İstanbul
DOLAR18.5794
EURO18.5417
ALTIN1026.4

CHP Milletvekili Toprak: Kadınlara yönelik şiddetin vebali, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın omuzlarındadır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Toprak: Kadınlara yönelik şiddetin vebali, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın omuzlarındadır!
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, medya ile paylaştığı haftalık değerlendirme raporunda, kadınlara yönelik şiddetle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tuttu.

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

"Türkiye’de hiçbir iktidar döneminde kadınların can güvenliği, yaşam hakkı, bu dönemdeki kadar tehdit altında olmadı.

Bu ülkenin kadınlarının uğradığı saldırıların, şiddetin, ellerinden alınan yaşam haklarının tüm vebali TBMM iradesiyle kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede ‘Şahsi’ imzası ve iradesiyle feshederek bu ülkenin kadınlarını yok sayan CB Erdoğan ve iktidarının omuzlarındadır!

Geçtiğimiz hafta içinde Türkiye’nin dünya çapındaki 16 milyon nüfuslu metropolü İstanbul’da hiçbir sözcükle tanımlamayacak bir vahşetle gencecik bir kadının daha yaşamı, umutları ve geleceği elinden alındı.

Türkiye’de hiçbir iktidar döneminde kadınların can güvenliği, yaşam hakları, toplumda insanca ve eşit bir birey olarak var olma hakları bu kadar tehdit altında ve korumasız olmadı.

Artık muhtemelen iktidarın kendisinin de sayısını unuttuğu yargı reformu yasa paketleri, insan hakları eylem planlarında kadınların insan olarak varlığını, maruz kaldıkları şiddet ve saldırıları, neredeyse keyfi şekilde yaşamdan koparılmalarını görmezden gelen iktidarın bu ‘cezasızlık’ yaklaşımı ve kadınları yalnızca cinsel obje olarak gören fetvacılarla süreci yönetme zihniyeti hızla bu noktalara gelinmesine olanak sağladığı gibi, saldırganları, canileri cesaretlendirdi.

Kız çocuklarımız, genç kızlarımız, kadınlarımız, eşler, evliler, bekârlar, nişanlılar her an her yerde tehdit altındalar.

Onları koruyacak, saldırganları, canileri caydıracak, hayatlarını kurtaracak bir hukuk sistemini, yasa düzenini hayata geçirmekten ısrarla kaçınan bu iktidar, sonunda kadınların yegâne güvencesi İstanbul Sözleşmesi’ni de feshederek meydanı tamamıyla kadınların kanına ve canına susamışlara terk etti.

Kadınlarımızı yaşatmak, korumak, haklarını en üst düzeyde güvenceye almak üzere kabul edilen ve tüm uygar dünyanın, ülkelerin imzasıyla İstanbul’dan dünyaya duyurulan sözleşme millet iradesinin cisimleştiği TBMM’de kabul edilmesine karşılık bir günde tek kişinin ‘şahsi’ iradesi ve imzasıyla feshedilip çöpe atıldı.

Şahsi iradesini öne çıkartıp on milyonlarca kadını ve haklarını yok sayan, yaşam haklarının pervasızca ellerinden alınmasına adeta zemin hazırlayıp neredeyse teşvik edercesine yürürlükten kaldırılan İstanbul Sözleşmesi’ne gerek olmadığını savunan ve ‘Kadınlarımızı biz koruruz’ diyen iktidarın kadınlarımızın can ve mal güvenliğiyle alay ettiği katlanarak artan cinayetler karşısında sergilenen duyarsızlık, tavırsızlık, tepkisizlik ve vurdumduymazlıkla apaçık ortada.

Kadınlarımız samuray kılıçlarıyla caddelerde doğranıyor, taksilerle ezilip cesetleri tekmeleniyor, bedenleri parçalanıp varillerde yakılıyor ya da ormana, dağa tepeye atılıyor.

Her geçen gün, daha da büyüyen bu vahşet karşısında iktidarın başı suskun, acılı ailelere taziye telefonu açarak vicdanını rahatlatıyor.

On binlerce kişiye açtığı hakaret davalarıyla sindirdiği insanlarımız, acılı aileler tepkilerini, acılarını bile yüzüne karşı haykıramıyor.

İçişleri Bakanı kabinedeki diğer bakanlarla polemik yapmaktan, ekonomiyi uçurup, Almanya’yı İtalya’yı çatlatmaktan ne ülkenin ne kadınlarımızı can güvenliğiyle ilgilenecek vakit dahi bulamıyor.

Açılan on binlerce bekçi kadrosuyla geceleri mahalle, sokak ve caddelerin daha güvenliği olacağı iddiasına karşılık, vatandaşın güvenliğini sağlamak yerine bekçi dayağı yiyen, bekçi saldırısına uğrayan yurttaşlar her gün medyada haber oluyor.

Güvenlik güçleri kadınların can ve mal güvenliğini sağlamak yerine, yaşam haklarını savunan, hukuk, adalet talep eden kadınları coplarla dağıtıyor.

Bu ülkenin kadınlarının uğradığı saldırıların, şiddetin, ellerinden alınan yaşam haklarının tüm vebali, TBMM iradesiyle kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede ‘Şahsi’ imzası ve iradesiyle feshederek, bu ülkenin kadınlarını yok sayan CB Erdoğan ve iktidarının omuzlarındadır!

Geçtiğimiz 6 günde 8 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Yeter Artık!"

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Osman Öcalan Erbil'de hayatını kaybettiÖnceki Haber

Osman Öcalan Erbil'de hayatını kaybetti

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması için başvurular başladıSonraki Haber

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar