• DOLAR
  $1.383,0800
 • EURO
  $0,2919
 • ALTIN
  $35.898,0000
 • BIST
  $151,8500
Borsada yeni kod

Borsada yeni kod

Borsa İstanbul A.Ş’de, yeni fon kodu duyurusu yapıldı.

 

Borsa İstanbul A.Ş’de, yeni fon kodu duyurusu yapıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, ”İş Portföy Yönetimi A.Ş’nin kurucusu bulunduğu ‘İş Portföy BIST 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)’ adına yapılacak işlemler için 04.12.2020 tarihinden itibaren ‘IDH’ kodu kullanılacaktır.” denildi.
Hibya Haber Ajansı

 

BİLGİ:

Kamuyu Aydınlatma Platformu Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin bilgilerinin, yatırımcılar ile paylaşılması gerektiği düşünülür. Bunun nedeni; şirketin yapmış olduğu anlaşmaların, kurmuş olduğu ortaklıkların, atılan imzaların ya da diğer faaliyetlerin senetlerin performanslarını olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilemesidir. Bu yüzden de Borsa İstanbul ve SPK mevzuatları kapsamıyla, şirket bilgilerinin kamuya açıklanması için elektronik imzalı sistem geliştirilmiştir. Bu sistemin adı Kamuyu Aydınlatma Platformu’dur ve işleyişi Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından yürütülerek denetlenmektedir. Bu sayede şirketler, asılsız bilgi verememektedir.

Borsada işlem gören şirketler, biliyorsunuz ki SPK tarafından belirtilen kurallara uymak durumundadır. Kurallara uygun bulunan şirketler, borsaya senetlerini kayıt ettirebilmekte ve senetler piyasada yatırımcılara arz edilebilmektedir. Bu sayede şirketler kendilerine finansal anlamda kaynak sağlarken, yatırımcılar ise birikimlerini değerlendirmektedir. Bunun için elbette ki hisse senedi nedir, özellikleri ve türleri nelerdir gibi temel gereken konuların öğrenilmesi gerekiyor. Özellikle senetlerin performansını düşüren veya yükselten olayları da bilmeniz önemlidir. Böylece, gelecekte kar getirecek senetleri portföyünüze ekleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak birikimlerinizi senetlerin değerinin yükselmesiyle değerlendirebilirsiniz.

Yatırım fonları, şirket bilgileri ve borsada aracılık görevinde bulunan kurumların sunmuş olduğu araçlar da Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından halk ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında borsayı ilgilendiren duyurular da KAP üzerinden yapılmaktadır. Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu gibi önemli yetkiye sahip olan kurumlarda meydana gelen değişiklikleri ve mevzuat düzenlemeleri gibi yatırımcıları ilgilendiren hususları, KAP aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bu nedenle bir gözünüz piyasada diğeri ise KAP’ta olursa gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. Sisteme kolaylıkla ayak uydurabilir, yatırımdaki fırsatları değerlendirebilirsiniz. Bu sisteme aynı zamanda bağımsız denetim kuruluşları da yer vermektedir.

Türkiye’nin resmi olarak ilk elektronik imza projesi olan Kamuyu Aydınlatma Platformu, birçok açıdan yatırımcılara yarar sağlar. Uygulamanın gelişimi ile her geçen gün KAP’ta yer alan bilgiler artmaktadır. Şuan için ülkemizde işlem gören 600’ü aşkın şirketin hisse senedi, 500’e yakın da yatırım fonu hakkında bilgiler, halka online olarak arz edilmektedir. 2500 kişi tarafından kullanılan bu uygulama, özellikle hisse senedi yatırımcıları tarafından tercih edilmektedir. Böylece gerekli bilgilerin edinilmesiyle yatırımlar, bilinçli şekilde yürütülmektedir. Bu nedenle birikimlerinizi senetler üzerinden değerlendirmek istiyorsanız muhakkak ki takip işlemlerinizi yapmanızı kolaylaştıracak KAP’ı tercih etmelisiniz.

kaynak: paratic

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
borsa. yeni kod

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM