EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0606
EURO33.6876
ALTIN2035.1

Alexandr Dugin yazdı: Açık emperyal federasyon

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Alexandr Dugin yazdı: Açık emperyal federasyon
Abone ol
Rus filozof Prof. Dr. Alexandr Dugin, Rusya Federasyonu'nun geleceği hakkında son derece kritik bir yazı kaleme aldı. Rusya Federasyonu'nun ulus-devlet anlayışından vaz geçmesi gerektiğini öne süren Prof. Dr. Dugin, (Ukrayna örneğinden de yola çıkarak) gelecekte sınırlarını genişleteceğini göz önünde bulundurup, Rusya'nın farklı kültürler ve etnik gruplarla bir arada yaşamaya şimdiden hazırlanması gerektiğini öne sürüyor. İşte,

Rus Avrasyacılarının resmi yayın organı geopolitica sitesinde yayınlanan makalenin Türkçe çevirisi şöyle:

AÇIK İMPARATORLUK FEDERASYONU

Alexander DUGİN

Benim düşünceme göre, Rusya'nın eninde sonunda özel askeri harekatı sona erdireceği yönündeki korkular (veya bazıları için umutlar) artık terk edilmelidir. Olmayacak çünkü olma imkanı yok. Bilinebileceği üzere, bu subjektif bir şey değil.

Ama nerede duracağımızı, kesin olarak kimse söyleyemez. Ve en önemlisi de şu: Kherson, Zaporozhye ve Kharkiv bölgesinin bir kısmı zaten aktif olarak entegre oluyor ve böylece Novorossiya – tamamıyla olmasa da – gerçekleşmiş oluyor. Ve bu geri döndürülemez. Eminim devam edeceğiz, ama önce bir bilanço çıkaralım.

NOVOROSSİYA NEDİR?

Novorossia nedir?

Bu kez hislerimize teslim olmadan konuşalım:

(Novorossiya) Bu, tarihsel olarak Rusya'nın ulus-devlet biçiminden geri dönülmez bir şekilde çıktığı ve artık dar anlamıyla, sadece bir Rusya Federasyonu olmadığı anlamına gelir.

Şimdi artık Açık emperyal bir federasyondur: Rusya-Avrasya. Çeçenlerin, Rusların ve Ukrayna cephelerindeki diğer halkların muharip kardeşliği, imparatorluğu seçen birçok Küçük Rus halklarının bizim tarafımıza geçmesi; tüm bunlar Avrasyacılığın zaferidir. Ve milliyetçiliğe tutunmaya çalışanlar, ister Ukraynalı, ister Büyük Rus, ister ayrılıkçı olsun, bizim gözümüzde açıkça hainler safındadırlar. Alain de Benoist'in dediği gibi: "Ukrayna'daki çatışma, imparatorluğun ulus-devlete karşı mücadelesidir".

Açık Federasyon sadece yeni topraklar içermiyor. Her yeni alan, bütünün sınırlarını değiştiriyor. Kenarlar bir şekli, bir figürü oluşturuyor. Ve form, kimliktir. Kenarlar yuvarlaksa, bu bir dairedir. Onlar kare ise, bu bir karedir. Kherson, Zaporozhye, Donbass ve Kırım bu taraftaysa, o zaman bu ülke bir vizyona sahiptir. Diğer tarafta olurlarsa – o zaman tamamen farklı bir vizyon. Farklı bir form, farklı bir toprak, farklı bir öz.

Novorossiya'nın Rusya'nın iç siyasi departmanlarının yetki alanına devredilmesi anlaşılır bir durumdur. Bu, yeni vatandaşlarımıza, savaşçılarımıza ve halkımıza inanç ve güvenlik duygusu aşılar. Muhteşem.

Şimdi görev, aynı iç politika departmanlarını yeni, bu sefer Avrasya bağlamında oluşturmaktır. Bu da sınırların yeni konfigürasyonu ile daha önce yerli olan alanların anlamının da değiştiği anlamına geliyor. Sonuçta, yirmi yıl önce, özellikle Kafkasya'da ciddi nitelikte sorunlar vardı. Yavaş yavaş ve çok etkili bir şekilde Putin, çatışmayı ortadan kaldırdı, ayrılıkçılığı bastırdı ve bölgeleri tek bir alanda birleştirdi. Ve bugün Çeçen ve Kuzey Kafkas kahramanları Rusya için Ruslarla omuz omuza savaşıyorlar.

YENİ RUSYA DEVLETİNDE FARKLILIKLARIN ENTEGRASYONU

Ancak, Rusya Novorossiya'yı içeriyorsa, o zaman sadece niceliksel alanları değil, aynı zamanda niteliksel özellikleri de içerir. Bu Sibirya, Oryol bölgesi, Kraznodar Bölgesi ve Kuzey Kutbu bölgelerini etkiler. Artık Rusya-Avrasya toprakları, bir Açık Federasyon ve SSCB gibi, sadece Rus İmparatorluğu'nun kalıntıları üzerinde gelişen bir bakiye ulus-devleti değil. Bu durum, iç siyasetin anlamını değiştirdiğini ifade ediyor. Artık yalnızca dahili değil, sadece yeni değil, aynı zamanda eski alanların entegrasyonunu da mutlaka hesaba katılmalıdır.

Ve burada iki şekilde ilerleyebiliriz:

 • Ruslaştırma

veya

 • Stratejik emperyal birliğini korurken Avrasya çeşitlendirmesi.

İlk durumda, Büyük Rusya, ulus-devletin genişletilmiş bir versiyonu olarak, yani Rusya Federasyonu'nun tamamen nicel bir varlığı olarak düşünülür. Bu ilk başta fena değil, ancak uzun vadede son derece istikrarsız ve hatta tehlikeli.

Kadirov yönetimindeki Çeçenya örneğini ele alalım: en yaşlı ve en genç örnek. Moskova bilge bir uzakgörüşlülükle, yani Avrasya senaryosuna uygun bir yaklaşımla, Çeçenya'ya daha fazla kültürel ve dini özerklik verdi. Ve yapay Ruslaştırmaya gerek yoktu. Derinden Çeçen-İslami Çeçenistan, Rusya'ya en sadık olanıdır. Katı bir stratejik dikey ile yerel kimliği koruyoruz. İşe yarayan bu. Bu Avrasya çeşitlendirmesidir. Başka bir deyişle, imparatorluk kurma sanatı. İmparatorluk budur.

RUSYA DEVLET BÜROKRASİSİ DEĞİŞİME HAZIR MI?

Böyle bir karar, Rusya'nın yeni döneminde kaçınılmaz olarak iç politika düzeyinde alınmalıdır. Novorossiya, hedeflerinin aşamaları bakımından ciddi bir dönüşüm gerektiriyor. Stratejik kararlar almak söz konusu olduğunda, teknokrasi ve pragmatizm faydalıdır.

Açık Federasyon, yani Rusya-Avrasya haline gelen Rusya, öncelikle kendisini yeniden gözden geçirmelidir. Ve ancak o zaman, ona teknik bir çizim yapma şansı verilir.

(Ukrayna’daki) Askeri özel operasyon, düşünce ve perspektiflerimizi değiştirmeyi her gün daha acil olarak dayatıyor. Sınırlarımızın şekli çoktan geri dönülmez bir şekilde değişti ve değişmeye devam edecek. Bu biçim, iç siyasal düşünce de dahil olmak üzere siyasal düşüncemizin figürleriyle homologdur (matematikçilerin dediği gibi homotetiktir).

Devlet idari yapısında bu tür şeylerin uygun düzeyde anlaşıldığına dair bir işaret var mı? Varsa harika. Değilse, oluşturulmalıdır. Varsa ancak doğru düzeyde değilse, düzeyin hemen uygulanması gerekir. Şimdilik bu soruları açık bırakalım. Esas olan, gerçekleşmesidir. İlerliyoruz.

Çeviri: Ali Rıza Özkan (Ara başlıklar tarafımdan konulmuştur.)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şükrü Sina Gürel: Suriye batağından çıkmanın reçetesini sunuyoruzÖnceki Haber

Şükrü Sina Gürel: Suriye batağından çıkm...

Geleneksel Mengen Aşçılar Festivali başlıyorSonraki Haber

Geleneksel Mengen Aşçılar Festivali başl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar