Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.952
EURO16.8395
ALTIN945.71
Haber Sayfa Üstü

Almanya, PKK yasağını kaldıracak mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya, PKK yasağını kaldıracak mı?
Abone ol
Avrupa Birliği tarafından da terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın Almanya’da faaliyet yasağının kaldırılması için İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapıldığı öğrenildi.

PKK ile bağlantılı Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneği’nin (MAF-DAD) girişimi üzerine, Peer Stolle ve Lucas Theune adlı avukatlar tarafından, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’na 29 yıl önce getirilen PKK yasağının kaldırılması için başvuruda bulunulduğu öğrenildi.

Bakanlığa yapılan başvurunun ardından avukatlar PKK'nın alt örgütlerinden sözde Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) yöneticilerinden Dilan Akdoğan’la birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, “PKK artık Almanya’da suç işlemiyor. İç güvenlik için bir tehdit ve tehlike de oluşturmuyor. PKK’nın hedefleri de değişti. PKK artık Türkiye’nin Kürt bölgesi olarak bölünmesi yerine özerklik talep ediyor” diye konuşan Avukat Peer Stolle, yasağın kaldırılmasını ihtimal dahilinde değerlendirdiklerini söyledi.

Avukat Stolle, “Bugün Almanya’da PKK’ya atfedilen eylemler genelde faaliyet yasağından kaynaklanıyor. Bu suçlamaları çoğunlukla semboller, bayraklar ve propaganda malzemeleri oluşturuyor, şiddet değil” iddiasında da bulundu.

Hürriyet muhabirinin “Başvuruyu kimin adına yaptınız?” sorusuna ise, Avukat Stolle, “KCK- Kürdistan Toplum Birliği adına” demekle yetindi.

Stolle, Federal İçişleri Bakanlığı’nın PKK yasağının kaldırılması talebini geri çevirmesi halinde mahkemeye başvuracaklarını da söyledi.

ALMANYA'DA GEÇEN YIL PKK BAĞLANTILI 387 SUÇ İŞLENDİ!

Avukatların ‘PKK artık suç işlemiyor’ iddiasına karşılık, Federal İçişleri Bakanlığı ve Federal Kriminal Dairesi’nin verilerine göre, PKK bağlantılı olarak, çoğu Türklere ve Türk kökenlilere dönük olmak üzere, 2020’de 386 ve geçen yıl da 387 suç kaydı işlendi.

Bu kayıtların büyük çoğunluğunun kişisel hürriyete karşı işlenen şiddet suçlarının olduğu belirtiliyor.

Almanya’da ülke içi istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın verilerine göre PKK yanlısı dernek ve cemiyetlerdeki üye sayısı 14 bin 500 civarında.

BERLİN'DEN AÇIKLAMA: PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Öte yandan, Almanya hükümeti, terör örgütü PKK yasağını kaldırmayı düşünmediği açıkladı.

Hürriyet muhabiri tarafından, Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Maximilian Kall’a “Bugün bakanlığınıza PKK yasağının kaldırılması için bir başvuruda bulunuldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusunu Sözcü Kall, “PKK’nın, aşırı ve terör örgütü olarak sınıflandırılması kararı devam ediyor. Bu durum Alman hukuk sistemi ve Alman mahkemeleri tarafından defalarca onaylandı. Bu konuda şu aşamada bir değişiklik söz konusu değil” şeklinde cevapladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Araba fiyatına spor ayakkabı!Önceki Haber

Araba fiyatına spor ayakkabı!

Serdar Dinçbaylı yazdı: AKP tükendi!Sonraki Haber

Serdar Dinçbaylı yazdı: AKP tükendi!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar