İstanbul
DOLAR16.9909
EURO17.4955
ALTIN984.39

CHP Milletvekili Aytekin: 19 Mayıs, karar ve azimliliğin adıdır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Milletvekili Aytekin: 19 Mayıs, karar ve azimliliğin adıdır!
Abone ol
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı için bir mesaj yayımladı.

Mesajında 19 Mayıs'ın tam bağımsız Türkiye için atılan ilk fiili adım olduğuna dikkat çeken Aytekin "103 yıl önce Samsun'a basılan ilk adım, bir ulusun tam bağımsız mücadelesinin ilk adımıdır. Saraydan medet ummadan halkıyla adım atan iradenin gücüdür." ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin 'in mesajı şöyle:

“Tam bağımsızlık yolunda atılan ilk adımın 103.yılındayız. 103 yıl önce bugün Samsun' a basılan ilk adım, ulusunun kaderini saraya ve emperyalizme boyun eğmeye bağlamayan bir iradenin ilk adımıdır. O gün 9.kolordu müfettişi olarak üniformasıyla Samsun'a çıkan eşsiz deha Mustafa Kemal Paşa, vatanı kurtarmak için çok sevdiği üniformasından dahi vazgeçmeyi göze almıştır. Sarayın emperyalist maşası tarafından ölüm fermanı yayınlansa da, sarayın şeyhülislamı katli vaciptir diye fetva çıkarsa da, O büyük komutan yüreğindeki bağımsızlık fikriyle halkına güvenmiştir.

Mustafa Kemal Paşa, kendi şahsi ikballeri için halkını emperyalizmin kucağına atmaktan çekinmeyen hainlere, saray soylularına karşı daha sonra dile getirdiği gibi Ya İstiklal Ya ölüm fikriyle bu ihanete dur demiştir.

O'nun önderliğinde kurulan Modern Türkiye Cumhuriyeti, küllerinden doğan ve  mayası buram buram Anadolu insanın emeğiyle yoğrulmuştur. Önce egemenliği gerçek sahibi olan millete vermek için 23 Nisan 1920'de TBMM'yi açmış, büyük zaferi halkıyla birlikte kazanmış ve  emperyalistlere halkın onurunu satmaktan imtina etmeyen Saray idaresini ortadan kaldırarak 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ile bu zaferleri taçlandırmıştır.

İhaneti boynunda madalya gibi taşıyanlar bir bir kaçarken, O, bütün devrimleri halkıyla birlikte hayata geçirerek zaferlerini gençliğe ve çocuklara emanet etmiştir.

103 yıl önce başlatılan bu direnç, bugün genç yüreklerde aynı inanç ve kararlılıkla korunmaktadır.

Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramımızı kutluyor, yüzyılın eşsiz dehası Mustafa Kemal Atatürk'e şükranlarımı sunuyor, bu toprakları bize yurt yapan tüm şanlı geçmişimizi saygıyla anıyorum.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konya Babil Fest için geri sayım başladı Önceki Haber

Konya Babil Fest için geri sayım başladı...

Yüksel: 19 Mayıs, istiklaline sahip çıkma mücadelesinin ilk adımıdırSonraki Haber

Yüksel: 19 Mayıs, istiklaline sahip çıkm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar