EnerjiSA
İstanbul
DOLAR23.6047
EURO25.5736
ALTIN1487.6
Haber Başlık Üstü

Aliağa lüks yolcu gemilerinin yüzen mezarlığı oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aliağa lüks yolcu gemilerinin yüzen mezarlığı oldu
Abone ol
Aylarca, özellikle 2020'de ve kısmen de 2021'de, korona pandemisi nedeniyle neredeyse hiç gemi seyahati yapılamadı, birçok nakliye şirketi hala krizde, bazıları iflas etti. Bir zamanlar bu kadar başarılı olan sanayinin içinde bulunduğu zor durumun bir simgesi de Türkiye'deki hurdaya ayrılan limandır: Son iki yılda burada birçok yolcu gemisi hurdaya ayrılmıştır ve bunların bir kısmı hala bozulmamıştır.

İzmir'in yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Türk liman kenti Aliağa'da, eski kargo ve konteyner gemileri normalde hurda metal çıkarmak için hurdaya çıkarılır. Ama 2020'den beri burada her şey farklı. Bu arada büyük yolcu gemileri de tekrar tekrar hurdaya çıkarma limanına yanaşıyor. “ Cruise Industry News” sektör portalının bildirdiği gibi, ABD'li gemicilik şirketi Carnival Cruise Line'ın “Carnival Sensation” 2022 Nisan ayının başında yıkım için Aliağa'da mahsur kaldı. 1993 yılında inşa edilen gemi en son 2009 yılında modernize edilmiş ve genişletilmiştir.

Giderek daha fazla yolcu gemisi hurdaya çıkarılıyor

2020 yılında aynı nakliye firmasına ait beş yolcu gemisi daha Aliağa'ya son yolculuğuna başladı. Bunlar arasında, Avustralya seyahat portalı “ Gezgin”in bir raporuna göre, yalnızca bir yıl önce kapsamlı bir revizyondan geçen “Karnaval Fantazisi” de yer alıyor.

"Cruise Industry News"e göre , 2020 yılında Aliağa'ya veya Hindistan'daki Alang gibi diğer söküm limanlarına hurdaya ayrılmak üzere toplam 13 yolcu gemisi satıldı. 2021'de dokuz yolcu gemisi vardı, 2022'de şimdiye kadar altı. Karşılaştırma için: 2019'da, yani korona pandemisinin patlak vermesinden önce sadece iki tane vardı. 2016'da dünyanın hiçbir yerinde tek bir yolcu gemisi hurdaya çıkmadı.

Aliağa Gemi Mezarlığı büyüyor

Kruvaziyer endüstrisi ciddi mali kayıplarla mücadele ederken, Alagia'daki gemi geri dönüşüm limanı gerçek bir patlama yaşıyor. "Gezgin"e göre, 2020'deki satışlar, kısmen yolcu gemilerinin de artık orada hurdaya çıkarılması nedeniyle 2019'a kıyasla yüzde 30 arttı. "Carnival Sensation" gibi büyük bir yolcu gemisini tamamen sökmek altı ila dokuz ay sürer. Parçaların tamamının geri dönüştürüldüğü söyleniyor.

Giderek daha fazla yolcu gemisi Aliağa ve diğer limanlarda son dinlenme yerlerini bulsa da sektördeki inşaat patlaması durmuyor. Cruise Industry News'in bir başka raporuna göre, yalnızca 2027 yılına kadar 75 yeni yolcu gemisi planlanıyor. Toplam sipariş hacmi bu nedenle yaklaşık 45 milyar Euro'dur, her gemi ortalama 2256 misafir için yer sunar. Sonuçta, neredeyse üçte biri sıvı gaz LNG ile çalıştırılacak. Ancak, ikincisi maalesef ağır fuel oil'den çevreye yalnızca kısmen daha az zararlıdır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kadınlar ABD Demokratlarına kızgınÖnceki Haber

Kadınlar ABD Demokratlarına kızgın

Dünyanın en uzun cam köprüsü açıldıSonraki Haber

Dünyanın en uzun cam köprüsü açıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar