İstanbul
DOLAR19.0679
EURO20.588
ALTIN1219.9

ABD, Ukrayna üzerinden YPG’yi silahlandırıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Amerikalı gazeteci John Mark Dougan ile hapishanede konuşan idam cezası alan İngiliz asker Aiden Aslin, Ukrayna’da “kaybolan” silahların, Türkiye’ye karşı savaşması için Suriye’deki terör örgütü YPG’ye gönderildiğini öne sürdü.

11 Temmuz’da Mariupol’daki çatışmalarda esir düşen ve Donbass Halk Cumhuriyeti mahkemesi tarafından ölüme mahkum edilen Aiden Aslin Amerikalı gazeteci John Mark Dougan’a ulaşarak kendisi ile konuşma talebini iletti.

Alman gazeteci Thomas Röper ile birlikte Donbass’taki hapishanede Aslin’i ziyaret eden Dougan’a konuşan Aiden Aslin, ölüm cezasının tutukluluğa çevrilmesi için bildiği herşeyi anlatmaya hazır olduğunu açıkladı.

AIDEN ASLIN KİMDİR?

İngiltere’nin Newark şehrinde 1994 yılında doğan Aiden Aslin, Suriye’de YPG ile birlikte Türkiye’ye karşı savaştığı ortaya çıkması ile dikkati çekmişti.

Aslin, bir başka Türkiye kökenli İngiliz vatandaşı Özkan Özdil ile birlikte YPG içerisinde kurulan “Yabancı Lejyonu”nda aktif olarak savaştıklarını açıkladılar.

Aslin ve Özdil daha sonra İngiliz makamları tarafından tutuklanarak sorguya alındılar. Özdil, salıverildikten sonra izini kaybettirmeyi başarırken, Aiden Aslin 2018 yılında Ukrayna’ya giderek, “Rus emperyalizmine karşı” savaşmayı seçti.

İnternet hesabından bol bol savaş kıyafetleri içerisinde fotoğraflar paylaşan Aslin, Nisan 2022’de Mariupol’da esir düştü. Donbass Halk Cumhuriyeti mahkemesi tarafından paralı askerlik suçlaması ile bir İngiliz ve bir Faslı esir ile birlikte ölüme mahkum edilen Aiden Aslin, John Mark Dougan’a ölüm cezasının hapis cezasına çevrilebilmesi için bildiği herşeyi anlatmaya karar verdiğini bildirdi.

HAPİSHANEDE GÖRÜŞME

Alman gazeteci Thomas Röper, Donbass’ta Aiden Aslin ve diğer esirlerin tutulduğu hapishanenin oldukça temiz tutulan eski bir yapı olduğunu anlattı.

Görevlilerin, görüşme bekleyen tutuklu yakınlarına “aşırı nezaket ve yardımseverlik” gösterdiğinin altını çizen Röper, video kaydı yapmaya uygun olduğuna karar vermeleri için birkaç farklı oda önerildiğini söylüyor.

Russia Today TV kanalından bir ekibin de görüşmeyi haber yapmak üzere kayda aldığını belirten Röper, Aiden Aslin’in kelepçesiz getirildiğini ve kapıyı da kilitlemeden görüşmenin başladığını vurguluyor.

AIDEN ASLEN KONUŞUYOR: UKRAYNA’YA NASIL GELDİM?

2015 yılında “Türkiye’ye ve IŞİD’de karşı savaşmak için” YPG saflarına katıldığını belirten Aslin, Dougan’a 2016 yılında İngiltere’ye döndüğünde tam bir hayal kırıklığı yaşadığını anlatıyor.

İngiliz güvenlik makamları tarafından sorguya alınan Aslin, sürekli izlendiğini, IŞİD bağlantılı İngilizlere dahi böyle davranılmadığını gördüğü için ülkeyi terk etme kararı aldığını söylüyor.

İnternette tanıştığı Ukraynalı bir kadın nedeniyle ülkeye geldiğini anlatan Aslin, kendisine “Ukrayna vatandaşı olmanın en kolay yolunun askerlik yapmak” olduğunu söylemeleri nedeniyle, askerliğe baş vurduğunu söylüyor.

Aslin’in anlatımına göre, vatandaşlık başvurusu sürekli ertelendi ve kendisi de mecburen ordu ile sözleşmesini uzatmaya mecbur kaldı.

UKRAYNA ORDUSU RÜŞVET VE YOLSUZLUK BATAĞINDA

Ukrayna ordusundaki yüksek rütbeli subayların dışarıdan gelen yeni silahları el altından uluslararası alanda pazarladıklarını söyleyen Aslin’e göre Ukrayna gizli servisi SBU da bu işe karışmış.

Daha önce, Avrupa Birliği’nin güvenlik örgütü Europol tarafından da dile getirilen iddiaya göre, Ukrayna’da tabanca, tüfek ve el bombaları ve mühimmatın yanında çok sayıda Stinger füzesi de kaybolmuştu.

Europoll direktörü Catherine de Bolle, Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte aynen şunları söylemişti:

Bizi ayrıca endişelendiren şu anda Ukrayna'ya sevk edilen silahların nerede olduğu. Bir noktada savaş bitecek. Balkan savaşında 30 yıl önceki gibi bir durumu önlemek istiyoruz. Bu savaştan çıkan silahlar bugün hala suç grupları tarafından kullanılmaktadır. Olası bir savaşın sona ermesinden sonra durumla nasıl başa çıkacağımızın bir yolunu bulmalıyız. Bu sorunun üstesinden gelmek için uluslararası bir çalışma grubu oluşturacağız.

AIDEN ASLIN: YPG’YE SİLAH SATILMASINA ARACILIK YAPTIM

Ukrayna ordusunun ve gizli servisi SBU’nun batıdan gönderilen silahları satarak kendilerine geçim kapısı yaratmaları bir yana, Donbass’ta ölüme mahkum edilen Aiden Aslin’in itirafları Türkiye için ayrıca önem taşıyor.

Aslin’a göre, Ukrayna ordusuna hibe edilen silahların bir kısmı Türkiye’ye karşı savaşması için Suriye’deki terör örgütü YPG’ye veriliyor.

Suriye’de kaldığı süre içerisinde Rojhat Rojava takma adını kullanan Aiden Aslin, kendi anlatımına göre, “Ukrayna ordusunda görev yaptığı süre boyunca Kürt YPG'deki eski arkadaşlarıyla hala temas halindeydi.

SBU’dan Mr. Gray olarak tanıdığı bir yetkili, YPG’ye silah satmak için kendisinden aracı olmasını istediğini söyleyen Aslin, durumu şöyle anlatıyor: “ABD silahları Ukrayna'ya teslim ediyor, oradan da silahların bir kısmı YPG'li Kürtlere gidiyor, o da Ukrayna ordusu tarafından resmi fiyatlarının çok altında satılan bu silahların satın alınması için ABD hükümetinden para alıyor.

Aslin’e göre Ukrayna’da savaşan çok sayıda YPG’li terörist de var.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adıyaman'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğiÖnceki Haber

Adıyaman'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Mill...

Hıncal Uluç hayatını kaybetti!Sonraki Haber

Hıncal Uluç hayatını kaybetti!

Haber Yorumları

 • Papaz kaçtı17-07-2022 01:59

  TC ile alakalı söyledikleri doğruysa ki olabilir bunu Libya düştüğünde silahların nasıl satılıp yağmalandığını yaşadık , neden TC den bir gazeteciyi çağırıp anlatmadı ? Birgün yakalanırsan bunları anlatırsan yırtarsın denmiş de olabilir . Rütbesi olmayan paralı bir asker sadece .

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar