İstanbul
DOLAR18.5794
EURO18.5545
ALTIN1030.7

CHP Milletvekili Toprak: İktidarın yeni ekonomik modeli orta direği çökertti!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Toprak: İktidarın yeni ekonomik modeli orta direği çökertti!
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, medya ile paylaştığı haftalık değerlendirme raporunda, "İktidarın yeni ekonomi modeli, ‘orta direk’ olarak tanımlanan ve ülkenin en geniş kesimini oluşturan ücretli, dar gelirli, emekli, küçük esnaf, çiftçi, KOBİ vb. çökertti." dedi.

CHP Milletvekili Toprak'ın açıklamasında ilgili bölüm şöyle:

İktidarın yeni ekonomi modeli, ‘orta direk’ olarak tanımlanan ve ülkenin en geniş kesimini oluşturan ücretli, dar gelirli, emekli, küçük esnaf, çiftçi, KOBİ vb. çökertti.

Tüketici ve üretici enflasyon artışının hiperenflasyona doğru ilerlediği somutlaştı. Enflasyon, 2018’den önceki dönemde gerçekleşen ortalama yıllık enflasyonun 7 katını aştı!

TÜİK’in 4 Nisan’da açıkladığı mart ayı rakamlarıyla tüketici enflasyonu aylık yüzde 5,46, yıllık yüzde 61,1 artarken, üretici enflasyonu yıllık yüzde 114,9’a yükseldi. Tüketici-üretici enflasyon makası 53,8 puana çıktı.

Cumhurbaşkanı (CB) Erdoğan’ın ne olduğu belirsiz, ortada bir somut hedefi olmayan yeni modele geçişi öncesinde Ağustos 2021'de yıllık enflasyon yüzde 19,25 idi. Küresel finansal krizin yaşandığı 2008 ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilen 2018 arasındaki 10 yılda ortalama yıllık enflasyon yüzde 8,5 olurken, yeni sisteme geçiş sonrası Ağustos 2021’de bu ortalamanın iki katını (yüzde 19,25), Mart 2022’de ise ortalamanın 7 katını aşan (yüzde 61,1) enflasyon düzeyine gelindi.

Merkez Bankası’nın yılsonu için öngörülen yıllık enflasyon hedefi yüzde 23,2 idi. Mart rakamlarıyla birlikte ilk üç aydaki enflasyon toplamı yüzde 22,8’e ulaştı.

✓ Bir anlamda Merkez Bankası’nın 12 aylık enflasyon hedefi üç ayda gerçekleşti!

Sadece bu gelişme bile CB Erdoğan’ın, Merkez Bankası’nın, ekonomi yönetiminin ve Hazine Maliye Bakanının söylediği, açıkladığı hiçbir şeye inanılmaması, güvenilmemesi gerektiğini, ortaya attıkları hedeflerin iddiaların anlamsız olduğunu gösteriyor.

Enflasyonda ‘makul seviye’ nedir?

Türkiye beş yıldır çift haneli enflasyon sarmalında.

İktidarın makro hedefleri ve Orta Vadeli Planda (OVP), Merkez Bankası’nın enflasyon raporlarında sürekli vurgulanan yüzde 5’lik enflasyon hedefi makul seviye midir?

Şayet yüzde 5 makul seviye ise o zaman bunun iki katı olan yüzde 10 ve üzerindeki enflasyon oranları yüksek enflasyondur. Şu anda açıklanan yüzde 61’lik enflasyon ise yüksek enflasyonun 6 katı ve makul seviyenin 12 katı düzeyindeki hiperenflasyondur!

✓ AB’de ortalaması yüzde 7,5 olan enflasyon bile çok yüksek bulunarak, hükümetler önlem alıyor. Türkiye’de ise iktidar; yüzde 61 TÜFE’yi, yüzde 115’e varan Yİ-ÜFE’yi makul göstermeye çalışıyor!

Almanya’da hükümet, akaryakıt ve enerji fiyat artışları karşısında kişi başına 300 Euro karşılıksız destek kararı alıyor. İktidar, herhangi bir nakit desteği sağlamadığı gibi, KDV indirimleriyle günü kurtarmaya çalışıyor.

CB Erdoğan, Et ve Süt Kurumu’nun, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Türk Şeker’in ete, süte, buğdaya, una, şekere yüzde 20-31-48 zamlar yapmasına onay veriyor!

Enflasyon ve hayat pahalılığında Türkiye’de mi Avrupa’da mı durumun daha vahim olduğunu anlamak için çekirdek enflasyona bakmak yeterli.

Yüzde 7,5 olan AB enflasyon ortalamasında gıda ve enerji fiyat artışlarından arındırılmış çekirdek enflasyon yüzde 3!

TÜİK’in açıkladığı yüzde 61’1’lik enflasyonda ise enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün hariç yıllık artış oranı (C Çekirdek enflasyonu) TÜİK’in resmi rakamıyla yüzde 48,39! CB Erdoğan’ın ve iktidar sözcülerinin; ‘dünyadaki enerji, emtia fiyat artışlarından dolayı her yerde olduğu gibi Türkiye’de de fiyatların, enflasyonun arttığı, hatta Avrupa ülkelerinde durumun çok daha vahim olduğu’ iddiası kocaman bir yalandır!

✓ AB-Türkiye çekirdek enflasyonları arasındaki 16 kata varan fark, iktidarın yalanını açığa çıkartmaktadır.

✓ İktidar; küresel fiyat artışları, Ukrayna savaşı vb. yalanların gölgesine sığınmasın. Türkiye’de hipere doğru giden enflasyon, dış kaynaklı değil iktidar yapımı, yerli malı ve CB Erdoğan’ın sevdiği tabirle yerli-milli enflasyondur!

✓ Uygulanan bu model, üç ayda toplam yüzde 22,8’e ulaşan enflasyon artışıyla ücretlerin, maaşların, her türlü kazancın dörtte birini buharlaştıran akıl dışı bir intihar modelidir!

Üretici-Tüketici enflasyon artışı arasındaki farkın 53,8 puana çıkmış olması ve çekirdek enflasyonun yüzde 48,4 düzeyinde gerçekleşmesi, CB Erdoğan’ın ‘geçici’ iddiasının geçersizliğinin, TÜFE'deki yüksek artışların devam edeceğin kanıtıdır.

Orta direk hızla eriyor. Ücretli, maaşlı, emekli, küçük esnaf, çiftçi, KOBİ’ler enflasyon karşısında ağır gelir kayıplarıyla, kazançlarının buharlaşmasıyla, alım güçlerinin dibe doğru inmesiyle karşı karşıya.

Orta direk toplum kesimleri, giderek ‘dar gelirli-yoksul’ konumuna ilerlerken kitlesel refah kaybı her alanda yaygınlaşıyor!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pakistan'da İmran Khan destekçileri sokaklara döküldüÖnceki Haber

Pakistan'da İmran Khan destekçileri soka...

Ramazan'da nasıl beslenmeli?Sonraki Haber

Ramazan'da nasıl beslenmeli?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar