• DOLAR
  6,8143
  %-0,00
 • EURO
  7,4181
  %-0,16
 • ALTIN
  378,64
  %-0,37
 • BIST
  8,3000
  %0,07
Ekim Devrimi 102 yaşında!

Ekim Devrimi 102 yaşında!

İnsanlığın eşitlik ve sosyalizm mücadelesine ışık tutan ve yol gösteren Büyük Ekim Devrimi bugün 102 yaşında.

 

İnsanlığın eşitlik ve sosyalizm mücadelesine ışık tutan ve yol gösteren Büyük Ekim Devrimi bugün 102 yaşında.

1917 yılının 7 Kasım günü (eski Rus takvimiyle 25 Ekim), Rusya’da işçi sınıfı ve onun müttefiki yoksul köylülük iktidarı ele geçirdi.

Emperyalist ülkelerin dünya halklarına tarihsel bir yıkım yaşattığı Birinci Dünya Savaşı sırasında iyice yoksullaşan, ekonomisi çöken, nüfusunun büyük bölümü cahilliğe mahkûm edilmiş büyük bir ülkenin kaderini emekçi halklar eline aldı.

Bolşeviklerin öncülüğündeki emekçilerin Rusya’da iktidarı taçlandırdığı Ekim Devrimi, tüm kazanımları anımsanarak 102 yıldır tarih sayfalarındaki yerini koruyor.

Emekçilerin bu büyük zaferi, aradan geçen 102 yılın ardından başta Kızıl Meydan olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kutlanıyor.

Kutlamalarda Ekim Devrimi’nin tarihselliğinin önemine işaret eden açıklamalar öne çıkıyor.

Ekim Devrimi’nin insanlığın en büyük mirası olduğu hatırlatılırken bugün de o ışığın ve fikirlerin insanlık için yol gösterici olduğu vurgulanıyor.

Devrimin öncü ismi Vladimir İlyiç Lenin ve arkadaşları anılırken sosyalizm mücadelesinin önemi bir kez daha hatırlanıyor.

Devrime çok yakın tarihlerde Lenin’den Merkez Komite üyelerine giden mektup hala hafızalarda yerini koruyor:

“Yoldaşlar! Bu satırları 24 Ekim akşamı yazıyorum. Durum son derece kritik. Şimdi ayaklanmayı herhangi bir şekilde geciktirmenin gerçekten ölüm anlamına geleceği gün gibi ortada… Tarih, bugün muzaffer olabilecekken (ve kesinlikle muzaffer olacakken) yarın birçok şeyi yitirme, evet hatta her şeyi yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak devrimcilerin geç kalmasını affetmeyecektir. Bugün iktidarı ele geçirirsek, onu Sovyetlere karşı değil, onlar için ele geçirmiş olacağız. İktidarın ele geçirilmesi ayaklanma meselesidir; politik hedefi iktidarı ele geçirdikten sonra açıklık kazanacaktır… Hükümet yalpalıyor. Son darbe indirilmelidir, ne pahasına olursa olsun! Eylemin gecikmesi ölümdür.”

birgün

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM