• DOLAR
  7,8246
 • EURO
  9,3439
 • ALTIN
  446,86
 • BIST
  10,4552
“Et, süt besicisini dinleyin!”

“Et, süt besicisini dinleyin!”

CHP Milletvekili Gürer, süt üretimi yapılan köy ve kasabalarda besicilerin sorunlarını gündeme taşıdı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, süt üreticilerinin sorun ve taleplerini dinledi. Besicilik ve süt üretimin yapıldığı bölgelerde, üreticileri ziyaret eden ve ahır ve işletmelerde besicilerle görüşen Gürer, çiğ süt fiyatının aynı kaldığı son bir yıl içinde yüzde 40’ları aşan yem fiyatları ve yüzde 50 boyutlarına ulaşan maliyet artışları karşısında üreticilerin belinin büküldüğünün açık bir şekilde gördüğünü söyledi.

Besicilik yapan Yaşar Çamur, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e üreticilerin yaşadığı sorunları anlatırken, sürekli artan yem fiyatları karşısında, süt fiyatının yerinde saydığını belirtti.

Görüştüğü besicilerin tamamının dert yandığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Üreticiler, “Çiğ süt alım fiyatı sabit tutuluyorsa girdi maliyetlerimizde sabitlensin. Çiğ süt fiyatına müdahale eden iktidar neden yem fiyatına müdahale etmiyor?” diye soruyorlar. Hayvan ahırda 12 ay yem tüketiyor. Yem gideri genel gider içinde  % 60 buluyor. Yem fiyatı artışı son yıllarda önü alınmadığı içinde üreticinin sıkıntıları her geçen gün katlayarak devam ediyor. Bu durum sürdürülebilir değil. Ülkemiz tarım alanında gerçekten zor bir dönem yaşıyor. Hayvancılık ve besicilikteki maliyet artışları, üreticileri perişan ediyor. Bu bağlamda önlem ve destek sağlanmazsa ciddi anlamda sorunlar oluşacak. Bunun sonucunda tüketici de mağdur olacak

Binlerce üreticinin geçim kaynağı olan hayvancılık ve süt üretimi ne yazık ki artan maliyetler ve 1 yıldır aynı kalan çiğ süt fiyatı nedeniyle sıkıntılı hale geldi. Üreticinin kazanamadığı hatta zarar ettiği, tüketicinin ise yüksek fiyatlarla et, süt ve süt ürünü aldığı bu sistemde, aracılar kazanıyor. Bu olumsuz tablonun sonlandırılması için üreticilerin desteklenmesi, maliyet artışlarının önüne geçilmesi gerekiyor. Çiğ süt fiyatı sabit iken markette satılan süt ürünlerinin ise maliyetleri artması neticesinde fabrikalar fiyat artırıyor. Peynir çeşitleri, yoğurt ve diğer süt ürünleri raf fiyatları bir yılda nerede ise ikiye katlıyor. Çiğ süt fiyatı sabit, ancak süt ürünleri zamlanmaya devam ediyor. Tüketici de pahalı ürüne mahkum kalıyor. Tüketimini kısmak zorunda kalıyor. Alım gücü daralıyor. Yem satan kazanıyor, çiğ süt üreten ise batıyor. Çiğ sütü işleyip peynir, kaşar ve yoğurt fiyatını artıran imalatçı ve satıcı kazanıyor. Tüketiciye ise ürün zamlanarak ulaşıyor. Tüketici için geçim derdi artıyor. Üreten ile tüketen dışında aracıların keyfi yerinde. Bu sistem böyle gitmez. Üretici aradan çekilirse her kesim zarar görür. İktidar bu bağlamda düzenleyici ve hakkaniyetle dengelemeler için destekleyici olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yem hammaddelerinin çoğunluğu ithalata bağlı olduğu için döviz kurlarındaki artış yem fiyatlarını da üretici aleyhinde etkiledi. Son aylarda yeme 6 kez zam geldi. Geçen hafta gelen yeni zam ile buzağı yemi 5- 6,5 TL, süt ve yemi 5-9 TL, küçükbaş hayvan yemi 6-12 TL, kanatlı hayvan yemi 6-14 TL oldu.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM