EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0606
EURO33.6876
ALTIN2035.1

Almanya'da imamları artık DİTİB eğitecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya'da imamları artık DİTİB eğitecek
Abone ol
Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den imam görevlendirmesine uzun vadede son verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Gelecekte Almanya'da görev alacak imamlar Avrupa ülkelerinde din hizmetlerini yürüten DİTİB tarafından eğitilecek.

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın Berlin'de yaptığı açıklamaya göre, görevlendirilecek imamların eğitiminin de burada tamamlanması konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile mutabakata varıldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre şu anda Almanya'ya Türkiye'den gönderilen 1.000 imam bulunuyor.

Hedef, Almanya'da her yıl 100 civarında imam yetiştirmek ve buna bağlı olarak Türkiye'den gönderilen imam sayısını azaltmak.

Eğitimin, Dahlem'deki (Kuzey Ren-Vestfalya) mevcut DİTİB eğitim programının bir parçası olarak ve ek bir program aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

İMAMLARI DİTİB YETİŞTİRECEK

Hükümet kaynaklarından verilen bilgiye göre, Türkiye'den gönderilen imamlardan birkaç düzine kadarı Avrupa Türk-İslam Birliği (ATIB) ve Milli Görüş'e bağlı topluluklarda hizmet veriyor.

Öte yandan,atanan din görevlilerinin teknik denetimi de 2024'ten itibaren DİTİB'e devredilecek.

İÇİŞLERİ BAKANI ANLAŞMADAN MEMNUN

Hükümet Almanya'da ilave imamların yetiştirilmesini teşvik etmek istiyor.

İslam ilahiyatı derslerinden mezun olanlara açık olan bu eğitim üç temel kısımdan oluşacak: Almanca dersleri, İslam dini eğitimi ve Alman tarihi ile sosyo-politik konular ve değerler.

Almanya'nın sosyal demokrat İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Uzun müzakerelerin ardından Türkiye ile ilk kez, Türkiye'den devlet tarafından istihdam edilen imamların görevlendirilmesine son verecek bir anlaşma imzalayabildiğimiz için çok mutluyum" dedi.

Faeser konuşmasında devamla, "Dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimizi savunan vaizlere ihtiyacımız var. İmamların dinler arası diyaloğa katılmalarını ve toplumumuzdaki inanç meselelerini tartışmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hakk’a yürüyüşünün 50. yılında halk ozanı Âşık Veysel anıldıÖnceki Haber

Hakk’a yürüyüşünün 50. yılında halk ozan...

Gazze'de can kaybı 19 Bin 667'e yükseldiSonraki Haber

Gazze'de can kaybı 19 Bin 667'e yükseldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar