• DOLAR
  $1.358,5900
 • EURO
  $0,2971
 • ALTIN
  $36.317,0000
 • BIST
  $156,6400
Emekliye “asgari ücret” kadar “bayram ikramiyesi”…

Emekliye “asgari ücret” kadar “bayram ikramiyesi”…

CHP’li Gürer, emekliler için 4 ayrı yasa önerisinin TBMM Başkanlığında bulunduğunu, bir an önce görüşüp yasalaşması gerektiğini söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüzbinlerce emeklinin asgari ücretin altında ücret aldığına dikkat çekerek, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının emeklilerin yaşam koşullarını iyice zorlaştırdığını belirtti.

AKP’nin 13 milyon civarındaki emeklinin yaşadığı sıkıntıları görmezden geldiğine işaret eden Gürer, onların bir nebze de olsa, rahat bir nefes alabilmelerine olanak tanıyacak yasa önerileri hazırlayıp, TBMM Başkanlığına verdiğini söyledi.

Gürer, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması talebiyle hazırladığı Kanun Teklifi’nde Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000’er lira olarak verilen bayram ikramiyesi miktarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istedi. Gürer, ilgili Kanunun ek 18’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1.000’er TL” ibaresi “o yıl için belirlenen net asgari ücret” şeklinde değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Bu kesintiler zaten geçinmekte zorlanan emekliler için büyük bir külfet haline geliyor. Bugün 1500 lira civarında maaş alan emeklilerden yukarıda bahsettiğim kesintiler yapıldığında emeklinin maaşı eriyip gidiyor.

Asgari ücret bugün açlık sınırın çok altında. Yoksulluk sınırı ise açıklanan son asgari ücretin 3 katından fazla. Böyle bir ortamda açlık sınırının bile yarısı kadar ücret verilen emeklilere en azından hazırladığımız Kanun Teklifleri kabul edilerek, onların hayat standartlarının az da olsa yükseltilmesi sağlanmalıdır. Emeklilere yakacak yardımı verilmesi sağlanmalıdır. Emekli açlıkla mücadele etmek durumuna düşürülmüştür. En düşük emekli aylığı asgari ücret ile eşitlenmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM