İstanbul
DOLAR16.981
EURO17.5596
ALTIN983.76

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ile Karabağ Diriliş Vakfı arasında işbirliği protokolü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Azerbaycan Kültür Bakanlığı ile Karabağ Diriliş Vakfı arasında işbirliği protokolü
Abone ol
Azerbaycan Kültür Bakanlığı ile Karabağ Diriliş Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol ile, Karabağ'da "kurtarılmış topraklardaki tarihi ve kültürel anıtları restore etmek, yeniden inşa etmek ve korumak, kurtarılmış topraklarda sürdürülebilir yerleşime, elverişli yaşam koşullarının yaratılmasına, kalkınmaya ve dolayısıyla bu toprakların dönüştürülmesine katkıda bulunmak" amaçlanıyor.

7 Nisan 2022'de Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile Karabağ Uyanış Vakfı arasında işbirliğine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Memorandum, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Anar Kerimov ve Karabağ Uyanış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rahman Hajiyev tarafından imzalandı.

İşbirliği Memorandumu'nun amacının, kurtarılmış topraklardaki tarihi ve kültürel anıtları restore etmek, yeniden inşa etmek ve korumak, kurtarılmış topraklarda sürdürülebilir yerleşime, elverişli yaşam koşullarının yaratılmasına, kalkınmaya ve dolayısıyla bu toprakların müreffeh bölgelere dönüştürülmesine katkıda bulunmak amaçlandığı vurgulandı.

Mutabakat Zaptı, kurtarılmış topraklarda restorasyona ihtiyaç duyan tarihi ve kültürel alanların gerçek durumunu, Azerbaycan halkı için tarihi ve sanatsal ilgi açısından büyük önem taşıyan taşınır veya taşınmaz kültürel mirasın restorasyonu ve yeniden inşasını, -özel ortaklık mekanizması, teşvik ve geliştirme, bu alanlarda yaratıcı endüstrilerin oluşum sürecinin teşviki ve desteklenmesi ile halkın gelişimini öngörüyor.

Anlaşma ayrıca, Şuşa dahil bölgenin tarihi, mimari ve arkeolojik anıtlarının incelenmesini, anıtların uzman gruplar tarafından analizini, analiz ve araştırmaya dayalı bilimsel yayınların düzenlenmesini, tarihini, kültürünü, geleneklerini ve diğer değerlerini şart koşuyor. Şehrin 2023 yılında Türk dünyasının kültür başkenti, 2024 yılında ise İslam kültür başkenti ilan edilmesi ile ilgili ortak projelere imza atıldı.

Kurtarılan toprakların yeniden inşası için yapılan çalışmalarda toplumun tüm üyelerinin desteği, bağışların cazibesi doğrudan Karabağ'a verilen zararın boyutu hakkında doğru ve kapsamlı bilgi elde edilmesine bağlı olduğunun altı çizildi.

Bu işbirliği, Azerbaycan toplumunun geniş bir çevresinin ve diasporanın bağış kültürünü teşvik etmek, restorasyon ve imar çalışmalarına katılımı, bunlara katılma ihtiyacı duygusunun oluşturulması, ülke içinde ve dışında gerekli propaganda çalışmalarının yapılması gibi önemli konuları da kapsayacak.

Taraflar, bu işbirliğinin kurtarılmış bölgelerin restorasyonu, yeniden inşası ve sosyo-ekonomik refahının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Metro İstanbul 2,5 milyonuncu yolcusu ile buluştuÖnceki Haber

Metro İstanbul 2,5 milyonuncu yolcusu il...

Türkmenistan’daki Derveze gaz krateri kapatılacakSonraki Haber

Türkmenistan’daki Derveze gaz krateri ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar