• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Çiftçinin umudunu söndürmeyin

Çiftçinin umudunu söndürmeyin

CHP Niğde Milletvekili Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, patates üreticilerinin sorunlarını anlattı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında patates üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti ve çözüm önerilerini sıraladı.

Patateste üretim ve fiyat istikrarının bir türlü sağlanamadığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle patates üreticilerinin yüzünün bu yıl da gülmediğini belirtti.

PATATES ÜRETİMİ AZALIYOR

Ülkemizin tarımsal hasılasında önemli bir paya sahip olan patatesin, Türkiye’nin 72 ilinde ve 130 bin hektar alanda yılda yaklaşık 5 milyon ton üretime sahip bir bitki olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yıllık 800 bin ton rekolteyle Niğde’nin patates üretiminde Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

CHP’li Gürer, şunları söyledi:

Bu duyurudan sonra üreticinin kaygıları bir nebze de olsun azalmıştı. Ancak Tarım Bakanlığı konuyla ilgili soru önergemize verdiği yanıtta Niğde ve Nevşehir’de sadece 3 bin 150 ton patates alımı yapıldığını açıkladı. Oysa sadece Niğde’de yazlık patates üretimi 60 bin tondur. Kışlık patates rekoltesi ise ortalama  800 bin tondur. Niğde ve Nevşehir’den alınan 3 bin 150 ton patates üreticinin yarasına merhem olmaktan uzak kalmıştır.

Bir başka soru önergemizi yanıtlayan Tarım Bakanlığı, TMO’nun sadece hububat ve bakliyat alabildiğini, patates alımı konusunda yetkilerinin olmadığını açıklamıştı. TMO’nun fiyat dengelerini sağlamak için müdahale alımları yaptığı, kayısı, fındık, kuru incir, kuru üzüm gibi ürünleri aldığını hatırlattı. Bu ürünlerin alınması elbette ki çiftçiler adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak patates alımı da yapmalıdır.

Tarım ve Orman  Bakanı ile geçtiğimiz yıllarda patates ve soğan deposu basan Ticaret Bakanı  gelip üreticinin durumunu tarlada görüp sorunlarını dinleyip çözüm üretsinler.  Her şeyin güllük gülistanlık olduğunu zanneden, tarımda kendi kendimize yeten bir ülke olduğumuzu savunan, üreticilerin sorunuz bir şekilde üretim yapıp bol kazanç sağladığını iddia eden Bakanlar buyursun gelsin, köy ve kasabalarda çiftçilerin yaşadığı sorunları yerinde görsünler.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM