Covıd-19 sağlığımızı hackerler ise bilgilerimizi çalıyor!

Covıd-19 sağlığımızı hackerler ise bilgilerimizi çalıyor!

Yapılan araştırmalar, 2020 yılında sağlık şirketlerinin ayda 187 milyon web uygulaması saldırısına uğradığını raporluyor.

 

COVID-19’a uyum sağlayabilmek ve faaliyetlerine devam edebilmek için dijital dönüşüme öncelik veren sağlık şirketleri, bu durumu fırsat bilen hackerler tarafından düzenlenen çeşitli saldırılarla karşı karşıya geliyor.

Öyle ki geçtiğimiz yıl sağlık kuruluşları ayda 187 milyon web saldırısına uğrarken bu saldırıların %46’sını fidye yazılımı saldırıları oluşturdu.

Sağlık kuruluşlarının odaklarını COVID-19 hastalarına kaydırması ile birlikte sağlık sektörünü hedefleyen siber saldırıların şirketlere daha çok para kaybettirebileceğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, 2020 – 2025 yılları arasında sektördeki siber harcamaların 125 milyar dolara yükselebileceğini aktarıyor. 

Ayda 187 Milyon Web Uygulama Saldırısı 

Hackerlerin sağlık sektöründeki ilk ziyareti web uygulaması saldırıları ile gerçekleşirken sektörde yaşanan tüm veri ihlallerinin %46’sını da fidye yazılımı saldırıları oluşturuyor. Yayınlanan son bir rapora göre de sağlık sektöründe geçen yıl her ay ortalama 187 milyon web uygulaması saldırısının gerçekleştiği görülüyor.

Güvenlik açığı yönetiminin modern siber güvenlik stratejilerinde merkezi bir role sahip olduğunu belirten Gürsel Tursun, sağlık sektöründe eklenmemiş güvenlik açıklarının hassas verileri ve kritik iş sistemlerini açığa çıkardığını ve siber saldırganlar için kazançlı fırsatları temsil ettiğini dile getiriyor. 

En Fazla RYUK Saldırı Çeşidi Tercih Ediliyor

Ryuk, siber saldırılarda en sık kullanılan fidye yazılımı çeşidi olarak görülüyor. İlk kez 2018 yılında keşfedilen Ryuk, birçok hackerin fidye taleplerini karşılama olasılığının daha yüksek olduğuna inandığı sağlık sektöründe daha çok görülüyor.

Özellikle Ryuk varyantını kullanarak hastanelere ve sağlık kuruluşlarına yönelik gerçekleşen saldırıların özel olarak tasarlanmış olduğunu belirten Gürsel Tursun, hem kuruluşların hem de bireylerin kendilerini COVID ile ilgili online suçlara karşı korumak için siber tedbirleri sürdürmeleri gerektiğini vurguluyor.

2021 Yılı Siber Saldırı Yılı Olacak

Sağlık kuruluşlarının uzaktan çalışmayı desteklemesi ve COVID hastalarındaki artışla başa çıkmaya odaklanması, siber saldırılara karşı daha az zaman harcamalarına neden olurken siber suçluların tedbirsiz sağlık kurumlarına saldırarak pandemiden yararlanmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM