X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
“Erdoğan’a Okluk, yurttaşa Yokluk…”

“Erdoğan’a Okluk, yurttaşa Yokluk…”

ABONE OL
9 Temmuz 2021 12:39
“Erdoğan’a Okluk, yurttaşa Yokluk…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 2018 seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin etiyle kemiğiyle tek bir adanma teslim edildiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geride kalan 3 yılda verilen sözlerin tersine, yurttaşa yoksulluktan başka bir şey getirmediğini söyledi.

CHP’li Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 4. Yargı Paketi’nde yaptığı konuşmada Meclis’e ne zaman “reform” adı altında bir yasa geldiyse Türkiye’nin başına bir felaket açıldığını açıklamasının ardından en büyük zorlukların da 2017 yılında olağanüstü hâl döneminde yapılan referandumdan sonraki 2018 seçimleri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, askerî vesayetten, bürokrasi vesayetinden, yargıdan şikâyet ettiğini, bunları kaldıracağını söylediğini anımsatan Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erdoğan’ın ‘en önemli yeteneğim’ dediği konu ekonomiydi. 2018’deki seçimlerde ‘Siz 24’ünde bu kardeşinize yetkiyi verin; ondan sonra bu faizle, şununla bununla uğraşmayın. Göreceksiniz.’ dedi, 25 Haziran sabahı dolar 4,7 iken bugün 8,66; yüzde 54 değer yitirdi durumda. Yüzde 54 değer yitimi demek evindeki tencereyi yüzde 54 oranında daha az doldurmak demek, fileyi daha az doldurmak demek.  Zamla, vatandaşını borçlandırarak derin bir yoksulluk getirdi. En büyük önerisi de “porsiyonu küçült” demesi. Bu vatandaştan aldığı paralarla, 640 milyon lira harcayarak 300 odalı Okluk yaptı vatandaş yokluk içindeyken; yine, bu milletin parasıyla 1.150 odalı kışlık saray yaptı. Ekonomi allak bullak oldu.”

Bulut, açıklamasında Türkiye’nin 3 yıl önce Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 99’uncu sıradayken 107’ye gerilediğini, kısmen özgür statüsündeyken şimdi özgür olmayan bir ülke olduğunu, hukuku Mısır, Kongo, Kamboçya ve Nijerya’yla aynı kategoriye getirdiğini ifade etti. Bağımsız, tarafsız, şeffaf denilen birinci yargı paketinde en önemli maddenin özgürlükler oluğunu ancak, Cumhurbaşkanına hakaretten 63 bin 41 kişiye soruşturma açıldığını, 9 bin 500’ünün de mahkûm edildiğini, ikinci yargı paketinde de kim olduğu belli olmayan kişilere af getirildiğini belirtmesinin ardından “Bu yeni düzen, kirli bir düzen. Kirli bir düzen olunca ekonomi de kirleniyor, hukuk da kirleniyor, oligarşi ve gizli güçler ön plana geliyor. Garibana aslan kesilen bugünkü yargı, işin ucu AKP’ye dokununca sus pus oluyor. Bugün ülkemizde yürekli cumhuriyet savcılarına ihtiyaç var. Onlara sesleniyorum bu Meclis kürsüsünden: Bırakın dünya yıkılsın, adalet yerini bulsun” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.