İstanbul
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81

Almanya, her yıl 400 bin nitelikli işçi almak istiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya, her yıl 400 bin nitelikli işçi almak istiyor
Abone ol
Almanya’nın yeni kurulan koalisyon hükümeti, emekli maaşlarının gelecekte de istikrarlı bir şekilde ödenebilmesi, demografik dengesizliği ve iş gücü eksikliğini gidermek için her yıl yurtdışından 400 bin nitelikli işçi almayı düşünüyor.

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grup Başkanı Christian Dürr, Wirtschaftswoche dergisine verdiği röportajda, Alman ekonomisindeki nitelikli çalışan eksikliğini gidermek için federal hükümetin göçmen politikasını hızla gözden geçirmek istediğini söyledi.

Dürr, “Nitelikli işçi sıkıntısı o kadar ciddi hale geldi ki ekonomimizi önemli ölçüde yavaşlatıyor.” dedi.

HER YIL 400 BİN NİTELİKLİ ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR

Almanya’nın yaşlanan “iş gücü sorununu” ancak modern bir göç politikasıyla kontrol altına alabileceğine işaret eden Dürr, “Yurt dışından 400 bin nitelikli işçi sayısına mümkün olan en kısa sürede ulaşmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında kurulan koalisyon hükümeti, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden Almanya’da çalışmak isteyen nitelikli çalışanlar için bir puan sistemi ve ülkeyi daha çekici kılmak için ulusal asgari ücretin saatinin 12 Avroya yükseltilmesi konusunda anlaşmıştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, 83,2 milyon ile AB’nin en kalabalık üyesi olan Almanya’nın nüfusu uzun yıllardır “düşük doğum oranları ve dengesiz göçün” ardından istikrarlı bir şekilde yaşlanıyor.

Almanya’da yaşlı nüfusun artması, çalışan genç nüfusun karşılaması gereken emeklilik sistemi ile sağlık sistemi için yükün artması anlamına gelirken, yaşlanan nüfus nedeniyle Alman ekonomisi her yıl yüz binlerce nitelikli göçmene ihtiyaç duyuyor.

2035 YILINDA 20 MİLYON EMEKLİ BEKLENİYOR

Destatis projeksiyonunda, ülkede emeklilerin sayısının 2035 yılına kadar yüzde 22 artarak 20 milyona yükseleceği öngörülüyor.

Almanya, nüfusun yaşlanmasıyla küçülen bir iş gücü ile karşı karşıya kalırken, Merkel hükümetinin, Alman iş dünyasından kamu emeklilik sisteminde reform yapmak ve göç yasasını daha esnek hale getirmek için daha fazla adım atma çağrılarını büyük ölçüde görmezden geldiği aktarılıyor.

Azalan iş gücü aynı zamanda Almanya’nın kamu emeklilik sistemini de zorluyor. Ülkede emekli olma yaşı 2031 yılına kadar kademeli olarak 65’ten 67’ye yükseltilirken, yaş sınırının 2042’ye kadar 68’e çıkarılması da tartışılıyor.

Emeklilik sisteminde daha az sayıda çalışan, daha uzun bir yaşam süren emeklilerin toplam miktarı sürekli artan maaşlarını finanse etmek zorunda kalıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şef Somer Sivrioğlu: Geç yaşta gelen şöhret dünyanın en güzel şeyidir!Önceki Haber

Şef Somer Sivrioğlu: Geç yaşta gelen şöh...

Ümit Yalım: Yunan meydan okuyor, Saray seyrediyor!Sonraki Haber

Ümit Yalım: Yunan meydan okuyor, Saray s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar