İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Avusturya Bilim Akademisi’nden bir Türk’e “Takdirname Belgesi”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Avusturya Bilim Akademisi’nden bir Türk’e “Takdirname Belgesi”
Abone ol
Neue Welt Verlag Yayın Grubu CEO’su Birol Kılıç’a, “Teşekkür ve Takdirname Belgesi” takdim edildi.

Çok sayıda Avusturya asıllı bilim insanının kaleme aldığı çeşitli bilimsel metinlerden oluşan “100 yıl Burgenland: Uluslararası Sınır Bölgesinin Hikâyesi” adlı kitabı yayımlayan ve büyük katkı sunan, Viyana merkezli Neue Welt Verlag Yayın Grubu CEO’su Birol Kılıç’a, Avusturya Bilim Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arno Suppan tarafından son on yılda yayımlanan diğer Almanca eserlere ve Avusturya bilim ve araştırmalarına verdiği üstün hizmet ve desteklerinden ötürü “Teşekkür ve Takdirname Belgesi” takdim edildi.

 

VİYANA- Viyana merkezli değişik süreli yayınlar yanında son yirmi yılda Almanca bilimsel eserler de yayımlayan “Neue Welt Verlag” adlı yayınevinin katkısı ve son olarak önemli bilim insanları tarafından kaleme alınan çeşitli bilimsel metinlerden oluşan, tarihte 1921 yılına kadar 1000 yıl “Batı Macaristan” olarak bilinen ve son yüz yıldır 1. Dünya savaşı sonrası büyük tartışmalar ile Avusturya’da kalan Burgenland Eyaleti hakkında  “100 yıl Burgenland: Uluslararası Sınır Bölgesinin Hikâyesi” kitabının tanıtım ve sempozyumu düzenlendi.

Önemli bilim insanları ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanı tecrübeli gazeteci Otmar Lahodynskz’in de 1989-2021 arası dönemi kaleme aldığı eserin tanıtım toplantısı, Viyana’nın ünlü basın kulübü Presseclub Concordia’da gerçekleştirildi.

Toplantının moderatörlüğünü kısa adı NZZ olarak bilinen, güvenilir gazetecilik alanında kaliteli gazeteciliğin tepe noktası sayılan İsviçreli Neue Zürcher Zeitung’un Macaristan, Slovakya, Çekya, Avusturya ve Polonya’dan ve merkezi Viyana’daki bürosundan sorumlu temsilcisi gazeteci Dr. Ivo Mijnssen yaptı. Mijnssen’in sempozyumu tatlı sert ve esprili soruları ile yönetmesi toplantıya ayrı bir renk kattı.

Toplantıya, Avusturya’nın 1995 yılında AB’ye tam üye olmasıyla ilk AB Komiseri olan tecrübeli ve güvenilir siyasetçi Dr. Franz Fischler katılarak Burgenland, AB ve Avusturya ilişkileri konusunda eleştirel ve yapıcı önemli detay bilgiler verdi.

Birbirinden değerli çok sayıda bilim insanı ve gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen eserin tanıtım toplantısı ve sempozyumun sonunda, kitabın yayınlanmasında büyük emek vererek yayınlamasının mimarı olan ve Avusturya Bilim Dünyası’na bugüne kadar çok değerli Almanca eserleri sessizce yüksek kalitede kazandıran Neue Welt Verlag adlı Yayınevi Sahibi Yüksek Mühendis Birol Kılıç’a,  Avusturya Bilim Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arno Suppan adına üstün hizmet ve çalışmalarından ötürü “Takdirname Belgesi” takdim edilmesinin, toplantıya katılanlar tarafından ayakta alkışlanması dikkat çekti.

 

“Bir Türk olarak bilime ve yayıncılık dünyasına değer katan eserler vermek” 

Avusturya Bilim Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arnold Suppan tarafından imzalanıp takdim edilen teşekkür ve takdirname belgesinde, Neue Welt Verlag tarafından yayımlanan Avusturya’nın 9 eyaletinden biri olan Burgenland’ın tarihi ve bugünü ile ilgili “100 yıl Burgenland:Uluslararası Sınır Bölgesinin Hikâyesi” adlı esere övgüde bulunulması da dikkat çekti.

Birol Kılıç’ın bundan 20 yıl önce kurduğu yayınevi ile uzun yıllardır Avusturya bilimine katkı yapacak ağır projelerle gerek bilim dünyasına gerekse yayıncılık dünyasına dikkat çeken Almanca eserler sunması, Türk asıllı bir Avusturya vatandaşı olarak eleştirel araştırmaları ve ciddi projelere bir yatırımcı olarak kendi olanaklarıyla imza atması ile Avusturya Bilim Akademisi gibi prestiji çok yüksek bir kurumdan “teşekkür ve takdirname” alması, Türklerin Avusturya’ya prestiji yüksek ama zor bir alanda Almanca yayıncılık ve bilim dünyasına olumlu katkılarının bir göstergesi olarak yorumlandı.

“Burgenland, AB fonlarından en iyi şekilde yararlanan Avusturya’daki tek eyalet”

Eser içinde Avusturya Bilim Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arnold Suppan ve Birol Kılıç’ın önsözünden sonra Dr.Maximilian Graf, Dr. Bettina Hofman, Dr. Klaus Koch, Dr. Richard Lein, Karlo Ruzicic-Kessler, Dr. David Schriffl, Otmar Lahodynsky tarafından son Burgenland’ın 1921 ile 2021 tarihleri arasında bugünü ve tarihi ele alındı.

 

Toplantıda Burgenland’ın “Ziel 1-Gebiet” (AB Fonlar’ın dan 1. derece yararlanan AB bölgesi) statüsüne ulaşmasına önemli katkılarda bulunan eski AB Komiseri Dr. Franz Fischler, Avusturya’nın 1995’te AB’ye tam üye olarak katılmasından bu yana Burgenland’ın gelişimi ve AB fonlarının etkileri hakkında konuştu.

Avusturya Tarım Bakanı ve AB Komiseri olarak yine Tarım, Balıkçılık ve Fonlardan sorumlu bakanlık yapmış olan ve adı tüm Avrupa’da güvenilirliği ve ciddiyeti yüzünden “Mr.Europa” olarak geçen ÖVP’li Dr. Franz Fischler, Burgenland hakkında dikkat çekici bilgiler verdi.

Fischler, özellikle son 25 yılda bölgenin kendini geliştirdiğini, geçmişte çok fakir bir eyalet iken şimdi AB içinde AB yardımlarını en iyi kullanan bölge Model Eyalet olduğunu aktardı.

Dönemin zorluklarına da değinen Fischler, AB fonlarından kendi olanaklarıyla en iyi şekilde yararlanan eyalet olarak Burgenland’ın AB’de dikkat çektiğini vurgulayarak, bölgedeki tecrübelerinden bahsetti.

“Avusturya genelde AB’den altyapısı için para alıyor ama AB’den alındı diye işaretlemiyor “

Fischler diğer taraftan Avusturya Eyalet ve siyasetini eleştirerek şu tarihi notu geçti:
“Avusturya AB’den para ile fonlanan projelerinin; burası, AB Fon Parası ile desteklenmiştir diye anlaşmalara sadık kalarak kamunun göreceği şekilde AB logosu vs. yazmıyor. Sanki bu projeleri Avusturya kendi bütçesinden tek başına yapmış gibi ama daha sonra siyasilere seçimlerde, bunları biz yaptık diye oy istiyorlar. Bu konuda eski Avusturya Tarım Bakanı ve Avusturya’nın 1995’te ilk AB Komiseri olarak ülkemi eleştirmek zorundayım. Avusturya bu işaretleme ve bilgilendirme konusunda AB ülkeleri içinde en sonda. Böylece vatandaşlar AB ne yapıyor diye birbirine soruyor ve AB ile özdeşleşme yüksek olmuyor. Diğer taraftan şu anda çok eleştirilen Macaristan AB desteği ile yapılan tüm altyapı veya diğer bitmiş projelerin hepsini burası ayrıca AB fonları ile finanse edilmiştir diye görülebilecek bir şekilde işaretliyor.”

Avrupa Gazeteciler eski ve şimdi Onursal Başkanı Otmar Lahodynsky ise 1989’dan 2021’e kadar inişli çıkışlı Burgenland AB ilişkilerinin uzun bir analizini yaptı. Eski Avrupa Gazeteciler Birliği Başkanı ve Profil dergisinin önemli gazetecisi ve AB Uzmanı Lahodynsky, AB ve Burgenland hikâyesini Avusturya´dan bağımsız ve eleştirel bir gözle anlattı.

Sınırların açılmasına ilişkin tartışmalar: „Pannonianparadoksu“

Diğer bilim adamları da buranın son yüzyıldaki tarihini ve sınır komşularını, bilimsel araştırmalar ve belgelerle destekleyerek, 1914 ile 1918 arasında vuku bulan 1. Dünya savaşı sonrası barış anlaşması adı ile özellikle aynı cephede savaşan ve silah arkadaşlığı yapan Avusturya Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu için yıkıcı sonuçları olan gelişmeleri anlattılar.

Konuşma yapan gazeteci Otmar Lahodynsky ve kitap yayıncısı Maximilian Graf, Burgenland’ın özellikle sınırın açılması konusuna ilişkin kararsız tavrını da ele aldı. Avusturya Bilim Akademisi’nde uzun yıllar çalışmış ve şu anda Prag Üniversitesi’nde çalışan tarihçi Graf, Demir Perdenin yıkılmasından sonra Doğu ve Batı arasında daha fazla hareketlilik talebinin göç korkusuna dönüştüğünü söyledi. Lahodynsky, sınırın açılmasından „çok fazla yararlanan“ Burgenland’ın yeniden Macaristan ile sınır kontrolleri çağrısında bulunmasını „Pannonian paradoksu“ olarak nitelendirdi.

Tarihe not düşen eser: „Burgenland’ın 100 Yılı: Uluslararası Bir Sınır Bölgesinin Tarihi“

Trianon Antlaşması, 4 Haziran 1920 tarihinde, I. Dünya Savaşı’nın galip İtilaf Devletleri ile olan Fransa, İtalya İngiltere’nin ve diğer kazanan ülkeleri Macaristan arasında, Fransa’nın Versay kentindeki Trianon Sarayı’nda imzalanan ve savaşı resmen sona erdiren antlaşmadır.

Söz konusu antlaşma sonucunda Macaristan, savaş öncesindeki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı Macaristan Krallığı’nın sahip olduğu toprakların yalnızca %28’ini, nüfusunun da yalnızca %36’sını elinde tutabilmiştir ve şu ana kadar Macaristan ve halkının üzerinden derin bir travma yaratan durum teşkil etmektedir. Bu anlaşma Macaristan’da da Almanya’da olduğu gibi tepkiyle karşılanmış ve kaybettiği toprakları geri almaya yönelik politikalar izlenmesine neden olmuştur. İşte hem Avusturya’nın hem Macaristan’ın toprak kaybettiği bir sınır bölgesi olan, adı daha sonra Burgenland konulan eski adı ile Batı Macaristan sınır bölgesi toprakları geleceği uzun sıkıntılar sonucu 13 Aralık 1921 Venedik’te İtalya’nın Tirol sorunu ile Avusturya lehine mühürlenmiştir. Macaristan ise bunun karşılığında Burgenland Eyaleti’nin başkenti yapılması istenilen Şoprondiğer adı ile Ödenburg’u halk oylaması gidilmesini Venedikanlaşması ile sağlayarak oy çokluğu ile kendi topraklarında kalmasını sağlamıştır.

Bu bölge, Avusturya Macaristan arasında ciddi sıkıntılara yol açmıştır. Bir sınır bölgesi olan ve Macaristan’ın sınırları içinde kalan, Türk kavimlerinden başta Peçeneklerin ve Avarların ve diğer Macar boylarının 8. yüzyıldan bu yana yerleştiği ve Almanya’dan Frank Alman kavimlerinin zorla yerleştirildiği ve daha sonra da Osmanlı’dan balkanlardan kâh kaçan kâh ise toprakları işletmesi için Macarlar tarafından getirilen Hırvatların yerleştirildiği ve Batı Macaristan olarak 1000 yıllık tarihi olan ve 1921 yılında Burgenland adı verilen Avusturya’nın sınır bölgesinin son 2021’e kadar olan 100 yıllık tarihi bu eserin konusu.

Burgenland, uluslararası bir sınır bölgesi olarak hareketli bir geçmişe sahip. Burgenland kuruluşundan bu yana Avrupa tarihinin odak noktası olmuştur. Şimdi yayınlanan ve tanıtılan eserde „Burgenland’ın alınması“, iki savaş arası dönem, „Üçüncü Reich“ın sınırlandırılması, 1956’daki Macar ayaklanması, „Demir Perde“ gibi konular yer alıyor ve 1989’daki açılışı ve Burgenland’ın Avrupa Birliği’nin Schengen bölgesinde bir iç sınır olarak rolü işleniyor.

Avusturya’nın en genç federal eyaletinin dış sınır işlevi de son zamanlarda, örneğin 2015’te Avrupa’ya bir mülteci dalgası geldiğinde veya korona krizi nedeniyle 2020’den beri sınır kontrollerinin sıkılaştırılması gerektiğinde önemli bir rol oynadı.

Bu manada “Burgenland’ın 100 Yılı” kitabı, Avusturya’nın en doğusundaki bölgenin olaylı tarihini anlatıyor. Şimdiye kadar bilinmeyen gerçeklerin yanı sıra sınır bölgesine dair yeni yorumlar da çalışma aracılığıyla kamuoyuna ulaşıyor. Eser içinde ayrıca, Burgenland’ın 1995 yılında AB’ye katılmasından bu yana eğitim, ekonomi ve turizm gibi birçok alanda hızlı gelişimi detayları ve belgeleri ile vurgulanıyor. Bu eser özellikle üniversitelerde, siyasette, bürokraside ve kütüphanelerde kaynak yayın olarak kullanılan bilimsel bir eser olma özelliğini de taşıyor.

 

Kitap siparişi için genel bilgiler:

100 Jahre Burgenland: Geschichte einer internationalenGrenzregion/ Maximilian Graf / Karlo Ruzicic-Kessler / Birol Kılıç (ed.): Burgenland’ın 100 yılı. Uluslararası bir sınır bölgesinin tarihi, Viyana, Neue Welt Verlag,

Softcover, 216 Seiten, 2 Karten und 11 historischeAbbildungen.

ISBN 978-3-9503981-2-0

Preis: EUR 19,90€

kaynak:www.yenivatan.at

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aile boyu maske vurgunuÖnceki Haber

Aile boyu maske vurgunu

CHP Milletvekili Ağbaba: Türk işçisi dünyanın kölesi oldu!Sonraki Haber

CHP Milletvekili Ağbaba: Türk işçisi dün...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar