• DOLAR
  $1.384,3500
 • EURO
  $0,2904
 • ALTIN
  $35.628,0000
 • BIST
  $151,5900
Bir haftada 5 milyar dolar sıcak para…

Bir haftada 5 milyar dolar sıcak para…

Cumhurbaşkanı’ndan faiz artışına onay ardından Türkiye’ye yaklaşık 5 milyar dolar yabancı sıcak para geldiği ortaya çıktı

 

Merkez Bankası’nda (TCMB) Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda ise Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan’ın atandığı haftanın yabancı sıcak para girişi bilançosu ortaya çıktı.

Gelişmelere ilişkin Sözcü’den Emre DEVECİ’nin haberi şöyle:

TL’nin 8,50’lerden 7,60’a kadar gerileyip 2001 sonrasının en iyi haftalık performansını gösterdiği haftada, yabancı yatırımcılar toplamda Türkiye’ye yaklaşık 5 milyar dolarlık giriş yaptılar. Kurdaki düşüşü sağlayan da bu oldu.

Yabancı girişleri, hisse, tahvil ve swap (döviz-TL takası) kanallarından gerçekleşti.

HİSSE VE TAHVİLDEN 928 MİLYON DOLAR GİRİŞ

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 6-13 Kasım haftasında yabancılar, Borsa İstanbul’da nette 614,4 milyon dolarlık hisse senedi satın aldı. Bu rakam, borsaya Ocak 2019 sonrasındaki en yüksek haftalık yabancı girişi oldu.

Söz konusu haftada yabancılar 293,9 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ve 19,8 milyon dolarlık da özel sektör tahvili satın aldı. Böylece Türkiye’ye haftalık yabancı portföy girişi toplam 928,1 milyon dolar oldu.

SWAP KANALINDAN YAKLAŞIK 4 MİLYAR DOLAR GİRİŞ

Yabancıların asıl girişi ise swap kanalından gerçekleşti.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin hesaplamasına göre, Türkiye’deki bankaların bilanço dışı yabancı para pozisyonu 6-13 Kasım haftasında 1 milyar 244 milyon dolar arttı. Aynı haftada TCMB’nin haftalık ve uzun vadedeki swap pozisyonlarının 2,2 milyar dolar gerilediği dikkate alındığında, yabancıların swap kanalıyla girişleri tahminen 3 milyar 423 milyon dolar oldu.

Analistler, yaklaşık 500 milyon dolar da BİST kanalından yabancı swap girişi olduğunu tahmin ediyor.

Böylece portföy ve swap kanalından toplam yabancı sıcak para girişinin 5 milyar olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ekonomi sıcak para

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM