• DOLAR
  5,7884
  %0,66
 • EURO
  6,4038
  %0,20
 • ALTIN
  271,88
  %-0,36
 • BIST
  7,6090
  %0,46
Dede-torun tiyatroyla buluştu…

Dede-torun tiyatroyla buluştu…

Boztepe’de 7’den 77’ye ilk kez tiyatro seyrettiler

 

“Yaylalarda Köylerde Kültür Sanat Her Yerde” sloganıyla yola çıkan ve Mersin’in en ücra mahallerini kültür-sanatla buluşturan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları, “Köy Seyirlik” programıyla bu kez Tarsus İlçesi’nin Boztepe Mahallesi’ndeydi.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncularının “Köy Seyirlik” programı, Mersin’in ücra ve kırsal mahallerindeki yurttaşları kültür-sanatla buluşturmaya sürdürüyor. “Yaylalarda Köylerde Kültür Sanat Her Yerde” sloganıyla yola çıkan oyuncular, bu kez Tarsus İlçesi’nin 1010 rakımlık Boztepe Mahallesi’nde sahne aldı. Boztepe’de dede ile torun ilk kez birlikte tiyatro izlemenin heyecanını yaşadı.

Etkinlikle, Tarsus’a 45 kilometre uzaklıkta olan, nüfusunun yoğunlukla tarım ve hayvancılıkla uğraştığı Mersin yaylalarından Boztepe Mahallesi sakinlerinin çoğu, ilk defa tiyatro seyretme fırsatı buldu. Oyuncular, izleyicileri de oyunlarına dahil etti. Kaynana rolünü oynayan mahalle sakinlerinden Çiğdem Çeliktaş, “Ne söyleyeceğimi bilemediğim için biraz çekindim. Sonra sıradan bir kız verme olayı olunca akışına bıraktım. Belki burada tiyatroyu görmeyen insanlar da vardır. Buraya tiyatroyu getirdiği, bizi eğlendirdiği için Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür ederiz” dedi.

61 yaşındaki Ahmet Kocaman, 6 yaşındaki torunu Cennet Eycen Kocaman ve 8 yaşındaki torunu Nehir Süzer’le oyunu izledi. “7’den 77’ye oyunu izlemeye geldik” diyen Ahmet Kocaman, ilk defa tiyatro izlediğini ifade ederek, “Çok değerli ve güzeldi. Daha önce izlememiştim. Bu kadar ummuyordum. Çok güzel oldu, moral ve istek verdi. Çocukları getirdim, getirdiğime değdi. Vahap Seçer Başkanımız çok sağ olsun. Çok memnunuz” diye konuştu.

Torun Cennet Eycen Kocaman duygularını “Çok güzeldi” sözleriyle dile getirirken, Nehir Süzer de “Çok mutlu oldum. Ben de ilerde tiyatrocu olmak istiyorum. İlerde tiyatrocu olsam ben de binlerce insana oyunlar oynayacağım” diye konuştu.

İlk kez tiyatro izleyen 77 yaşındaki Resul Civelek de “İlkokuldayken Karagöz-Hacivat gelirdi ama bu onlara benzemiyor, bu daha güzel. Hoşumuza gitti, çok güzel oldu. Güle güle öldük. Bu manzarayı görünce çok sevindik. Zaten bekliyorduk. Birkaç gün önce hoparlörde söylendi, buna gidelim dedik. Geldik. Hakikaten sevindik, moralimiz düzeldi. Yaşım 77 ama gönlüm genç” dedi.

12 yaşındaki Aslı Doğan ise hayallerinin ötesinde bir manzarayla karşılaştığını belirterek, “Önce sıkıcı olduğunu düşünüyordum, eğlenceli olduğunu gördüm. Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Şehir Tiyatroları oyuncuları, 1 Eylül’e kadar turnelerine devam edecek. Köy Seyirlik oyunlarının Ağustos ayı programı ise şöyle:

“-9 Ağustos Cuma Merkez Güzelyayla (Kızılbağ) Mahallesi,

-12 Ağustos Pazartesi Merkez Soğucak Mahallesi,

-13 Ağustos Salı Merkez Gözne Mahallesi,

-14 Ağustos Çarşamba Merkez Fındıkpınarı Mahallesi,

-15 Ağustos Perşembe Mut Sertavul Mahallesi,

-16 Ağustos Cuma Gülnar Köseçobanlı Mahallesi,

-18 Ağustos Pazar Tarsus Kadelli Dörtler Mahallesi (İncir Şenliği),

-20 Ağustos Salı Tarsus Çamalan Mahallesi,

-21 Ağustos Çarşamba Silifke Keşlitürkmenli Mahallesi,

-22 Ağustos Perşembe Anamur Karalar Bahşiş Mahallesi,

-23 Ağustos Cuma Anamur Karadere Mahallesi,

-24 Ağustos Cumartesi Erdemli Aydınlar (Avgadı) Mahallesi,

-28 Ağustos Çarşamba Erdemli Elvanlı Mahallesi,

-29 Ağustos Perşembe Gülnar Kayrak Mahallesi,

-30 Ağustos Cuma Mut Dağpazarı Mahallesi,

-31 Ağustos Cumartesi Erdemli Esenpınar Mahallesi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM