• DOLAR
  $1.238,7900
 • EURO
  $0,2771
 • ALTIN
  $35.744,0000
 • BIST
  $143,3700
Covid 19 sürecinde saç dökülmesi…

Covid 19 sürecinde saç dökülmesi…

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak covid 19 sürecinde saç dökülmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

 

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak covid 19 sürecinde saç dökülmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

Budak, açıklamasında saç dökülmesi D vitamini, biotin, folik asit, çinko, bakır, demir gibi vitamin-mineral eksiklikleri, hastalıklar, genetik faktörler, mevsim değişiklikleri, stres, sağlıksız kilo kaybı gibi birçok nedenden kaynaklanabileceğinin altını çizerken şunları belirtti:

“Sizin de pandemi sürecinde saç dökülmesi probleminiz arttı mı?

Saç dökülmesi D vitamini, biotin, folik asit, çinko, bakır, demir gibi vitamin-mineral eksiklikleri, hastalıklar, genetik faktörler, mevsim değişiklikleri, stres, sağlıksız kilo kaybı gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Saç dökülmeniz özellikle pandemi ile başladıysa birincil neden stres olabilir…

Bu besinleri tüketin, stresinizi azaltın ve saç dökülmesinin önüne geçin.

Saç dökülmenizin nedeni stres ise beslenmenize süt, bitter çikolata, muz, yeşil çay, somon, brokoli, yaban mersini gibi ruh halinize iyi gelecek besinleri eklemek stresinizi azaltabilir ve saç dökülmelerinizin azalmasına destek sağlayabilir.

Kırmızı et ve ciğer yiyin saç dökülmeniz azalsın.

Demir eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerindendir. Demir eksikliği, kandaki oksijenin dokulara ve kaslara taşınmasına yardımcı olan hemoglobinin yetersizliğine neden olur.

Ispanak, karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de demir içerir ancak bitkisel kaynaklı demirin emilimi düşüktür bu besinleri tüketirken C vitamini yüksek meyve ve sebzeleri yanına eklerseniz emilimi artırabilirsiniz.

Hindi eti, kabak çekirdeği, kaju yiyin saçlarınız güçlensin.

Saçlar keratinden oluşur, keratin ise metionin ve sistein isimli aminoasitlerin birleşmesiyle oluşur ve bu birleşmeye çinko aracılık eder.

Bu nedenle saç dokusunun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesinde rol oynayan hindi eti, kabak çekirdeği, kaju, kurubaklagiller ve deniz ürünleri gibi çinko kaynaklarını beslenmenize eklemelisiniz.

Kafanıza göre takviye kullanmayın!

Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek adına takviye kullananların sayısı oldukça arttı oysa ki hekim kontrolü olmadan başlanan takviyelerin sağlığı olumsuz etkileyebilecek yan etkileri olabilir.

Aynı zamanda aşırı takviyeden kaynaklı hipervitaminoz A ve E de saç dökülmelerine neden olabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM