• DOLAR
  $1.195,1800
 • EURO
  $0,2847
 • ALTIN
  $37.473,0000
 • BIST
  $145,3800
Biz “börek” diyoruz.

Biz “börek” diyoruz.

 Ama, Adriyatik’ten Atlantik’e kadar biliniyor. Hamuru önceden pişirilmiş ve doğranmış et ile birleştirip pişirme ile elde edilen yiyecek.

 

Ama, Adriyatik’ten Atlantik’e kadar biliniyor. Hamuru önceden pişirilmiş ve doğranmış et ile birleştirip pişirme ile elde edilen yiyecek.

Tavada, sacın üstünde, fırında vs nerede pişirirseniz, ister eti küçük doğrayarak; ister kıyma yaparak kullansanız; ister etin yanına farklı malzemeler ile zenginleştirseniz de ismi değişmiyor: burek, bureki, börek, buğrek, borek, boğrek, böğrek; hepsi kocaman bir coğrafyada kültürel bir şifre; tarihin izi; sosyal bir işaret görevini üstelenmiştir.

Kanaatimce; Boşnak böreği, börek türlerinin içerisinde en kibar, en zarif olanı. Hepsi, tek tek bir lokmalık; bir kerede ağıza sığacak ölçüde yapılıyor.

Esasen, bu ölçü yiyecek kültürü üzerine kafa yoran antropolog arkadaşların ve gıda sosyolojisi üzerine çalışanların önemsemesi gereken bir ayrıntı.

Çünkü, insanlık yemek eylemi için ölçüyü standartlaştırırken çatalı bulmuş, sonra kaşığı üretmiş. Ama, yemeğin, yani gıdanın kendisini tek tek yiyecek ölçüsüne getirmemiştir. Varsa, başka bir halkta veya başka bir yiyecek, ben bilmiyorum.

Boşnak böreğinin diğer özellikleri de, içinin kıyma değil; çok ince kesilmiş et olması, mutlaka kuzu eti olması ve yufkasının da çok ince açılmasıdır.

Tabii ki, bir de soğan var! Soğan da aslında ayrıca üzerine makale, hatta kitap yazılması gereken bir kültürdür. Ben 1977’de Almanya’ya geldiğimde, soğanı Almanların tanımadığını görünce çok şaşırmıştım. Yemeklerimize koyacak soğan bulamayışımızın bizlerde yarattığı travmayı kim veya ne telafi edebilir? Her neyse!

Yani, uzun lafın kısası; sadece tek lokmalık ölçüsü ile değil; Boşnak böreğinde malzemelerin işlenişi de aslında hünerliktir; sanar eseridir.

Ne yazık ki, İstanbul’da börekçiler de Boşnak böreğini keşfettiler! Eğer, dünyada börek sanatına en çok kim zarar veriyor; vermiştir, derseniz, tereddütsüz İstanbul börekçileri derim! Dünyanın ve Türkiye’nin her şehrinde merak ederim ve bir börekçiye girip börek yemeyi göze alabilirim. Ancak, bunu İstanbul’da yapmam ve kimseye de tavsiye etmem! Daha ağır konuşmayayım, bu kadar yeter.

Söylemek istediğim; İstanbul börekçilerinin eline düştü- yazık oldu, Boşnak böreğine.

Görüntünün olası içeriği: yiyecek

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ali rıza özkan

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM