İstanbul
DOLAR18.6058
EURO18.5378
ALTIN1029.0

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacak
Abone ol
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Siirt'te Avrupa'da Alevilere Alman devletinin 30 milyon Avro verdiği iddiasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

“Çekin kirli ellerinizi inancımızdan!”

Avrupa Alevi hareketinin bağımsız çizgisi, kendi imkanlarıyla yarattığı örgütlü gücü ve kazanımları, her daim zalimin karşısında, mazlumun yaynında duruşu, siyasal islamcılara ve onun himayesi altında asimilasyona hizmet etmek isteyenlere taviz vermemesinden rahatsız olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha kurumlarımıza ve temsilcilerimize karşı yalan, kin ve nefret söylemiyle saldırdı.

Yaklaşık yirmi yıldır yönettikleri ülkenin geldiği durumu görüp adam gibi istifa etmeyi bile beceremeyen, kendilerinin ve yandaşlarının kasalarını kara parayla dolduran bu siyasi yapı, Aleviler üzerinden kendisine alan açmaya yolunu seçti.

Bunu yaparken de dünya Alevilerinin umudu, göz bebeği olan Avrupa Alevi hareketine, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuza yalan ve iftira atma yöntemine gitti. AKM’li Cumhurbaşkanı Siirt'te STK yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda, "Almanya Devleti iki yıl önce Alevilere yıllık 30 milyon euro verdi" diyerek, yalan söyledi.

Suriye ve dünyanın farklı coğrafyalarındaki cihatçı gruplara aktardıkları milyonlarca doları, verdikleri lojistik desteği, Avrupaya gönderdikleri gri pasaportlu dedeleri, ajan ve tetikçileri unutturmak için, Avrupa Alevi hereketini çamur atmaya yöneldi.

Birkez daha Alevi nefreti üzerinden, kurumlarımızı itibarsızlaştırarak, ülkenin üzerindeki bunca yükten, problemden, sorumluluklarından, yargılanmaktan kurtulabileceğini sandı.

Seçimlere hazırlanıldığı şu günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamak yerine, gene en iğrenç yüzlerini göstererek, yıllardır denedikleri böl parçala yönet yöntemine devam edebileceğini, kendine yakın çakma kurum ve kişilere rüşfet vererek, Alevilerin iradesini satın alabileceği planını yaptı.

Hatırlatırız, rüşvet vermekte, almakta suçtur. Üstelik Aleviler müktedirden hiç bir zaman rüşvet dilenciliği yapmadılar, bundan sonra da yapmayacaklar. Alevilerin müktedirden bir tek talebi var, oda: “Çekin kirli ellerinizi inancımızdan!”.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenimiz Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak bugünden itibaren yasal süreci başlatıyor, Recep Tayyip Erdoğan’ı Alevi kurumlarına söylemiş olduğu sözleri kanıtlaması için, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre millet adına hareket etmesi gereken ülkenin yargı makamlarını göreve çağırıyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan:

- bu beyanlarıyla alenen T.C Anayasa’sının 10. Maddesinde düzenlenen “Ayrımcılık Yasağını”,

- Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinin 26. maddesinde düzenlenen “hukuken ayrımcılığa karşı korunma” yasağını ihlal etmiş,

- TCK’nın 216. Maddesinde düzenlenen Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak suçunu,

- TCK’nın 257. Maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunu

- TCK’nın 267. Maddesinde düzenlenen iftira suçunu, işlemiştir.

- Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Aleviler olarak Recep Tayyip Erdogan’ı iftira yoluyla kurumlarımızı itibarsızlaştırmak, kurumsal ve kişilik haklarımıza yönelik yalan beyanlarda bulunmak,

- Cumhurbaşkanlığı görevini kötüye kullanmak, halkın bir kesiminin benimsediği inançsal değerleri alenen aşağılamak suçunu, işlemiş olduğu iddiasıyla suç duyurularında bulunacağız.

Kamuoyunun bilgisine.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Köln, 07.12.2021

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kars eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen yeni parti kuruyorÖnceki Haber

Kars eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen...

CHP Milletvekili Toprak: 2022 Bütçesi yurttaşlarının taleplerine yanıt vermekten uzak boş bir belgedir!Sonraki Haber

CHP Milletvekili Toprak: 2022 Bütçesi yu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar