Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6366
EURO19.4129
ALTIN1058.9

CHP Milletvekili Beko: AKP bir hukuksuzluk iktidarıdır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Beko: AKP bir hukuksuzluk iktidarıdır!
Abone ol
Hak ve hukuktan uzak gezi davasıyla, iktidarın Türkiye'nin AB üyeliğini bilinçli olarak bitirdiğini söyleyen CHP'li Beko, AKP'nin bir hukuksuzluk iktidarı olduğunu vurgulayarak, "Bırakın Avrupa Birliğini, bu AKP kafasıyla Türkiye'yi Afrika Birliği'ne bile almazlar" diyerek tepki gösterdi.

Gezi davasına yönelik tepkiler dünyada ve Türkiye'de sürüyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu, Osman Kavala'ya verilen müebbet hapis cezasıyla "Türkiye'nin AB sürecini yok ettiğini" belirten bir karar aldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Gezi davasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen bağlayıcı kararı yerine getirmeyen iktidarın Türkiye’nin AB sürecini bilinçli olarak bitirdiğini ve Avrupa Birliği kapısının kapandığını ifade ederek, "Gezi Parkı davasında, tutuklu olarak yargılanan iş insanı Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Ayşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku, Yiğit Ali Ekmekçi, Ali Hakan Altınay, Şerafettin Can Atalay hakkında ise 18 yıl hapis cezasına hükmedilmesiyle ülkemizde hukuk ayaklar altına alınmış, demokratik bir ülke olma ilkesinden iyice uzaklaşılmış ve Türkiye'ye Avrupa Birliği kapısı ne yazık ki kapanmıştır. Türkiye artık demokratik bir hukuk devleti olmaktan tamamen uzaklaşmıştır" diyerek iktidarı sert bir dille eleştirdi.

HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR

Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının adaletsiz, hukuksuz ve gayri meşru şekilde 4,5 yılı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra verildiğini anımsatan CHP Milletvekili Beko, mahkemelerin etki altına alınarak, bozulan kararların yerine yeni suçlar icat edildiğini belirterek, "Gezi davasıyla bir kez daha yeni yargılama süreçlerinin devreye sokulduğunu ne yazık ki bu dava alenen ortaya koymuştur. Hukukun ayaklar altına alınması Saray yönetiminin siyasi hırsla muhalifleri yok etme çabası içine girmesi bu davayla net bir şekilde açığa çıkmıştır. Ancak bu kararla, muhalifler değil haktan, hukuktan nasibini almamış saray yönetimi kendini yok etmiştir" sözleriyle tepki gösterdi.

AKP BİR HUKUKSUZLUK İKTİDARDIR

Türkiye'nin, saray yönetimi ve destekçileri yüzünden hukuk devleti olma vasfını günbegün kaybettiğini ifade eden CHP Milletvekili Beko, AKP'nin bir hukuksuzluk iktidarı olduğunu vurgulayarak, "Siyasi düşünceler yargı eliyle hüküm haline getirilmekte; yargı, günlük siyasi politikaya alet edilmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir.

Anayasal hakkın kullanımından ibaret olan eylemin anayasal bir suç olarak vasıflandırılması suretiyle anayasal hakkını kullanan bireylerin sanık sandalyesine oturtulması ve toplumun adalet duygusuna meydan okurcasına mahkûm edilmesi, kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulandığı ve yargının bağımsız olduğu bir hukuk devletinde mümkün değildir. Ne yazık ki AKP iktidarı bir hukuksuzluk iktidardır" eleştirisinde bulundu.

TÜRKİYE İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

Gezi eylemlerinin halkın temel hak ve özgürlüklerinden olan toplantı ve gösteri yürüyüşünü etkin bir biçimde kullandığı bir Anayasal hak olduğunu anımsatan Beko, "Bu eylemler temel hak ve özgürlüklerini kullanan vatandaşlarımızın sanık sandalyesine oturtularak mahkûm edilmesi, toplumun vicdanında kabul görmemiş ve vatandaşlarımızın hukuka olan inancı bir kez daha ağır bir yara almıştır. Yargılamanın her aşaması ve sonunda verilen karar, hukuk tarihimize sürülmüş kara lekedir. Bizim iktidarımız da bu lekeyi elbette sileceğiz; ancak bu lekeyi sürenlerin toplum vicdanındaki mahkumiyeti tarihin karanlık sayfalarındaki yeri baki kalacaktır. Ülkemizin ihtiyacı olan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller, ancak ifade özgürlüğünün korunduğu ve cezalandırılma tehdidi altında olmadığı demokratik bir hukuk devletinde yetişecek ve varlığını sürdürecektir. Demokrasi ve hukuk devletinden umudunu kesmiş bir ülke herkesin korkulu rüyası olmalıdır. Bize düşen görev bedeli ne olursa olsun eşitlik özgürlük demokrasi adalet ve aydınlık bir Türkiye için birlikte mücadele etmektir." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri genel merkez YK üyeleri seçildiÖnceki Haber

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri genel...

Köşk ilçesinde Cemevi'ne elektrik yeniden verildiSonraki Haber

Köşk ilçesinde Cemevi'ne elektrik yenide...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar