Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6452
EURO19.6449
ALTIN1077.0

Ankara'da cemevlerine saldırı protesto edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ankara'da cemevlerine saldırı protesto edildi
Abone ol
Ankara’da çeşitli cemevlerine yapılan saldırının duyulmasının ardından iktidar, siyasi partiler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Alevi kurumları ortak tepki gösterdiler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaşanan saldırılarla ilgili, “Çankaya’da bir, Mamakta iki Cemevine bugün alçakça bir planla saldıran şahıs, Eskişehir’e giderken Ankara Emniyetimiz tarafından yakalandı. Elbette bu provokasyon, her yönüyle soruşturulmaktadır. Geçmiş olsun.ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Ankara’da Cemevlerine yapılan saldırıyı ve provokatör saldırganı kınıyorum. Alevî kardeşlerimizin cemevlerine yapılan saldırı, milletimize ve hepimizin manevî manevî değerlerine saldırıdır. Saldırıyla ilgili adlî süreç başlatılmıştır. Saldırı bütün yönleriyle aydınlatılacaktır.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Canlarımıza geçmiş olsun...

Ankara’da üç ayrı Cemevi’ne yapılan saldırıları lanetliyoruz. Bu saldırılar hepimize yapılmıştır. Muharrem ayında bu saldırı ve provokasyonların amacı bellidir. Bunlara asla izin verilmeyecektir.

Zanlı Emniyet güçlerimiz tarafından yakalandı. Kirli provokasyon boşa çıkarıldı. Saldırgan hukuk önünde hesabını verecektir.

Canlarımızla birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi ve Ana Fatma Cemevi'ni ziyaret etti.

Saldırının birlik, beraberlik ve kardeşliğe yapıldığını belirten Taşçıer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslendi ve olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını istedi:

Bu tür haince provokasyonlar asla amacına ulaşamayacak. Soğukkanlılıkla olayı takip ediyor, bir an önce aydınlatılmasını talep ediyoruz.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de saldırıyı kınadığını belirtti: “Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günde, Ankara’da cemevine gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak.

Twitter hesabından saldırılara tepki gösteren Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, “Muharrem ayında Cemevlerine gerçekleştirilen saldırılar kardeşliğimize ve hoşgörü irademize yapılmış alçakça girişimlerdir. Birileri istemese de biz birarada yaşama irademize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya hesabından “Ankara'da Muharrem Ayı'nın ilk günü ibadethanelere yönelik düzenlenen saldırıları şiddetle kınıyorum. Cemevlerine yönelik saldırılardan etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” açıklamasını yaptı.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “Ankara’da Alevi kurumlarına eş zamanlı yapılan saldırıları kınıyorum. Tüm Alevilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Saldırı tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturulmalıdır. Herkesin eşit ve onurlu vatandaş olduğu bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Alevilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Muharrem orucunun ilk gününde Ankara'da Cemevlerine ve Alevi Derneklerine yapılan saldırıları şiddetle kınıyorum. Kardeşliğimize ve toplumsal uzlaşıya en çok ihtiyacımızın olduğu bu dönemde bütün canlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da “Ankara'da cemevine yönelik saldırıyı lanetliyor, Alevi kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Alçakça provokasyonlarla, Türk Milletinin huzurunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım. Kurulmak istenen kirli oyunu bozalım” açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, yaptığı açıklamada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ankara'da Cemevlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Muharrem ayını idrak ettiğimiz bu mübarek günlerde kardeşliğimize kast edenlere fırsat vermeden fitneye, fesada karşı birlik ve beraberliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz İnşallah.

BAZI ALEVİ ÖRGÜTLERİ ORTAK AÇIKLAMA YAPACAK

Bazı Alevi örgütlerinin ortak açıklama yapacağı öğrenildi.

Saldırıların provokasyon olduğunu vurgulayan Alevi kurumları, yapılan saldırılara ilişkin bulundukları tüm illerde eş zamanlı basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Bizler eşit yurttaşlık ve laiklik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bu çirkin provokasyonu gerçekleştirenle ve bunun arkasındaki kirli güçle hesaplaşacağız! Bize hileleriniz ve zulmünüzle boyun eğdiremeyeceksiniz!” diyen kurumlar, bugün saat 17:00’da bulundukları tüm illerde oluşturdukları ortak metinle basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

Ankara’da saldırıların gerçekleştiği Tuzluçayır’da meydanda basın açıklaması yapacaklarını bildiren Alevi kurumları, provokasyonlara, baskılara ve bu tür saldırılara karşı duyarlı olan tüm yurttaşları eylemlere destek vermeye çağırdı.

SERÇEŞME VAKFI VEOCAKZADELER MECLİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Serçeşme Vakfı ve Ocakzadeler Meclisi Ankara’daki saldırıları kınayan açıklamasında, Alevi inançlı yurttaşlara sağduyu ile hareket edilmesi çağrısında bulundu.

BASINA VE KAMUOYUNA

Alevi toplumuna, inancına ve cemevine yönelik saldırılar kimden gelirse gelsin asla kabul edilemez!..

Saldıran da saldırının arkasındaki zihniyet de saldırıya sessiz kalan da sorumludur.

Aynı gün içerisinde bir kişinin en az üç cemevine saldırı yapabilmesi, cemevlerinin ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu göstermiştir. Güvenlik birimleri, can kaybını engellemek için bu güvenlik açığını ivedilikle kapatmalıdır…

Aleviliğin ne olup ne olmadığı netleştirilmelidir…

Devlet ve ilgili organları, bu konuda yeterli ve samimi çalışmalar yapmamaktadır.

Serçeşme Vakfı ve Ocakzadeler Meclisi olarak bu çalışmaları yapmaya talip olduğumuzu her fırsatta en üst makamlara bildirdik ve bu vesileyle de yineliyoruz!..

Bugüne kadar samimi ve ciddi bir muhatap bulamadık!..

Artık yeter!..

Alevi toplumunun da tahriklere kapılmamasını ve toplumsal barışımızı koruyacak sağduyu ile hareket etmesini bekliyoruz.

Aşk ile

SERÇEŞME VAKFI ve OCAKZADELER MECLİSİ SÖZCÜSÜ
ALİ TİMURTAŞ ÖZMEN

BEKTAŞİ OĞUZ OCAKLARI’NDAN SERT TEPKİ

Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları Genel Başkanı Ayhan Türk tarafından yapılan açıklamada, “okyanus ötesinden planlanan bu kurguya teslim olmayacağız” denildi.

Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları açıklaması şöyle:

Büyük Türk Milleti!

Bugün, 30.07.2022 tarihinde gerçekleşen saldırıların amaçlarını ve nihayetinde ulaşmaya çalıştıkları neticenin farkındayız.

Bizler; Türk Milleti olarak her zaman olduğu gibi bugün de bizleri içine çekmeye çalıştıkları, dış istihbarat servislerinin Türkiye'deki oyunlarını kendi başlarına yıkacak öngörüye ve tecrübeye yeterince hasıl bir geleneğin temsilcileriyiz.

Bugün yaşanan bu alçak saldırıların sorumlularının Polis ve İstihbarat teşkilatlarımızca yakalanacağına ve kurulan oyunun yine Türk aklıyla bozulacağına güvenimiz tamdır. Özellikle Aleviler üzerinden kurgulanması planlanan herhangi bir iç karışıklık durumuna karşı, halkımızın itidalli olması, devletin kolluk kuvvetlerine güvenmesi bizlerin; Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları olarak bir ricası, bir temennisidir.

Bizler; Türk Milleti olarak bugün yapılan bu alçak saldırıları, saldıranların istediği noktaya taşımayacak, okyanus ötesinden planlanan bu kurguya teslim olmayacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ayhan Türk

Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları Genel Başkanı

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ankara'da aynı gün içerisinde Alevi ibadethanelerine saldırı düzenlendiÖnceki Haber

Ankara'da aynı gün içerisinde Alevi ibad...

CHP Genel Merkezi yöneticileri değişiyor!Sonraki Haber

CHP Genel Merkezi yöneticileri değişiyor...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar