İstanbul
DOLAR28.9068
EURO31.6105
ALTIN1897.1

AABF'den Öker'e çağrı: Onursal başkanlık ünvanını bırak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AABF'den Öker'e çağrı: Onursal başkanlık ünvanını bırak!
Abone ol
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, hem üyesi olduğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'na ve hem de konfederasyonun onursal başkanı olan Turgut Öker'e çağrıda bulunurak, HDP'de siyaset yapan Öker'in onursal başkanlık görevini bırakmasını talep etti.

İşte, AABF' yönetim kurulu tarafından hazırlanan ve Turgut Öker'den onursal başkanlığı bırakmasını talep eden o yazı:

Konu: Turgut Öker'in Onursal Başkanlık Statüsü

Bilindiği üzere yaklaşık iki yıl önce Sayın Turgut Öker'in HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Eşit Sözcüsü olduğunu hepimiz basından öğrendik. Kurum olarak ne bilgimiz ne de onayımız olmadı. Kurumumuzun kendisine verdiği Onursal Başkanlık sorumluluğu gereǧince, kendisine gelen teklifi doğal olarak kuruma danışması, bilgi vermesi ve kanaati (Rızalığı) sormalıydı.

Sayın Öker'in örgütsel işleyişi ve teammülleri uygulamamasından kaynaklı, AABK Eşit Başkanları ve AABK Genel Sekreteri, Sayın Öker ile görüşme kararı aldığı bilgisi tarafımıza iletilmişti. Bu bağlamda AABK Genel Sekreteri kendisiyle yaptığı görüşmede, "Siyaset yapma yasağım olduğu için siyasi bir partide aktif bir görev ve sorumluluk alamıyorum. Ben HDP'ye danışmanlık yapıyorum. CHP'de benden danışmanlık istese, onlara da danışmanlık yaparım" açıklamasında bulunduğu bilgisi aktarıldı. Daha sonra Sayın Öker HDP MYK toplantılarına da katıldığını basından çıkan haberlerden öğrendik. Onursal Başkanlıktan istifa etmesi gerekirken, ileri sürdüğü gerekçelerle kendisine verilen Onursal Başkanlık statüsünü iade etmedi.

HDP 3 Temmuz 2022 tarihide olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede 100 parti meclis üyesi seçildi. Seçilen parti meclis üyeleri, 17 Temmuz 2022 tarihinde 29 kişilik HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi. 19 Temmuz 2022 tarihinde HDP MYK yaptığı ilk toplantısında görev dağılımını gerçekleştirdi ve kamuoyuyla paylaştı.

AABK Onursal Başkanı Sayın Öker, HDP Parti Meclis Üyesi ve ardından Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak seçildi. MYK toplantısında kendisine Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü görevi verildi. Tüm bu gelişmeler söz konusu iken yine AABK'mızın bilgisine ve rızalığına danışmadığını öğrendik. Kurumsal kimliğe uygun olmayan bu tutum ve davranışına rağmen kendisini kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Son iki yıldır yaşadığımız sorunların daha da büyüyerek yaşanmaması için AABK'nın tutum ve alacağı karar son derece önemlidir. Kamuoyu nezdinde AABK'da sanki iki başlıklı bir durum varmış gibi algının oluşması kurumumuzu oldukça yıprattığı gibi gereksiz tartışmaların yaşanmasına da sebep oldu.

AABK'mızın kamuoyu nezdinde “siyasi partiler üstü konumu” ve “siyasal partilerden bağımsız siyasal duruşu” konusundaki ilkesel konumu, saygınlığı, prestiji ve ağırlığı tartışma konusu olmamalıdır. Bu anlamıyla AABK Onursal Başkanlığı ünvanının bir siyasi parti kimliği ile birlikte kullanılması, AABK’nın bir siyasi partinin sözcüsü haline getirilmesi anlamını taşır. Böyle bir durum bağımsızlık ilkesinin ihlali anlamına gelir ki, kurumumuz açısından onarılamaz zararlara neden olabilir.

Bugüne kadar kurumumuzda aldığımız kararlar, uygulamalarımız, teammüllerimiz herkes için eşit ve adaletli olmak zorundadır. Hiç kimseye bu kapsamda ayrıcalık ve pozitif ayrımcılık yapılmamalıdır. Aksi durumda kurumumuza ve aldığı kararlara saygısızlık içereceği gibi çok zarar verecektir.

