• DOLAR
  $1.384,6000
 • EURO
  $0,3035
 • ALTIN
  $37.093,0000
 • BIST
  $162,1600
Bir iyilik yapmaya ne dersiniz? 

Bir iyilik yapmaya ne dersiniz? 

Şimdi hemen “o da nerden çıktı, millet canıyla uğraşıyor” demeyin sakın! 
Çünkü aslın da iyilik yapmanın tam zamanı, malum bugün yazı yazıyorum ancak yarın ne olacağım belli değil, en azından eğer vademiz dolduysa iyilik defterimize bir sayfa daha yazma zamanımız var. 

Şimdi hemen “o da nerden çıktı, millet canıyla uğraşıyor” demeyin sakın!

Çünkü aslın da iyilik yapmanın tam zamanı, malum bugün yazı yazıyorum ancak yarın ne olacağım belli değil, en azından eğer vademiz dolduysa iyilik defterimize bir sayfa daha yazma zamanımız var.

En azından kendimiz için bir iyilik yaparsak, bunca bencil insanın arasında bir farklılığımız olur.Hem çok da kolay, para- pul vermiyorsunuz. Gerçi burs yardımı yaparsanız da en azından okuyan çocuklar mutlu olur.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği…

Bu derneği ilk Türkan Saylan’ın Kardelenler projesiyle tanımıştım. Sonrasın da malum Türkan Saylan’ın başına gelenlerle de derneğin yapısını öğrenmiştim.

Biz Lionlarda da böyle bir vakıf var Türkiye Eğitim Vakfı ,burslu öğrenciler olur ve burs verdiğimiz öğrencilerle hiçbir zaman karşı karşıya getirilmeyiz. Bunun nedeni öğrenciler mahcup olmasın. Ancak hiç birinin yaşamını takip etmez, sıkıntılarını bilmeyiz. Malum her şey maddiyat değil, işte galiba bizim de eksiğimiz bu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği: 25 Şubat 1989, görev bölümü yapılarak Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi, 2. Başkan Prof. Dr. Türkan Saylan, üyeler Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Necla Arat, Dr. Tüten Ang ve Birnur Özümert’ten oluşan geçici Yönetim Kurulu göreve başladı.

Derneğin kuruluş amacı: Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Ve yıllardır da bu dernek çeşitli projelerle çok sayıda gencin okumasına vesile olurken, onların hayatlarına dokundu.

Bende arkadaşım tarafından, sürekli devam eden bir projeyle tanışma fırsatını buldum.

Mentorluk…

Mentorluğun tarihçesi vardır. Google emmiden araştırdığınız da bulursunuz.

Sevgili Hacer Hanımcığım benim cennete ki yerimi garantilemeye çalıştığımı  (şaka tabi ki her iyilikte cennete yer yapabilsek daha ne… ), ve zaten mesleğin içinde olduğumu bildiği için bu projeden daha önce bahsetmiş ben de hiç düşünmeden kabul etmiştim.

Gel zaman git zaman salgındı, tatildi derken proje görevim önüme geldi. Önceleri nedenini anlamaya çalışıyordum zira fakülte öğrencileri, yollarını çizmeye başlamıştı, benim onların hayatına ne katabileceğimi, ben bile merak ediyordum. Ancak onların bana katacağı çok şey vardı bunu biliyordum.

Bu ara şartları şu ; en az üç yıl iş deneyimiz olacak ve mesleğiniz olacak.Başka bir şey yok.

İki gün sıkı bir eğitimden geçiyorsunuz. Karakter testinden sonra Mentiniz sizi seçiyor ve onların istediği zaman onlarla sohbet ediyorsunuz ya da onlar öyle sanıyor.

Benim iki tane, biri erkek biri kız pırlanta gibi temiz ve akıllı metnim var. Dedim ya önceleri “ne vereceğim onlara?” diyordum. Uzaktan da olsa görüntülü konuşmalardan anladığım şu ki hayatla ilgili oldukça çok endişeleri var. Başaramama endişeleri ve başarmışların gerçek hikâyelerini duymaya ihtiyaçları var. En önemlisi anneleri, babaları ya da ağabeyleri, ablaları değiliz ve onları asla yargılamıyoruz. Manevi tatmin, anlaşılmak, hislerde ortak düşüncenin sağlandığı güveni onları hayata hazırlıyor.

İşte Çağdaş Yaşamı destekleme Derneği’nde ki görevim bu.

Peki Çağdaş yaşam bu inceliği neden yapmış? Bu soru da aklıma geldi ve aslında çok basit bir cevabı var, bu çocuklara burs veren bir dernek çocukların günlük yaşamın da nerelerde olduğunu, hangi ideolojik ya da manevi düşünceleri de paylaştığını takip edebiliyor. Yani biz lionların en büyük eksiği takip mekanizması…

Takip edilmeyen hiçbir olgunun sonucunu göremez, dönütleri olmayan hiçbir eylemin de başarısını matematikselleştiremezsiniz.

 Eğer, yaşadığımız şu belirsizliğin içinde, biraz aklınızı dağıtmak istiyorsanız ve çok basit hareketlerle birilerine iyilik yapmayı arzu ediyorsanız siz de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’n de mentorluk görevi üstlenebilirsiniz.

En azından, bir fakülte öğrencisinin hangi şartlar da okumaya çalıştığını,gençlerin hayata karşı ne çok endişeli olduklarına birebir şahit olma şansınız olur.

O yüzden sevgili arkadaşım Hacer Kibritçioğlu’na ve Çağdaş yaşam gönüllülerine, yeni deneyimle beni tanıştırdıkları için çok teşekkür ederim.

Şimdilik her zaman olduğu gibi hoşça kalın, akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
seray sayar levent

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM