• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Gürer’den ‘sınırdan dönen ürünler iç piyasada mı’ sorusu…

Gürer’den ‘sınırdan dönen ürünler iç piyasada mı’ sorusu…

Gürer, ülkemizin yurtdışına ihraç ettiği ürünlerin, farklı gerekçelerle iade edilmesini, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla Meclis gündemine getirdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yine renkli bir basın toplantısına imza attı.

Türkiye’nin yurtdışına gönderdiği gıda ürünlerinin, hijyen eksikliği ve çeşitli hastalıklar nedeniyle iade edilmesine dikkat çekmek amacıyla, basın toplantısını düzenlediği salona bir kasa domates ve bir kasa çilek getirten Gürer, “Yurtdışına gönderilen ürünler büyük oranda iade ediliyor. Çilek, domates, elma, portakal, limon, kayısı, kiraz gibi ürünlerimiz çeşitli gerekçelerle iade ediliyor” dedi.

Türkiye’nin, yurtdışına ihraç edilen ürünlerin iade gerekçelerini mutlaka açıklaması gerektiğini işaret eden CHP Milletvekili Gürer, geri gelen ürünler konusunda şunları söyledi:

“Ukrayna bu ay 20 ton, geçen ay da 15 ton domatesi iade etti. Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketici Koruma Servisi’nin Ukrayna’nın hijyen standartlarına uymayan ürünlerin ülkeye bir daha gönderilmemesi için Türkiye’ye uyarı yazısı yollamasını bir milletvekili olarak içime sindiremiyorum.

Bu konuda daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazılı soru önergesi vererek uyarmıştım. Henüz ithal ettiğimiz ürünler iade edilmeye başlanmadan önce verdiğim yazılı soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı, zararlı organizmaların ülkemize yurtdışından bulaştığını ve varlığının tespit edildikten sonra kısa, orta ve uzun vadeli eylem planı hazırladıklarını belirtmişti. Rusya ve Ukrayna’dan gelen iade ürünler dikkate alındığında Tarım Bakanının verdiği yanıtta yer alan eylem planlarının gerçekleşmediği ortaya çıkıyor.

Ülkemizde 23 adet kamu, 38 adet de özel laboratuvar var. Bu ürünlerin denetimleri akredite edilmiş bu laboratuvarlarda yapılıyor. Buna rağmen bu ürünler nasıl iade ediliyor, nasıl ilaç kalıntıları tespit ediliyor, bunları anlamak mümkün değil. Ülkemizde bazı kurumlarımız güvenliğini ne yazık ki yitirdi.

Domates ülkemizde 7 lira ila 17 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. İhracatta yüzde 7’lik bir paya sahip. Ülkemizde yetiştirilen 30 milyon ton sebzenin yüzde 43’ü domates. 12 milyon 750 bin ton domates üretiliyor. Örtü altı üreticiliğe baktığımızda 2016 yılında 692 bin hektar alanda 6.7 milyon ton sebze ve 422 bin ton meyve, ayrıca 1.1 milyar adet süs bitkisi yetiştirilmiş. Domatesin payı ise yüzde 50’dir. 526 bin kilogram ihracat var.

Konuşmayalım ama çözüm üretemiyorsunuz, laboratuvar incelemelerini doğru dürüst yapamıyorsunuz. İade edilen ürünler milli gelir hanesine zarar olarak yazılırken bu sorunu çözemiyorsunuz. Rusya 20 bin ton çileği iade etti. Bu milli gelirdeki büyük bir zarardır. Konuşmadığımız zaman sorun çözülecekse, konuşmayalım. Ama sorunu çözemiyorsunuz.

Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanlığı döneminde, hileli, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerle ilgili kamuoyuna bilgilendirici açıklama yapılmıyor. Daha önce yapılan düzenlemeler ile belirli aralıklarda bu hileli ürünlerle ilgili duyurular yapılır ve alınması gereken önlerler sıralanırdı. Ama uzun zamandır yapılmıyor. Denetim sonuçları kamuoyuyla paylaşılmıyor. Bir yıldır nedenim mi yapılmıyor yoksa sonuçların kamuoyunda paylaşılmayacak kadar olumsuz olduğu mu düşünülüyor?

Daha önce yapılan denetim sonuçlarında tek tırnaklı hayvanlardan at, merkep gibi hayvan etlerinin çeşitli gıda ürünlerinde yer aldığı ve bunun tüketildiğinin belirlendiği açıklanmıştı. Yoğurt, süt, bal, gıda içeriklerinin bazılarında yapılan denetimlerde olumsuzluk olduğu kamuoyunda paylaşılıyordu.

Yurttaşın tükettiği ürün sağlıklı mı, hileli mi, etikette yer alan bilgiler doğru mu, bunları bilmesi gerekiyor. Denetimlerde belediyelerin yetkileri sınırlandırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığının il müdürlükleri denetim yapıyor. Son bir yıl içinde yapılan denetimlerde hangi firmanın hangi ürünlerinde hile var, taklit var, tağşiş var bunların bilinmesi gerekiyor. Yurttaş doğal olarak, tüketimin arttığı dönemlerde aldığı ürünlerin, insan sağlığı açısından uygun olup olmadığını, etikette yer alan bilgilerin doğru olup olmadığını, devletin yaptığı denetimlere güvenerek belirlenmesini istiyor.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM