İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Ankara'da aynı gün içerisinde Alevi ibadethanelerine saldırı düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ankara'da aynı gün içerisinde Alevi ibadethanelerine saldırı düzenlendi
Abone ol
Ankara Mamak ilçesinde bulunan 5 cemevine kimliği belirlenemeyen bir kişi veya kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında elindeki sandalyeleri cemevinin dedesine doğru fırlatan saldırgan daha sonra koşarak kaçtı.

Ankara Mamak’ta, bugün saat 14.30 sıralarında; Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında bir kişi elindeki sandalyeleri cemevi dedesinin olduğu yere doğru fırlattı. Saldırganın fırlattığı sandalyelerden birisi cemevinde oturan bir yurttaşın başına geldi. Saldırgan daha sonra cemevinden koşarak uzaklaştı. Olay anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Başına sandalye gelen yurttaş hafif yaralı halde hastaneye götürüldü. Olayın ardından polise haber verildi. Polisin şahsı arama çalışmaları sürüyor.

Cemevinin dedesi Kazım Erbektaş, ANKA Haber Ajansı'na şunları söyledi:

“Bugün saat üç gibi ceme başlamıştık. Toplanıyordu millet. Yerime geçtim, üç beş kişi yanıma oturuyordu. Dışarıdan birisi geldi, üç beş tane sandalye fırlattı. Birisi oturduğu yerde üzerime geliyordu. Bir şey demeden kaçtı. Kameralarda görülüyor. Sesini filan duymadık. Ne için yaptı? 10 yıldır ilk defa oluyor.

Bütün ekipler buradaydı. Avukatlarımız filan yanımızda. Yaralı arkadaşı hastaneye götürecekler. Polisler ‘Bulacağız’ diyor. Bütün cemevinin görüntülerine aldılar. Muharrem Ayı başladı. Şah-ı Merdan Cemevi de gözde bir cemevi. Kişi belki deli belki akıllı. Belki birileri yaptırdı. İhtimal dahilinde.”

TOPLAM 5 CEMEVİNE AYNI GÜN İÇERİSİNDE SALDIRI

Öte yandan, ilerleyen saatlerde saldırının Şah-ı Merdan Cemevi ile sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Hacı Bektaş Velî, Ana Fatma, Divriği Gökçeli Derneği ve Can Dostlar Cemevi de aynı gün içerisinde saldırıya uğrayan Alevi ibadethane ve kurumları olduğu öğrenildi.

Saldırganın eşgalinin emniyet güçleri tarafından belirlendiği ve yakalanmasının an meselesi olduğu bildirildi.

Saldırganın hem cemevları arasındaki mesafe ve hem de bilgi toplayabilmesi için tek başına bu eylemi gerçekleştirmiş olamayacağının altını çizen Alevi yetkililer, saldırgının bir meczup diyerek geçiştirilmesinden endişe duyduklarını ifade ettiler.

Görüşlerine başvurduğumuz cemevi yöneticileri saldırgan veya saldırganların en kısa zamanda yakalanıp cezasını çekmesini talep ettiklerini ifade ettiler.

Saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişilerin önce Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'ne girme girişiminde bulunduğu, başarılı olamaması üzerine, Divriği Gökçeli köy derneği, daha sonra Ana Fatma Cemevi'ne saldırdığı, Hacı Bektaş Velî Cemevi'ne saldırı girişiminin kapıdaki gövenlik görevlileri tarafından püskürtüldüğü ve son olarak da Şah-ı Merdan Cemevi'ne saldırıda bulunduğu öğrenildi.

Şah-ı Merdan Cemevi'ndeki saldırıda yaralıların bulunduğu ve tedavi altına alındıkları bildirildi.

SALDIRGAN YAKALANDI

28 yaşında İzmir doğumlu olduğu bildirilen saldırganın emniyet kuvvetleri tarafından yakalandığı öğrenildi.

Saldırganın kimliği hakkında şu ana kadar açıklama yapmayan emniyet güçlerinin soruşturmayı derinleştirmesi bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İlhan İrem sevgi ve ışıkla uğurlandıÖnceki Haber

İlhan İrem sevgi ve ışıkla uğurlandı

Ankara'da cemevlerine saldırı protesto edildiSonraki Haber

Ankara'da cemevlerine saldırı protesto e...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar