“Borçlar 2026 yılına kadar ertelensin”

“Borçlar 2026 yılına kadar ertelensin”

CHP’li Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “yaşanan problemlerin özüne inilmeli, girdi maliyetlerini düşürecek önlemler alınmalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine ve bankalara olan borçlarının en az 5 yıl sonra ödenmek üzere 2026 yılına kadar ertelenmesi, faizlerin silinip yeni kredilerin verilmesi istemiyle hazırladığı Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu anımsattı. Gürer, bu teklifin değerlendirilmemesi halinde, tarımda yaşanan sorunların giderek artacağını ve gıdaya erişim dahil çok daha büyük problemlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat artışını da gündeme getirdiklerini hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Ancak iktidar, çözümü gübre satan bayileri denetlemekte buldu. İşin özü hiçbir zaman gündeme taşınmadı, bayi denetleyerek yapılan algı operasyonlarıyla bu sorunun çözülemeyeceği bilinmelidir.

Tarım Kredi Kooperatifleri gübreyi kaça alıyor? Gübretaş kaça mal ediyor? Sonuçta bayiler bunu kaça satıyor? Birileri gübre bayilerini denetleyerek suçlu ilan edip kamuoyu oluşturmak yerine işin özüne inmelidir.

Geçen yıl 1100 TL olan bir gübre çeşidinin bu yıl 1800 TL’ye, 1160 TL olan başka bir gübre çeşidinin 2 bin 160 TL’ye, 2 bin 200 TL olan gübrenin 3 bin 100 TL’ye ve 1860 TL olan gübrenin ise 3 bin 140 TL’ye çıktı. Bir yıl öncesine göre gübre fiyatları katladı. Çiftçi tarlaya gübre atamazsa verim ve rekolte düşer. Bunun sonucu olarak saten ithalata bağlı olan bir ülke haline gelen Türkiye, daha çok ürün ithal etmek zorunda kalır.

Gübreyi 15 firma ithal ediyor. Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’dan gübre alıyoruz. Neden kendimiz üretemiyoruz? Gübrede dahi dışa bağımlıyız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM