• DOLAR
  $1.384,3500
 • EURO
  $0,2904
 • ALTIN
  $35.628,0000
 • BIST
  $151,5900
“Dünyada 820 milyon insan yetersiz besleniyor”

“Dünyada 820 milyon insan yetersiz besleniyor”

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı (Islamic Organization for Food Security-IOFS) 3. Genel Kurulu “İİT Bölgesinde Gıda Güvenliğinin Dayanıklılığının Geliştirilmesi” temasıyla Türkiye’nin ev sahipliğinde yapıldı.

 

IOFS 3. Genel Kurulu Bakanlar Oturumu Oturumu’nda bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir sonraki Genel Kurul’a dek İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı’nın (IOFS) Başkanı olarak seçilen Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Paknemirli!nin konuşmasının öne çıkanları şöyle:

“Dünyanın en büyük ikinci hükümetlerarası örgütü olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İslam dünyasının kolektif sesi olma amacıyla barış ve kalkınma için biraraya gelmektedir.

Müslüman ülkelerin ekonomik ve bilimsel gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen İİT’de aktif rol almaktan gurur duyuyoruz. İİT bölgesinde bir gıda güvenliği teşkilatının kurulması hususu ilk kez 2011 yılında gündeme gelmiş ve IOFS’nin kurulması ile önemli bir adım atılmıştır. Son yıllarda gıda krizleri, pandemi ve çekirge istilası gibi beklenmedik olaylar nedeniyle tarım ve gıda güvenliği konuları gündemin üst sıralarına yükselmiştir.

Araştırmalara göre 2018 yılında İİT Üye Devletlerinde 64,5 milyon insanın akut açlık sorunu ile karşı karşıya olduğu, dünyada ise 820 milyondan fazla insanın yetersiz beslendiği ortaya çıkmıştır.

Dört kıtada yer alan İİT üye ülkeleri, sadece toprak yapısı ve doğal kaynaklar açısından değil, aynı zamanda ekonomik ve tarımsal kalkınma düzeyi açısından da farklılık göstermektedir. Ülkeler arasında gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme konularında önemli farklılıklar oluşmaktadır. Bazı ülkeler obezite gibi dengesiz tüketimden kaynaklanan sorunlarla uğraşırken, diğerleri yetersiz beslenme ile mücadele etmektedir.

Daha önce tarıma ve gıda güvenliği odaklı çalışmayan platformlarda bile bu konulara öncelik verilmekte ve ortak çözümler aranmaktadır. Çözüme ulaşmak için ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde tüm paydaşların bir araya gelerek işbirliği içerisinde çalışması gerektiğine inanmaktayım.

‘Atadan Toruna Tohum Seferberliği’ adı altında kapsamlı bir yerli tohum kampanyası başlattık, 2023 yılında 2 milyon tonun üzerinde tohum üretmeyi planladık.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM