EnerjiSA
İstanbul
DOLAR20.9154
EURO22.5536
ALTIN1311.1
Haber Başlık Üstü

Alevi çatı örgütleri: Niyet ve yalandan fayda sağlamak sizin işiniz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Alevi çatı örgütleri: Niyet ve yalandan fayda sağlamak sizin işiniz
Abone ol
6 Alevi çatı örgütü, Akşam gazetesinden, Alevilere yönelik nefret söylemler nedeniyle, köşe yazarı Hüseyin Besli'nin gazeteden uzaklaştırılmasını talep etti.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş Akşam gazetesini çıkaran TürkMedya binasının önünde ortak basın açıklaması yaptı.

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan tarafından okunan ortak basın açıklamasında, Hüseyin Besli'nin gazete ile ilişiğinin kesilmesi talep edildi.

Alevi çatı örgütlerinin basın açıklaması şöyle:

“NİYET” VE “YALANDAN FAYDA SAĞLAMAK SİZİN İŞİNİZ

AKP eski milletvekili ve Akşam Gazetesi yazarı Hüseyin Besli nefret söylemi ile : "Alevi ve Kürt çocuklar çifte kavrulmuş yalancı “ dedi 

Sevgili basın mensupları, değerli canlar; 

Özellikle son dönemlerde toplumun önde gelen ve toplum mühendisi rolünü üstlenmiş, bu anlamda kendi din  anlayışına ve ideolojisine göre  toplum  modeli açıklayan entelektüel, sosyal bilimciler hatta siyasiler çoğalmıştır. Bu durum Alevi toplumu üzerinde yürütülen asimilasyon yönelik olayların ve olguların düğümlendiği noktayı göstermeye yetiyor 

Alevi toplumunu azınlık gibi görüp haklarını inkâr etme  üzerine; her gün kin, öfke ve nefret kusan bu tip şahıslar gündem oluşturarak  Alevileri  politik ve siyasi araç olarak kullanmaktadırlar.

Bu şahısların açıklamalarına baktığımızda tarihte gerici- merkeziyetçi yönetim anlayışının katletmek istediği Aleviler için verdiği  fermanların kokusu var 

“Allah Şeyh Haydar’ın ve kafir müritlerinin belasını versin” diyen II Beyazıt tutsak edilen tüm Alevilerin katledilmesini emretti ve bu sözle binlerce Alevi katledildi.

Ve O’nun oğlu Yavuz; Alevi kanına doymak istedi  40 bin Alevi’yi öldürdü ve “defterleri dürülen Kızılbaşların hepsi kılıçtan geçirilecek” ifadesiyle    Şeyhülislam Ebussuud Efendinin fermanına konu oldu.

Sonra II Mahmut   "sapkınlık" ve "ahlaki bozukluk" adı altında binlerce Alevi Bektaşi’yi kuyulara diri diri gömdü.

Yüzyıllarca saygısızlığa, iftiraya ve katliamlara maruz kalan Aleviler  

Dersim, Maraş, Çorum, Sivas Gazi ve yakın zamanda Gezide hep bu bahanelerle katledildiler.

Oysa Alevilikte ne Emevi sapkınlığı, ne Vahhabî bağnazlığı,  ne Hırsızlık ne Talan nede Riyakarlık vardı   bu bir kindi, bu kin Şah Hüseyin’e düşmanlık edenlerin kiniydi bitmedi bitmiyor….

Bakınız Hüseyin Besli ne diyor; “Alevi ve Kürt Çocukları çifte kavrulmuş yalancıdır” diyor   

Bu sözler aslında Hüseyin Besli ve onun zihniyetinin Alevilere Kuşkulu, şüpheci aşırı ağır travmatik faşizan duygularının sonucudur.

Sayın Besli; 

Alevi çocukları yalancı değil; onların inançları yasaklayan, üstünü örten ideolojisi, fetihçi zihniyeti size yalanları söyletiyor.

Sizler kötü niyetiniz üzerine Alevi çocuklarına hep iftira attınız, kapılarını işaretlediniz, katlettiniz, okullarda, işyerlerinde ve sokakta hep ötekileştirdiniz, siz; toplumun diğer kesimini kindar yaparak  onları insanlık dışı kanılara yönlendirdiniz komşuyu komşuya düşman ettiniz   

Yalan söyleme davranışları ve kandırma konusuna gelince; size ve sizin Zihniyetinize birkaç sözümüz var 

-    AİHM ‘in Cemevleri ilgili kararlarının hala uygulanmaması,

- Alevilerin vergileriyle Diyanetinizin sosyal ve ekonomik yönden koruma altında olması

-    Alevi vatandaşların köylerine camii yapmanız ve imam atamanız 

-    Alevilerin inanç merkezlerine, Dergâh ve türbelerine el koymanız 

-    Okullarda Alevi çocuklarını namaz kıldırmanız 

-    Alevilerin İbadethanelerine cümbüş evi demeniz 

-    Devleti İslamlaştırarak, Sünni mezhebe dayalı  bir rejim inşası adına Alevileri düşman saymanız 

-    Sokakta, mahallelerde Sünni vatandaşları kışkırtarak sosyal ilişkileri yönlendirmeniz, çatışma yaratmanız ve bu çatışmada güç kazanmak adına sosyal, hukuksal, siyasal ayrımcılık yapmanız sizin gibi yalakalar için   bir zorunluluk olup yalanın da talanında ta kendisi 

“Siz  hastalıklısınız çünkü; siz yalan söylemeyi iftira atmayı gerçeği söylemekten daha makul görecek kadar acımasısınız vicdansızsınız 

Alevilerin kimliğini inkâr etmediğini sizler çok iyi biliyorsunuz, çünkü sizin zihniyetinize biat etmiyorlar buda size dert oluyor ve  her sabah ağzınızdan salyalarla onlara saldırıyorsunuz 

Unutmayın ki; biz Aleviler korktuğumuz için kimliğimizi gizlemiyoruz siz korkak olduğunuz için her türlü kin, öfke ve nefretle üzerimize geliyorsunuz 

Evet siz korkaksınız !

Siz Şah Hüseyin’in bu yol için başını verdiğini 

Hallacı Mansur’un  dilinin kesilerek idam edildiğini 

Pir Sultanın Asıldığını,

Nesimin yüzüldüğünü,

Seyit Rızanın;  size ayıptır zülümdür dediğini çok iyi biliyorsunuz.

Sizin gücünüz ancak sadık olduğunuz gerici zihniyetin varlığı kadardır, onlar gitti zaman siz  bu ülkeyi genç, pırıl pırıl  aydınlık kuşaklara  bırakmak zorunda kalacaksınız.

Tarih sadece sizi ayıplayarak yazacaktır.

Ama bizler bu topraklarda ayrımsız, kardeşçe el ele birlikte üreterek, birlikte bölüşerek aynı sofrada oturmaya devam edeceğiz ve eşit vatandaşlık - yurttaşlık hakkımızı alana kadar da mücadele edeceğiz.

Buradan Akşam gazetesine çağrımızdır;

Gazetenizde böylesi nefret ifadelerinin, Alevileri aşağılayan ve ahlaki olarak zaaf içinde yetiştirildikleri gibi akıl almaz bir iftira ile toplumu açıkça kışkırtmak amaçlı güden bu yazarı aranızda barındırmayın, iş akdine son verin, biz bunun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Alevi Bektaşi Federasyonu

Alevi Dernekler Federasyonu

Alevi Vakıflar Federasyonu

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başak Cengiz'in ailesine taziye ziyaretiÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başak Cengiz'i...

Azerbaycan: Sınırda gerginlik devam ediyor ve operasyonel koşullar kontrolümüzdeSonraki Haber

Azerbaycan: Sınırda gerginlik devam ediy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar