• DOLAR
  $1.384,6000
 • EURO
  $0,3035
 • ALTIN
  $37.093,0000
 • BIST
  $162,1600
Din teorisi ile felsefe atışması…

Din teorisi ile felsefe atışması…

Felsefeci yazar Sadık Usta ile Prof. Dr. Örsan Öymen Twitter üzerinden din teorisi ve felsefe üzerine tartıştı.

 

Felsefeci yazar Sadık Usta ile Prof. Dr. Örsan Öymen Twitter üzerinden din teorisi ve felsefe üzerine tartıştı.

Sadık Usta Cumhuriyet gazetesinde 4 gün süren Doğu-İslam felsefesi üzerine yazılar kaleme aldı. Sadık Usta’nın “Din ve felsefe iki süt kardeştir” sözleri üzerine Prof. Dr. Örsan Öymen Cumhuriyet gazetesinde “Din ve Ahlak” başlıklı bir yazı yazdı.

Öymen yazısında, Diyanet İşleri Başkanı’nın “Ahiret inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir” açıklamasını hatırlatarak “Ahlak ile din arasında zorunlu bir bağlantı yoktur” dedi.

Tartışma üzerine Twitter’da bir kullanıcı “Ya Hoca Örsan Öymen Hocanın dediği gibi herhalde diyanetin reklamını yapıyorsun. Aklı reddedip Vahiy’i kutsallaştıran Gazali’yi paklıyorsun ki İbni Rüştün Endülüs’ten sürgün edilmesi ölümüne sebep olan şarlatanı bu ortaçağ karanlığının mimarını saklıyorsun hoca” ifadelerini kullanarak Sadık Usta’ya seslendi.

TARTIŞMA SOSYAL MEDYADA DEVAM ETTİ

Sadık Usta bunun üzerine “Bir gramlık aklınız ve bilginizle hava atıyorsunuz. Bu kitabı okusaydınız, İbn Rüşd’ün sürgün edilmesi sırasında hem İbn Rüşd’ün hem de Gazali’nin kitaplarının yakıldığını bilirdiniz. Ama bilmiyorsunuz ve utanmadan da bana iftira atıyorsunuz. Okuyun, okuyun ve öğrenin ey bağnaz! İbn Rüşd’ün ölümünü de bilmiyor ve uyduruyorsunuz. Sizi sırf insanlar, Örsan Öymenlerin hangi cahillere yaslandıklarını görsünler diye engellemiyorum” dedi.

Sadık Usta’nın sözlerine ise Örsan Öymen’den yanıt geldi. Öymen, “Bazı sözlerinizi Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerine benzettim, orada noktayı koydum; Oda TV ve Cumhuriyet’te yayınlanan yazılarınıza da Cumhuriyet’te ‘Felsefe ve Din’ başlıklı yazımla nazikçe yanıt verdim; ama arkasından sizin saygıdan yoksun” diye yanıt verdi.

Usta ile Öymen’in Twitter’daki tartışması şöyle devam etti:

Odatv.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM