İstanbul
DOLAR28.9601
EURO31.4063
ALTIN1889.7

CHP Milletvekili Gürer: Tarlada çiftçi, pazarda tüketici dertli!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Gürer: Tarlada çiftçi, pazarda tüketici dertli!
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en çok patates üretimi yapılan illerden biri olmasına rağmen son yıllarda üretimde ciddi oranda düşüş yaşanan Niğde’nin köy ve beldelerinde, patates üreticilerinin sorunlarını dinledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan  Bozköy Kasabasından Fatih Altıner, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olduğunu ancak çeşitli nedenlerle ürününe TARSİM sigortası yapamadığını belirtti.

Sel nedeniyle tarlasına ikinci kez ekim yaptığına işaret eden Altıner, 30 dönüm patates ektiğini, sel nedeniyle 15 dönüm ekili alandaki patatesin çürüdüğünü, 30 bin lira zarar ettiğini belirterek, yeniden ekim yapacağını anlattı. 

SEL VURAN TARLALARDA YENİDEN EKİM YAPILIYOR 

Aynı şekilde sel nedeniyle ürünü çürüdüğünü için yeniden patates ekimi yapmak zorunda kaldığını belirten Çiftlik ilçesinden Mahmut Teke isimli üretici ise, maliyet artışlarından da yakındı. 130 bin lira masraf yaparak ektikleri tarlalarını, aşırı yağışlar sonrasında oluşan selin bastığını ve ektikleri patateslerin çürüdüğünü anlattı, TARSİM’e kayıtlı olmadıkları için hiç destek almadıklarını ve zararlarının 200 bin lirayı geçtiğini ifade etti. 

VERİM AZALACAK 

Her şeye rağmen aynı tarlayı yeniden ektiğini söyleyen Mahmut Teke, “ilk ekimde gübre atmıştık. Sel ile ürün çürüdü. Yeniden ekim yaptım. İkinci kez patates ekince bu kere gübre atamadık. Çünkü çok pahalı olan gübre canımızı yaktı. Ot ilacı atacağız ancak gübre atamadığımız için verim kaybı olacak. Daha önce dönüm başına 8-10 ton verim alınan tarlalarda bu yıl gübre atılamadığı için dönümde en fazla 5 ton verim alınabilecek” dedi. 

MALİYET 5 BUÇUK LİRA 

Çiftçi Mahmut Teke; ilaç, gübre, mazot ve diğer girdilerle maliyetin arttığına dikkat çekerek, “İşçilik ve nakliye hariç 1 kilo patatesi maliyeti 4 lira oldu. İşçilik ve nakliyeyi de eklersek maliyet 5 buçuk lirayı bulur” diye konuştu. 

İŞÇİ ELDİVENİ BİLE 25 LİRAYA ÇIKTI 

Bir saatlik su kullanım bedelinin geçen yıla göre 2 kat artarak 200 lira olduğuna işaret eden Mahmut Teke, geçen sene 5-10 liradan satılan işçi eldivenin bile bu yıl 25 liraya çıktığını söyledi.

Su boruları ve diğer malzemelerin yanına yaklaşamadıklarını anlatan Mahmut Teke, “Gübre, mazot fiyatları arttı. Çiftçilik zorlaştı. Her şey belimizi büküyor. Çiftçi mağdur, çiftçilik bitti” şeklinde konuştu. 

 BÖYLE BİR DÖNEM GÖRMEDİM 

Kendisi de dahil olmak üzere çiftçilerin çoğunun çiftçilik yapmayı bırakma düşüncesinde olduğunu da aktaran Mahmut Teke, “Büyük mağduriyet yaşıyoruz. Anlımızın teriyle kazanamadıktan sonra, niye bu işi yapalım? 35 yaşındayım, kendimi bildim bileli çiftçilik yaparım. Bu seneki kadar hiç görmedim. Böyle bir dönem olmadı. Her şey çok pahalı” diyerek yaşadıkları mağduriyeti anlattı.  

ÜRETİMİ BUGÜN 5 MİLYON TONA GERİLEDİ 

Çiftçilerin sorunlarını, ekim yaptıkları tarlalarda dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise patates üretimindeki azalışa dikkat çekti. 1999 yılında ülkemizde 6 buçuk milyon ton patates üretimi yapıldığını anımsatan Gürer, nüfusun artmasına rağmen patates üretiminin bu gün 5 milyon tona kadar gerilediğine işaret etti. 

ÜRETİCİ EKİMDEN UZAKLAŞIYOR 

Son dönemlerde üretimde yaşanan sorunların patates fiyatlarının artmasına neden olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Niğde bölgesinde 2 yıl önce patates eken çiftçinin ürünü depoda kaldı. 100 bin ton patates çürüdü. Çiftçi üretimden uzaklaştı. Niğde’de geçen yol 300 bin ton daha ürün alındı. Bu yılda patates üreticisinin yeni sorunları var. Küresel ısınma ile oluşan hava değişimi üreticiyi olumsuz etkiledi. Mevsiminde yağış olmadı. Sonrası aşırı yağışlar ekili alanlara büyük zarar verdi. Niğde ili Çiftlik ilçesinde başta Bozköy Kasabası olmak üzere sel nedeni ile ekili alanda patates çürüdü. Zorunlu olarak çiftçi tarlasına yeniden patates ekti. TARSİM olmadığı için zarar haneye yazıldı. Patates zamanında hasat edilemeyecek. Verim kaybı da yaşanacak. Büyük kentlerde patatesin artan fiyatından tüketici şikâyetçi. Çiftçi rafta artan fiyattan fayda sağlamıyor. Başta elektrik, mazot, gübre artışları çiftçi maliyetini katladı. Beklenmeyen afetlerde çiftçinin belini büktü” diye konuştu. 

PATATESİN FİYATI DEĞİL, MALİYETİ ARTTI 

Şehirlerde patates fiyatlarındaki artıştan yakınıldığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aslında patates  raftaki fiyat artışı üreticide maliyet ve sonrası  o kadar arttı ki  çiftçi patates ekmekte zorlanır oldu. İki yol önce depoda çürüdüğü içinde üretim yapanların sayısı azaldı. Patatesten kar eden çiftçi olmayınca, insanlar patates ekiminden uzaklaştı.” Diye konuştu. 

GÜBRE SÜBVANSE EDİLMELİ 

Çiftçinin perişan olduğunu, üreticinin ise pahalıya ürün aldığını kaydeden CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, iktidara çağrıda bulunarak şunları söyledi: 

“Girdi maliyetleri çok arttı. İlaç, gübre, tohum fiyatları kat kat yükseldi. Mazotun yanına yaklaşılamıyor. O nedenle iktidar mazotta KDV ve ÖTV’yi kaldırmalı. Ayrıca üreticiye gübreyi sübvanse etmeli…” 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TESK Başkanı Palandöken: Bağ-Kur emekli maaşı asgari ücretin altında kalmamalıÖnceki Haber

TESK Başkanı Palandöken: Bağ-Kur emekli...

Mansur Yavaş duyurdu: Ankara miras şantiye gezileri başlıyor!Sonraki Haber

Mansur Yavaş duyurdu: Ankara miras şanti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar