• DOLAR
  8,1408
 • EURO
  9,6274
 • ALTIN
  497,48
 • BIST
  1,1815
Bu saçmalığa bir son verin!

Bu saçmalığa bir son verin!

Hozatlı lokantacı Metin Aslan 5 Nisan 2020 tarihinde uzun yıllardır yaşadığı Almanya’nın Braunschweig şehrinde hayatını kaybetti.

Hozatlı lokantacı Metin Aslan 5 Nisan 2020 tarihinde uzun yıllardır yaşadığı Almanya’nın Braunschweig şehrinde hayatını kaybetti.
Aslan, eşi Ayfer hanımla birlikte Vietnam’da tatil yapmıştı ve ailenin orada Kovid-19 virüsü kaptıkları sanılıyor.
Ancak, bir süre sonra, kimin çıkardığını halen çözemediğim bir yalan dolaşıma sokuldu. Buna göre, Metin Aslan gizli Ermeni idi ve öldükten sonra da Braunschweig’da Ermeni mezarlığına gömülmüştü.
Önce, ciddiye ve dikkate almadığım bu yalan yayıldı ve neredeyse her gün bana bu işin aslını soran 5-10 mesaj alıyordum. Araştırmak, sorgulamak yerine hap bilgilerle hayatını yönlendiren insanların çokluğu ne yazık ki, beni çok üzüyor.
Ancak, sonunda araştırdım ve oğluna da ulaşarak işin aslını sordum.
1- Braunschweig’da Ermeni mezarlığı yoktur. Dolayısıyla, velev ki, iddia doğru olsa dahi, Metin Aslan’ın bir Ermeni mezarlığında defnedilmiş olma ihtimali yoktur.
2- Metin Aslan hem ticaret yaparken ve hem de sosyal ilişkilerinde hiçbir zaman Ermeni olduğunda dair bir ifade kullanmamıştır.
3- Tam tersine, Braunschweig sosyal hayatında, Alman vatandaşı olduğu için “gebürtiger Türke”, (Türk doğumlu), “Braunschweiger Türke (Braunschweig’lı Türk) gibi tanımlamalarla anılmıştır. İki gazete örneğini de bu nedenle ekliyorum.
4- Metin Aslan eski Devrimci Yol kökenlidir. Ancak, sol dünya görüşüne bağlı kalmakla birlikte, ticari ve sosyal hayatının de gereği olarak siyasi sloganlar ve kamplaşmalardan uzak durmuştur.
5- Bu yalanı ortaya atan insan/lar büyük ihtimalle sağ görüşlü olmalıdır. Çünkü, gizli Ermeni/kripto Ermeni gibi kavramlar sağ dünya görüşünün sevdiği ve benimsediği gizemli sözcüklerdir. Sağcılar, çevrelerindeki olayları anlamlandıramadıkları ve analiz yapma kapasitesinden uzak oldukları için, dünyayı gizli örgütlerin yönettiği, içimizde gizli hainlerin olduğu, vs gibi hayal dünyası içerisinden çözemedikleri sorulara cevap bulma eğilimini tercih ederler. Böylece, beyin cevabını bulamadığı sorularla meşgul olup yorulmaktan kurtulur.
6- SONUÇ: Metin Aslan hakkındaki iddia yalandır. Metin Aslan’ın inançlı bir insan olmadığı ve bu yüzden de Cemevi’nde de kendisi hakkında bir tören yapılmadığı doğrudur. Ancak, bu durumun gizli Ermeni vs gibi saçmalıklarla alakası yoktur. Zaten, Metin Aslan’ın yüz hatlarına bakan birisi kolayca, onun Ermeni olamayacağını görür. Ama, yalancılar gerçeklerle ilgilenmezler.
NOT: Kim neden bu yalanı ortaya attı, bilemem. Ama, hem Alevilerin ve hem de pek çok kendisini solda tanımlayanların bu yalanı sorgulamadan sahiplenmesi, tam anlamıyla ibretlik bir konudur. Ama, bu konuyu sonra ve mutlaka ele almalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ali rıza özkan

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM