Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.8018
EURO16.8577
ALTIN945.79
Haber Sayfa Üstü

CHP Milletvekili İlgezdi: COVID-19 tedavisinde etkisi olmayan ilaç kullanılıyor, etkili ilaç kullanılmıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili İlgezdi: COVID-19 tedavisinde etkisi olmayan ilaç kullanılıyor, etkili ilaç kullanılmıyor
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Etkisiz ilaç kullanılırken, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi sağlık otoritelerinin onayladığı ve dünyada tedavi için kullanılan ölüm ve hastane yatışını yüzde 70’in üzerinde önlediğini ortaya konan monoklonal antikorlar ülkemizde halen kullanılmamaktadır” dedi. 

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca’ya neden COVID-19 tedavisinde etkisi olmayan ilaç kullanılırken, etkili ilaç kullanılmıyor diye sordu. 

CHP’li Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilere göre son aylarda her gün yaklaşık 200 yurttaşımızınCOVID-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Dünyadaki otoriterin onayı ile kullanma başlayan monoklonalantikorlar ülkemizde kullanılmadığı için ölüm oranları yüksek seyretmeye devam ediyor” dedi. 

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yapılan bilimsel araştırmaları da paylaşarak, “Hafif – orta seyirli COVID-19 hastaları arasında ağır hastalığa ilerleme riski olanlara uygulanacak monoklonal antikor tedavisinin (bamlavinimab/etesevimab, kasirivimab/imdevimab ya da sotrovimab) ölüm ve hastane yatışını yüzde 70’in üzerinde önlediğini ortaya koymuştur. Öte yandan monoklonal antikor tedavisinin tam aşılaması yapılmamış kişilerde uygulandığı ve ülkemizin aşı oranının da pandemiyi kontrol altına alamayacak oranda düşük olduğu dikkate alındığında, başta gebeler olmak üzere risk faktörü olan kişilerde bu tedavilerin hayat kurtaracağı şüphe götürmez bir gerçekliktir” dedi.

Ülkemizde bilimsel kanıtlara rağmen tedaviye ulaşılamıyor

Akkuş İlgezdi tüm bilimsel kanıtlara rağmen yurttaşlarımızın söz konusu tedavilere ulaşamadığının altını çizerek, “Söz konusu ilaçlar ruhsatlanmadığı ve temin edilmediği için ülkemizde ulaşılamamaktadır. Her gün bu tedavilerin kurtarabileceği onlarca yaşam gözümüzün önünde yitip gitmektedir” diye konuştu. 

Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya vermiş olduğu soru önergesinde, 

“-Halen bilimsel olarak COVID-19 tedavisinde etkili olmadığı kanıtlanmış bulunan Favipiravir Sağlık Bakanlığı COVID-19 Tedavi Rehberi’nde neden yer almakta ve bu ilaç neden halen hastalara verilmektedir?

-FDA tarafından çok daha önce onayı verilen ve daha önemlisi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da ağır hastalığa ilerleme riski bulunan COVID-19 hastalarına kullanılması onaylanan monoklonal antikor tedavileri Türkiye’de neden yoktur? Neden bu ilaçlara Bakanlık Rehberi’nde yer verilmemektedir?

-Uzun bir süredir FDA, EMA ve DSÖ gibi uluslararası ve KLİMİK gibi ulusal sağlık otoritelerinin riskli grup hastalarda kullanılmasını önermelerine rağmen bu ilaçlara ulaşamayan ve yakınlarını COVID-19 nedeniyle kaybeden insanlara Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama ya da tazminat ödemesi yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İBB’den bir ilkÖnceki Haber

İBB’den bir ilk

MÜZİKOMAN-Saçmalıklar Çağı, 24 Aralık’ta Fişekhane’de sahnelenecekSonraki Haber

MÜZİKOMAN-Saçmalıklar Çağı, 24 Aralık’t...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar