Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6452
EURO19.6449
ALTIN1077.0

ADFE Pirler Meclisi: Aleviliğe yeni bir kimlik giydirmek kimsenin haddine düşmez!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ADFE Pirler Meclisi: Aleviliğe yeni bir kimlik giydirmek kimsenin haddine düşmez!
Abone ol
Kimi çevrelerde Alevilerin ateşe tapanlar olarak tanımlanmasının ardından, Avusturya'da kendisini Alevi olarak gösteren bir örgütün Aleviliği bağımsız bir din olarak kayıt ettirdiğinin ortaya çıkması Aleviler arasında büyük tepki toplamıştı. 250 Alevi kuruluşunun ve Alevi ocaklarının düzenlediği kitlesel basın açıklamasının ardından, bu kez, Avusturya'daki örgütü destekleyen Türkiye'de merkezi bulunan iki imzacıdan birisi olan Alevi Dernekleri Federasyonu'nun (ADFE) inanç kurulu olan Pirler Meclisi de yönetim kurulunun destek mesajına tepkisini "Muhammed dinidir bizim dinimiz" ifadelerine yer veren bir açıklama ile duyurdu.

ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU PİRLER MECLİSİ

ALEVİLİK BİLDİRGESİ

Avusturya Alevi Federasyonu nun Avusturya Hükümetine yaptığı başvuruda Alevilik tanınmıştır. Alevilik hiçbir dine bağlı olmadığı şekliyle tanınmıştır. Ancak Aleviliği tanımlama manasında değildir. Aleviliği tanımlama ancak ki yaşayanlara aittir. Aleviliğin yol ve inanç önderleri mürşitler pirler ve rehberlerdir. Bunların dışında hiç kimse Aleviliği tanımlayamaz Aleviliğe yön veremezler.

Alevilik: Tarihin tanıdığı, zamanın tanıklık ettiği, Sevgiyi esas alıp Hakk’a adanmış. Ali’ye bağlanmış bir inanç dünyası.

***

Sofu mezhebimin nesin sorarsın

Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz

Gözlüye gizli yok ya sen ne dersin

Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz

İnancımızda Muhammed deyip, Ali demeyen nasıl teberrah ise:

Ali deyip Muhammed demeyende öyle teberrah’tır.

***

Aleviliğin Ali inancı kadimden bu günedir.

Ali evvel Ali ahir, Ali batın Ali zahir sözüne sebep bundandır.

Alevilik edep erkândır – İkrar imandır.

Bir Alevi Can: Yoluna bilerek talip olup sürmelidir.

İnancını özümseyip yaşadığı ölçüde, alevi olduğunu iddia edebileceğini bilmelidir.

Bir Toplum İnancıyla Var Olur Ve İnancı İle Yaşar.

Toplumun İnancı: O Toplumun Kimliğidir, Onurudur, Kaderidir.

Ahlak-i Ve Vicdani Değerleridir.

O Toplumun Özgürlüğüdür,

Yaşam Hakkıdır, Dokunulmazlığıdır

Bir Toplumun İnancı; O Toplumun Kutsalıdır, Manevi Dünyasıdır,

Ortak hafızası, Ata Mirası, Ecdat Hatırasıdır.

Umududur, Özlemidir, Mutluluğudur.

O Toplumun İnancıyla Oynarsanız; Dünyasını Yıkarsınız.

Zira inancından Ve Geçmişinden Bağını Koparan Bir Toplumun Geleceği Olamaz. Nereden Geldiğini Bilmeyen Nereye Varacağını Bilemez.

Biz Anadolu da yüz yıllardır İnancımızla Varız, İnancımızdan Dolayı Aleviyiz.

***

Asırlardır kendi ana yurdunda, Anadolu topraklarında yaşayan biz Aleviler, inançlarından dolayı yok sayılan, tanınmayan bir toplum olarak Uluslar arası alanda kendimizi ifade ederken: Egemen suni İslam anlayışı karşısında varlık gösteremediğimizden, Aleviliği Ali kimliği üzerinden özgün bir inanç varlığı olarak tanıtma durumunda kalmışız. Bu durum bazı Alevi inancından bağını koparan inkârcı guruha fırsat yaratarak, Tanrı’sızlık, dinsizlik gibi hiçbir kutsalı kabul etmeyen bir görüşe cesaret vermiş olmalı ki: Yeniden Ali’siz Alevilik gibi seslerin yükseldiğini duymaktayız.

Biz Pirler meclisi olarak bu durumdan oldukça rahatsızlık duyduğumuzu bildirir: Bu ve bu gibi söylemlerin gerçek Aleviliği ifade etmediğini belirtiriz :

İnancımızla hiçbir bağı olmadığı halde Aleviler adına kendinde temsiliyet hakkı gören, kişilerin, Tarihsel ve toplumsal bir dayanağı bulunmayan, bu gibi fikri söylemlere karşı suskun kalmamız düşünülemezdi.

Bizim Emevi İslam anlayışına karşı duruşumuzdan da, cesaret alarak, Ateist-dinsiz bir guruhun kendi meşrebince Aleviliği yeniden inşa etme girişimlerine şahit olup, bu kaygı verici durumdan huzursuzluk duymaktayız.

Yüz yıllarca Osmanlının şeyhülislamları tarafından Alevilere isnat edilen “Rafizi-dinsiz” gibi aşağılamaları haklı çıkarmak istercesine, Alevileri yeni bir çıkmazın içine çekme çabalarını üzüntüyle izlemekteyiz.

Biz ne Şeriatın pençesine düşeriz, ne Muhammed Ali’den vaz geçeriz.

Ali ve Evladı Ali’ye tabi olanların da din’i ve İnancı bellidir biliriz.

Muhammed dinidir bizim dinimiz

Cebril-i emindir hem rehberimiz

Tarikât Altında geçer yolumuz

Biz Mümin’iz mürşidimiz Ali dir

Pir Sultan Abdal

Alevilik: Horasandan başlayıp Anadolu ya akan seksen bin rum eri doksan bin Horasan piri önderliğinde, Edep erkân, Mümine nişan düsturu ile yapılanıp: Pirler, mürşitler, rehberler öncülüğünde, ocaklar sistemi dahilinde, piri talibi, İkrarı imanı, itikât’ı,yolu erkânı, cemi ve semahı ile günümüze kadar varlığını sürdüren bu kadim inanca yeni bir kimlik giydirmek kimsenin haddine düşmediğini belirtir:

Özellikle son zamanlarda Aleviliğe isnad edilen: Ali siz Alevilik, Luvilik, olmadı ışık taifesi gibi yakıştırmalarda itibar etmeyiz.

***

Alevilerin üzerinde oynanan oyunları farkındayız.

Aleviliğin yine Alevilikten başka tanımı veya türü olmadığını açıklamak durumundayız.

Alevilik hümanist bir düşünce akımı olarak ilk var oluşa uzanan inanç felsefesi: Aleviliği farklı mecralara çekmeye mahal vermemelidir.

İnancımızda yol cümleden uludur.

Yolun sahibi Şah-ı Velayet Ali’dir

***

Tarihler boyu inancımızın sorumluluğunu omuzlarında taşıyan, ser verip sır vermeden ağır bedeller ödeyen Dedeler, Pirler adına söyleyecek sözümüzün olduğunu hatırlatmak istedik.

Her şeyi farkındayız, zamaneye kaldık zor günler yaşıyoruz, Ya dükkân’ı kapatacağız, ya fitilimiz tükenene dek çerağımızı söndürmeyeceğiz.

Sevgi ve muhabbetlerimizle.

ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU PİRLER MECLİSİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ümit Özdağ: Saat 11.00’de, İçişleri Bakanlığı'nın önünde, erkeksen orada bekleÖnceki Haber

Ümit Özdağ: Saat 11.00’de, İçişleri Baka...

Ekşioğlu: Türkiye AB’nin sığınmacı kampı değildir!Sonraki Haber

Ekşioğlu: Türkiye AB’nin sığınmacı kampı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar