetlerinde yüzde 6,83, büro yönetimi ve diğer iş destek hizmetleri yüzde 8,81, hukuk ve muhasebe hizmetlerinde yüzde 11,62 olarak gerçekleşirken gayrimenkul hizmetleri yüzde 114,82, su yolu taşımacılığı yüzde 82,23, depolama ve destek hizmetleri yüzde 52,95 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

H-ÜFE sektörlerinden hava yolu taşımacılığı hizmetlerinde yüzde 13,89, seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer ilgili hizmetlerde yüzde 11,00, konaklama hizmetlerinde yüzde 10,37 azalış gerçekleşti.

Programcılık ve yayıncılık hizmetleri yüzde 22,78, reklamcılık ve piyasa araştırması hizmetleri yüzde 9,41, sinema filmi, video ve televizyon programı yapımcılık hizmetleri, ses kaydı ve müzik yayımlama yüzde 6,63 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Konut fiyatları ve kiralardaki olağanüstü yükselişler gayrimenkul hizmetlerinde yıllık enflasyonu üç haneye taşırken, depolama ve destek hizmetlerinde yüzde 52,95 düzeyine varan enflasyon önümüzdeki aylar için yüksek zamların ve tehlikeli enflasyonun sinyallerini veriyor.

Muhtemelen MB bu gidişi gördüğü için fiyat istikrarını sağlamaktan, enflasyon artışıyla mücadeleden vazgeçtiğini, enflasyon ve kurların ‘serbest uçuşa geçmesine’ yol verdiğini ilan ediyor.

Yİ-ÜFE yüzde 40’ın üzerine çıkarak, TÜFE ile arasındaki makası açmaya devam ederken, H-ÜFE’de hızlanan bu yükselişle zincirleme zamlar ve yoksullaşma daha da hızlanacak. İktidarın buna karşı ortaya koyduğu bir plan-program yok. Ekonomi, adeta kaderine terk ediliyor.

Bu sürdürülemez tablo karşısında market zincirlerine yüz milyonlarca liralık fahiş fiyat cezası kesmek dışında çözüm üretemeyen iktidar, artık ülkeyi ve ekonomiyi yönetemez konuma geldiğini apaçık gösteriyor!"

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malatya Uluslararası Film Festivali’ne başvuru tarihi uzatıldıÖnceki Haber

Malatya Uluslararası Film Festivali’ne b...

Özyurt: Ülkemiz savunma sanayisinde çağ atladıSonraki Haber

Özyurt: Ülkemiz savunma sanayisinde çağ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar