Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.8166
EURO16.8759
ALTIN946.51
Haber Sayfa Üstü

Almanya’da iki öğretmen derneğinden ortak seminer

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya’da iki öğretmen derneğinden ortak seminer
Abone ol
Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Meschede kasabasında Hotel Hennedamm’da Friedrich-Ebert- Vakfı’nın( FES) desteğiyle bir eğitim semineri düzenlendi.

Mehmet TANLI / ALMANYA

Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde çalışmalarını sürdüren NRW Türkiyeli Öğretmenler Birliği (NRW-TÖB) ile NRW Türk Öğretmenler Derneği’ nin (NRW-TÖD) ev sahibilik yaptığı seminderde yeni yasal düzenlemeler ve Türkiyeli öğretmenlerin sorunları, anadilin durumu tartışıldı.

Meschede’deki seminer programının akışında tam olarak şu konular konuşuldu;

NRW TÖD Başkan yardımcısı Ayla Erfidan-Ocakdan ile NRW-TÖB Başkanı Zülfü Gürbüz anadili dersleri, çok dillilik, uyum, yeni yönetmelik taslağı, güncel bilgi ve gelişmeler konusunda tüm katılımcıları bilgilendirdiler.

Seminerde ayrıca Dernek üyesi katılımcı öğretmenlerin günlük sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Sorumluluğunu Mehmet Tanlı’nın yaptığı semineri Ayla Erfidan ve Zülfü Gürbüz öğretmenler birlikte yönettiler. Seminerin ilk günkü bölümünde konuşan Zülfü Gürbüz "Yeni yasal düzenleme, dayanak bence pozitif. Öğrencilerimizin 3'te ikisi ilkokul çağında. Eyaletimizde 406 Türkçe öğretmeni var, bu rakam 450'ye çıkacaktır yeter ki velilerimiz ve sivil toplum örgütleri anadil derslerine sahip çıksınlar. Evet sorunlarımız da bulunuyor, bunun için de öğretmenler sendikamız GEW'de Alman yönetici arkadaşlarla Türkçe öğretmenlerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi için devamlı bir mücadele ve çalışma içerisindeyiz" dedi.

Seminerin cumartesi programında yeni medya-dijital alanında uzman olan, Arnsberg Valiliği medya iletişim sorumlusu öğretmen Selçuk Avcı, derslerde uygulanacak dijital pratik bilgiler interaktif çalışma metod ve imkânlarının sunumunu yaparken son günde ise, öğretmen Aslı Gürbüz öğrenciler ve öğretmenler için rahatlama çalışmaları, metodlarıını, çanak-ses uygulamalarını katılımcılara tanıttı.

Seminerin akşam kültür-eğlence bölümün de ise, Doğan Biçer öğretmen sazı sesi, kendisine türkülerde eşlik eden Birten Gündüz ve Fatma Kızay ile birlikte katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti verdi.

Seminer’de ayrıca 80. yaşına giren ve seminere eşi Ayten Çakır’la katılan emekli öğretmen Mehmet Çakır’a TÖD başkan yardımcısı Ayla Erfidan-Ocakdan tarafından yaş günü anısına bir buket ve hediye takdim edildi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'ın eski danışmanı: Yer yerinden oynayacak!Önceki Haber

Erdoğan'ın eski danışmanı: Yer yerinden...

Bakan Soylu: Danıştay'ın dikkat çektiği hassasiyet doğruSonraki Haber

Bakan Soylu: Danıştay'ın dikkat çektiği...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar