İstanbul
DOLAR19.0679
EURO20.588
ALTIN1219.9

CHP Milletvekili Gürer: Deprem bölgesine dönüş tarım ile sağlanabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Gürer: Deprem bölgesine dönüş tarım ile sağlanabilir
Abone ol
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depremin etkilediği 10 ildeki bitkisel üretimin, ülke genelindeki üretimin yüzde 20’sine tekabül ettiğini belirterek, bölgeyi terk etmek zorunda kalan depremzede üreticilerin ekili arazilerinin de bakımının yapılması için planlama yapılması gerektiğine dikkati çekti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aksi takdirde bitkisel üretimde yaşanacak sorunun, tüm ülke genelinde sıkıntılara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 büyük depremin yaralarının sarılması için partisi tarafından görevlendirildiği Göksun ilçesine çok sayıda köy ziyaret ederek depremzede çiftçilerle de bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi. 

40 dönüm buğday ekili arazisine yakın zamanda üst gübre atması gerektiğini söyleyen depremzede çiftçi Hasan Dursun, gübre satın alacak tek kuruş parasının olmadığını, üretim yapmak için çektiği kredi borçlarının taksitlerini ise şayet bir erteleme gelmez ise Ağustos ayından itibaren ödemeye başlayacağını anlattı. 

İLAÇ VE MAZOT DESTEĞİ BEKLİYORUZ 

Normal şartlar altından dönüm başına 250-300 kilogram buğday verimi alabildiklerini belirten Hasan Dursun, bu yıl gübre almada zorlanacakları için verimin büyük ölçüde düşeceğini ifade ederek, “Burada, sulama suyu dağıtımı sorunu yaşandığı için kuru tarım yapmak zorundayız. Gübre, ilaç ve mazot desteği sınırlı değil İhtiyaca uygun  yapılmasını istiyoruz. Desteklemelerin artırılmasını, bölge çiftçisine özel  korunmasının sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise depremin etkilendiği 10 ilde on binlerce can kaybının yanı sıra, binlerce binanın yıkıldığını, bunun yanında tarımsal üretimde de ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

“Depremde yiten canlar hepimizin canını acıttı” diyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaşam devam ediyor. Yaşam için gıda gerekli o nedenle  tarımın da sürdürülebilirliği gerekiyor. Ülkemizin bundan sonraki yaşamında, gıda olgusu bakımından önemi ihmal edilmemelidir ”dedi.

BİTKİSEL ÜRETİMİN YÜZDE 20’Sİ DEPREM BÖLGESİNDE

Depremin etkilediği bölgedeki bitkisel üretimin, ülke genelindeki bitkisel üretimin yüzde 20’sine tekabül ettiğine de vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depremden etkilenin bölgenin hem bitkisel üretim hem de hayvancılık ve besicilik açısından önemli bir bölge olduğunu kaydetti. 

DEPREMZEDELERİN GÜBRE ALACAK İMKANLARIYOK

Depremzede üreticilerin ekili arazilerinde yakın zamanda üst gübre atılması gerektiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, zor durumda olan üreticilerin gübre alacak olanağı bulunmadığını aktardı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depremzede üreticiye mutlaka gübre, ilaç ve mazot desteği ciddi biçimde sağlanması gerektiğini belirtti. Gürer ”Gübre için bir günlük kampanyalı fiyat açıklandı, ne var ki deprem bölgesi çiftçisi bundan yararlanamadı.” diye konuştu. 

Depremin can kaybına ve yıkıma neden olduğu illerde yüzbinlerce yurttaşın, evini, barkını terk ederek başka illere göç ettiğini ya da çevre illerdeki güvenli alanlara taşındığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köyünü, kasabasını terk eden depremzedelerin, ekili arazilerinin ise bakımı için  geri dönmesi sağlanmasının şart olduğunu belirtip ekili arazilerin olduğu yerde evi yıkılan Çiftçiye konteyner verilerek onun tarımda kalması yerleşik konut yapılıncaya kadar sağlanmalıdır “ dedi. 

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN ÇİFTÇİLERİN EKİLİ ARAZİLERİ

Depremde hayatını kaybeden çiftçilerin ekili arazilerinde de ortada kalmaması gerektiğini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hem hayatlarını kaybeden depremzede üreticilerin hem de evini tarlasını terk edip başka illere gitmek zorunda kalanların ekili arazilerinde bir planlama yapılarak, bu arazilerdeki üretimin devamının sağlanması gerektiğini söyledi. 

GİDENLERİN, YENİDEN DÖNÜŞÜ SAĞLANMALI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bölge çiftçisinin uğradığı zararın önlenmesine yönelik araştırma ve incelemeler hemen başlatılmalı, arazi sahibi depremde vefat etmişse bile arazisinde üretimin devama sağlanmalı. Bölgeden gidenlerin yeniden bölgeye dönüşüne dönük düzenlemeler yapılmalı. Desteklemeler artırılmalı; mazot, ilaç ve gübre  ciddi bir desteğin mutlaka sağlanması içinde iktidar çalışma gerçekleştirmelidir. Genç çiftçi için  teşvik bölgede sağlanmalıdır. hayvanını satıp gitmek isteyen besici bölgede kalmasından öte depremde kaybettiği hayvanları da  saptanıp canlı hayvan desteği içinde katkı verilmelidir ” şeklinde açıklamada bulundu. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye soruyor: Acıpayam Belediye Başkanı istifa edecek mi?Önceki Haber

Türkiye soruyor: Acıpayam Belediye Başka...

Merkez Bankası faizi düşürdüSonraki Haber

Merkez Bankası faizi düşürdü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar