X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
DEAŞ Horasan grubu nedir? Örgüt lideri kimdir? DEAŞ-K ne zaman kuruldu?

DEAŞ Horasan grubu nedir? Örgüt lideri kimdir? DEAŞ-K ne zaman kuruldu?

ABONE OL
28 Ağustos 2021 15:33
DEAŞ Horasan grubu nedir? Örgüt lideri kimdir? DEAŞ-K ne zaman kuruldu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’ın başkenti Kabil Havalimanında en az 175 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan intihar saldırısı sonrasında, adı duyulmaya başlayan DEAŞ-K, ya da DEAŞ Horasan grubu kim tarafından ve ne zaman kuruldu?

Kabil Havalimanı’nda meydana gelen saldırıyı üstlenen DEAŞ’ın Horasan grubunun lideri kimdir? İşte, kanlı yüzünü gösteren terör örgütünün bilinmeyenleri…

HORASAN NEREDEDİR?

Horasan olarak adlandırılan coğrafi bölge, bugün Afganistan, İran’ın doğusu, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Pakistan’ın da bir kısmını kapsayan bölgedir. Farsça bir kelime olan Horasan “güneşin yükseldiği yer” anlamına geliyor. Yani, kadim İranlılar için kendilerinin doğusunda kalan coğrafi bölgeye verilen isimdi.

DEAŞ HORASAN GRUBU NE ZAMAN KURULDU?

Horasan İslam Devleti Eyaleti 2014 yılının sonlarında kuruldu.

DEAŞ Horasan grubu, 2013’te El Kaide’nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Pakistan- Afganistan bölgesindeki koluna verilen isimdir. Grup DAEŞ/Horasan’ın yanı sıra IŞİD-K ve IS-K olarak da biliniyor.

İlk olarak Ocak 2015’te ortaya çıkan gruba Batı’da Horasan’ın İngilizce yazılışından (Khorasan) dolayı IŞİD-K deniliyor.

Kurucu üyeler, hem Afgan Taliban’ını hem de Pakistan Taliban’ını terk eden militanları içeriyordu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından temmuz ayında yayımlanan rapora göre, örgütün en az 500 ila birkaç bin arasında militanı bulunuyor.

DEAŞ/Horasan, kurulmasının hemen ardından ülkenin doğusundaki Nangahrar eyaletinin dağlık bölgeleri ile Kunar vilayeti arasında konuşlanmaya başladı.

Bu dağlık bölgenin 2001’de Taliban’ın devrilmesinden sonra El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e sığınak olduğu medyaya yansımıştı.

DEAŞ/Horasan’ın Nangarhar, Nuristan, Kunar ve Laghman vilayetlerinde etkili olduğu belirtiliyor. Yine örgütün son zamanlarda Kabil’in çevresinin yanı sıra Faryab, Cüzcan ve Kunduz vilayetlerinde de etkinlik gösterdiği iddia ediliyor.

2015 yılında yayınlanan bir videoda, grubun o zamanki lideri Hafız Saeed Khan ve diğer üst düzey komutanlar, o zamanlar DEAŞ’ın lideri olan Ebu Bekir el-Bağdadi’ye bağlılık yemini ettikten sonra, kendilerini Afganistan’daki yeni bir DEAŞ bölgesinin yöneticileri ilan ettiler.

DEAŞ HORASAN GRUBUNUN LİDERİ KİM?

DEAŞ/Horasan’ın sorumlusu Hafız Sayid, Ağustos 2016’da bir ABD insansız hava aracı saldırısı sırasında öldürüldü.

Halefi Abdul Hasip ise Nisan 2017’de ABD ve Afgan güçlerince öldürüldü.

Yeni lider Abdullah Orakzai de Nisan 2020’de Afganistan’ın güneyinde yakalandı.

Afgan ordusunun, tamamen bitirildiğini, ancak uyuyan hücrelerce saldırıların devam edeceğini belirttiği örgütün liderliğini, Haziran 2020’den bu yana Şahab el-Muhacir yapıyor.

DEAŞ HORASAN GRUBUNUN AMACI NEDİR?

Irak ve Suriye’deki hakimiyeti kaybetmesiyle Afganistan’a kaçan militanlarla birlikte, DEAŞ Horasan grubu, bazı Arap ülkelerinden, Tacikistan’dan Özbekistan’dan Çeçenistan’dan, Hindistan’dan Bangladeş’ten ve Çin’den de katılanlarla daha da büyüdü.

DEAŞ/Horasan, Taliban’ı stratejik rakibi olarak değerlendiriyor. Örgüt, Taliban’ı sadece Afganistan’la sınırlı bir hükümet kurma amacı güden milliyetçiler olarak tanımlayarak, küresel bir halifelik kurma hedefi benimsiyor.

DEAŞ-K genellikle Afganistan’ın batısında ve kuzeybatısında bulunan İran sınırındaki Şii nüfusu hedef aldı.

2015 yılının Ekim ayında Taliban, bin kişiden meydana gelen bir özel kuvvet oluşturdu. Özel kuvvetlerde yer alanlar savaş yeteneklerine de tecrübelerine göre belirlenerek DEAŞ-K’nın bulunduğu Nangarhar, Farah, Helmand, Zabul gibi eyaletlere gönderildi.

Taliban ve DEAŞ-K arasında ilk savaş da 2015’te çıktı. DEAŞ, 2015 Mayıs ayında, Nargarhar bölgesinde yer alan Kot’ta Taliban militanlarını öldürdü. Bu DEAŞ Horasan grubunun Taliban’a yönelik ilk saldırısı oldu.

DEAŞ’ın Taliban’a karşı hamleleri bununla da sınırlı kalmadı, Taliban’la işbirliği yapan aşiretlere saldırılar düzenledi. Bölgedeki de-facto yöneticilerinin başlarını kesti, katliam yaptı.

2018’e geldiğinde bazı Avrupa ülkelerinde, Amerika’da DEAŞ-Horasan militanı olduğu gerekçesiyle 10’un üzerinde şüpheli tutuklandı ve ağır cezalar aldı.

Seneler içinde Taliban ve DEAŞ-K arasında çıkan çatışmalarda birçok militan öldü.

DEAŞ-K 2019 yılında yeniden ortaya çıktı.

2020 yılının Mayıs ayında Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir kadın doğum hastanesine DEAŞ tarafından düzenlenen saldırıda 25 kişi hayatını kaybetti.

Aynı dönemde Şii ibadet yerleri, okullar, hastaneler, okullar gibi hedeflere yönelik saldırılar da arttı.

Bu saldırılarda yüzlerce sivil Afgan, asker ve görevliler hayatını kaybetti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.