Bu sebeple konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bugüne kadar aldığımız ve uygulamaya koyduğumuz kararlarla ilgili yaşadığımız örnekleri aşağıda paylaşmak istiyoruz.

1- Sayın Ali Rıza Gülçiçek AABF Onursal Başkanı iken, CHP'ye üye olduğunu açıkladı. Ardından onursal başkanlığı bırakması için neredeyse imza kampanyası başlatılacaktı, ama Ali Rıza Gülçiçek başkan imza kampanyasına müsaade etmeden onursal başkanlığını bıraktığını açıkladı. İmza kampanyasını o dönem başlatmak isteyenler, o dönemi daha iyi hatırlayacaklardır.

2- Sayın Ali Kılıç ise daha yeni AABF Genel Başkanı seçilmişken, yeni kurulan Barış Partisi'ne katılmak için görevinden istifa etti ve gitti. Ardından boşalan başkanlık görevine, AABF yönetim kurulu kendi arasından yeniden görev dağılımını yaptı ve görev dağılımında genel sekreter olan Sayın Turgut Öker AABF Genel Başkanı oldu.

3- Sayın Öker 2012 tarihinde AABF'nin Onursal Başkanı oldu. 2015 tarihinde HDP'den milletvekili adayı olduğu andan itibaren onursal başkanlık görevinden istifa etti.

4- 2015-2018 AABF kuzey bölge yönetim kuruluna seçilen Sonay Ataç daha sonra CHP Berlin yönetim kuruluna seçildi. Kurumun aldığı karar gereği tercihi ya kurumdan ya da CHP'den yana alması gerektiği kendisine iletildi. Ve Sonay Ataç CHP'yi tercih etti ve AABF kuzey bölge yönetim kurulundan istifa etti.

5- 2021-2024 dönemi için yine kuzey bölge yönetim kuruluna seçilen bir yöneticimize CHP Berlin 2. Başkanlık görevi teklif edildi. Alınan karar gereğince CHP'nin teklifini reddetti ve tercihini kurumumuzdan yana yaptı.

6- 2021-2024 dönemi Hessen bölge yönetim kuruluna seçilen Servet Tarı canımıza CHP'den Hessen bölge yönetim kuruluna aday olması konusunda teklif geldi. Kurumumuzun aldığı karar kapsamında kendisine gelen teklifi geri çevirdi ve kurumumuzdaki görevine devam ediyor.

Buna benzer kurumumuzda verebileceğimiz birçok örnek var. Siyasette aktif olup, kurumumuzdaki görevini alınan kararlar gereği bırakan canlarımız oldu. Ve bu karar herkes için geçerli olmalıdır.

Her canımızın siyaset yapma hakkı vardır. Kendini ifade etme, görüş ve önerilerini, tespitlerini doğal olarak paylaşabilir. Buna kimsenin söyleyeceği tek bir şey olamaz. Ama kurumsal kimliği ve kurumsal bütünlüğü korumak hepimizin önceliği ve görevidir.

AABK'mızın bağımsızlık çizgisine ve aldığı kararlara zarar vermeden, kamuoyu nezdinde önemli olan kurumsal kimliği ve imajı zedelenmeden gereği ivedilikle yapılmalıdır.

Bu kapsamda Sayın Öker'in AABK Onursal Başkanlık statüsünü bırakmasını ve kurumumuza iade etmesini talep ediyoruz.

AABK Yönetim Kurulumuz bugüne kadar işletilen sürece ve alınan kararlara sahip çıkarak, bu konuda ivedilikle adım atmasını ve konunun sonuçlandırılması amacıyla göreve davet ediyoruz.

Saygılarımızla
AABF Yönetim Kurulu

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
DasDas açık sahne’de buluşuyor!Önceki Haber

DasDas açık sahne’de buluşuyor!

Nuray Mert'ten Zülfü Livaneli eleştirisi: Okura yazık değil mi?Sonraki Haber

Nuray Mert'ten Zülfü Livaneli eleştirisi...

Haber Yorumları

 • Binali arı13-08-2022 21:01

  Umarım avrupayı Turgut dinsizinden kurtarırsınız

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar