• DOLAR
  5,7884
  %0,66
 • EURO
  6,4038
  %0,20
 • ALTIN
  271,88
  %-0,36
 • BIST
  7,6090
  %0,46
En eski Avrupalı Homo sapiens…

En eski Avrupalı Homo sapiens…

Homo sapiens’in ne zaman geliştiği ve hangi göç yolları üzerinden dünyanın diğer bölgelerine yayıldığı konusu tam açıklığa kavuşmuş değildi.

İsrail’de bulunan yaklaşık 190 bin yıllık fosiller bugüne dek Afrika dışındaki en eski Homo sapiens kalıntıları olarak biliniyordu. Ancak şimdi Mora Adası’nın güneyindeki Apidima mağara kompleksinde daha eski kalıntılar ortaya çıktı.

İki insana ait kafatasları aslında 1970’li yıllarda bulunmuştu. Fakat taksonomi sınıflandırması bir türlü yapılamamış ve kalıntıların hangi insan türüne ait oldukları açıklanamamıştı. Tübingen Üniversitesi’nden Katerina Harvati ve ekibi bu konuda bir açıklama getirebilmek için Apidima 1 ve Apidima 2 fosillerini tekrar ayrıntılı bir şekilde incelediler. Kafatasların zarar görmüş kısımlarını restore ederek, anatomik özelliklerini diğer insan türleriyle karşılaştırdılar. Araştırmacılar ayrıca kemiklerin yaşlarını da uranyum-toryum tarihlendirme yöntemiyle belirlediler.

Sonuçlara göre Apidima 1, 210 bin yıl yaşında ve anatomik olarak modern ve arkaik insan özelliklerinin bir karışımını yansıtıyor. Araştırmacılar Apidima 1’in Afrika dışındaki en eski Homo sapiens kalıntısı olduğunu söylüyorlar. Söz konusu kafatası, ilk modern insanın Afrika’dan bilinenden çok daha önce çıktığını ve dünyaya ilk yayılımı sırasında epey uzaklara gittiğini kanıtlıyor.

Apidima Cave fossils provide earliest evidence of Homo sapiens in Eurasia, Nature, 10.07.2019.

cumhuriyet

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
fosil homo sapiens

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM