• DOLAR
  $1.247,4400
 • EURO
  $0,2857
 • ALTIN
  $36.837,0000
 • BIST
  $151,6300
CHP’li Gürer, ‘asli kadroya’ alınacak işçileri sordu…

CHP’li Gürer, ‘asli kadroya’ alınacak işçileri sordu…

CHP’li Gürer, 696 sayılı KHK ile ‘asli kadroya’ alınacağı açıklanan geçen işçilerin yaşadığı yaşadığı sorunları meclise taşıdı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Gürer, 2017 yılında 696 sayılı KHK ile belediye kadrolarına alınmayı bekleyen çalışanların, belediyelerin kendi bünyelerinde kurdukları şirketlere alındıklarını belirtti.

Geçiş sürecinin 2 Nisan 2018’de sona erdiğini anımsatan Gürer, şunları söyledi:

“Geçiş sürecinde işçilerin ücretleri ve hakları Cumhurbaşkanı kararnamesine istinaden Yüksek Hakem Kurulunca yapılmıştır. Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesi de 30 Haziran 2020 yılında sona ermiştir. Belediye şirket çalışanlarına 2 Nisan 2018 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında 4+4 oranında ücret artışı yapılmıştır. Bu rakamlar enflasyonun çok altındadır. Ayrıca çalışanların sosyal hak ve ikramiyelerinde bir artış yapılmamıştır. 6772 sayılı kanun gereği de belediye şirketlerinde çalışanlara ilave tediye ödenmemektedir. Bu çalışma barışı açısından olumsuz bir durumdur

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile işçiler hak ettikleri şartları edinmeyi beklerken, hakları sınırlanmış ve 2,5 yıllık sürede sözleşme yerine YHK ile ücretleri belirlenen işçiler enflasyon altında ücrete mahkûm edilmişlerdir.

Çalışanlar arasında ayrıma neden olan ve iş barışını olumsuz etkileyen bu durumun değiştirilmesi, ilave tediye hakkından tüm belediye şirketlerinde çalışan personelin yararlanmasının yolu açılmalıdır

Sayıştay denetimine tabi belediyeler, işçiler lehine yaptığı bazı düzenlemelerde KHK olmaması nedeni ile belediye başkanlarının da elini kolunu bağlamaktadır. Belediye şirket çalışanlarının ücret ve sosyal hakları telafi edilmeli ve genel durumları  bir araştırma ile ele alınmalıdır.

Belediyelerde halen firmada çalışan temizlik ve kiralık araç şoförleri vardır. Bu işçiler belediye bünyesine alınmalıdır. Belediye ve il özel idarede 5 ay 29 gün çalıştırılıp işten çıkarılan çoğu usta işçilerin de sürekli kadroya alınması sağlanmalıdır. Taşeron firmada kalan ve 5 ay 29 gün çalıştırılarak işten çıkarılan belediye çalışanlarının sorunlarının kapsamlı olarak ele alınması yanı sıra gerekli yasal düzenlemeler sağlanarak çalışanlar arasında önemli farklılıklara neden olan durumlar düzeltilmelidir. Konunun Meclis Araştırması ile her yönüyle incelenmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının önünün açılması gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM