BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

 • DOLAR
  7,0342
 • EURO
  8,3750
 • ALTIN
  461,38
 • BIST
  1,1853
Bir katliamın yıl dönümü…

Bir katliamın yıl dönümü…

ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye sırasıyla 6 Ağustos 1945 ve 9 Ağustos 1945’te attığı atom bombalarının yıldönümü…

6 Ağustos 1945, ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası attığı tarih.

Yüz binlerin ölümüne neden olan bu barbar saldırının ardından ABD her zaman olduğu gibi yine onlarca yalana sarıldı ve bu kanlı katliamın hesabı hiçbir zaman sorulamadı…

‘DENEY BÜYÜK BİR BAŞARIYA ULAŞTI’

Dönemin ABD Başkanı Harry Truman, Hiroşima’ya atom bombası atıldığını haber aldığı zaman şöyle demişti: “Deney büyük bir başarıya ulaştı.” Truman’dan önce basına resmi açıklamayı yapan basın sekreteri Eben Ayers ise şunları söylüyordu: “16 saat önce, bir Amerikan uçağı Japon Ordusu’nun önemli bir üssü olan Hiroşima’ya atom bombası atmıştır. Bu bomba 20 bin TNT gücündedir… Japonlar savaşı Pearl Harbor’da havadan başlatmışlardı. Bunu misliyle ödediler… Bu bir atom bombası. Bu, evrenin en temel kuvvetinin işe koşulmasıdır.”

ABD’lilerin “mukabele-i bilmisil”i, her zaman için “Önce Japonlar başlattı” argümanıyla meşrulaştırılmaya çalışıldı. Hiroşima’nın “Japon ordusunun önemli bir üssü” olarak yansıtılması, Amerikan toplumunu olan bitenin bir “askeri durum” olduğuna ikna etmeye yönelikti. Yanı sıra, bombanın yalnızca “tahrip gücü”ne odaklanılması, daha uzun vadeye yayılan radyoaktif serpintilerin ve radyasyonun insanlar üzerindeki etkilerini göz önünden kaldırmak içindi. Sonraki günlerde, hava kuvvetleri tarafından Amerikan basınına verilen hava fotoğrafında, Hiroşima’daki büyük sanayi tesislerinin hedeflendiği belirtildi.

ABD basının o günkü yayınları, hükümet tarafından kendilerine verilen bilgileri, bir tür “halkla ilişkiler” servisi olarak kamuoyuna duyurmaktan ibaretti. İlk atom bombasının hazırlanma ve test aşaması olan “Manhattan Projesi”nin askeri direktörü General Leslie Groves, daha sonra gururla şunları söyleyecekti: “Birçok gazete bizim açıklamalarımızı bütünüyle yayımladı. Bu durum, hükümet açıklamalarının kamuoyuna mal olduğu ender zamanlardan biriydi.”

soL

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hiroşima nagazaki

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM