• DOLAR
  5,6509
  % -0,14
 • EURO
  6,2683
  % -0,10
 • ALTIN
  271,9014
  % -0,09
 • BIST
  95.286
  % -0,47
Bakan Kurum’un “Sıfır Atık Projesi ” açıklaması…

Bakan Kurum’un “Sıfır Atık Projesi ” açıklaması…

Gürer’in soru önergesine yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye genelinde 2 bin 523 kurumun uygulamaya geçtiğini bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sıfır Atık Projesi uygulamaları kapsamında kaç kamu kurumunda uygulamaya geçilmesi sağlanmıştır? Ülkemizde kaç katı atık toplama, taşıma, geri kazanım ve bertaraf tesisi vardır, hangi illerdedir?” şeklindeki sorunların yanıtlanması istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soru önergesi verdi.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye genelinde 2523 kurumun sıfır atık uygulamasına geçtiği bildirdi.

Bakan Kurum açıklamasında şunları söyledi:

 “Bu tesisler; Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Şereflikoçhisar, Antalya, Patara, Manavgat, Kumluca, Aydın, Didim, Kuşadası, Bayburt, Bursa, Bolu, Çanakkale, Gelibolu, Denizli, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İsparta, İstanbul (3), İzmir, Karaman, Kocaeli, Dilovası, Cihanbeyli, Kütahya, Mersin, Silifke, Datça, Göcek, Marmaris, Ortaca, Fethiye, Sakarya, Samsun, Çarşamba, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon-Rize, Yalova, Yozgat, Adana, Amasya, Bitlis, Bergama, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Akşehir, Eskişehir, İğdır, Zonguldak, Niğde, Çankırı, Uşak, Tokat (Erbaa), Siirt, Mardin, Kahramanmaraş, Nizip, Tokat (Turhal), İnegöl, Sivas, Bingöl, Malatya, Kastamonu, Nevşehir, Balıkesir, Erzurum (Pasinler), Giresun, Düzce, Hatay (İskenderun), Edirne (Keşan), Kayseri, Osmaniye, Edirne, Manisa, Konya, Çorum, Muğla-Merkez, Bilecik Katı Atık Bertaraf Tesisleridir. Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ kapsamında ülke genelinde 18.12.2018 Tarihi 2588 adet lisanslı araç bulunmaktadır.”

Gürer ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çevre korunması ve atıkların bertaraf edilip fayda sağlayacak biçimde yok edilmesi dünyanın geleceği adına önemlidir. Sıfır atık projesi kapsamlı bir tanıtımla başladı ve birçok kurumda atıklarla ilgili toplama alanları oluşturuldu. Buna rağmen yeterli toplumsal bilincin oluştuğu, geliştiği ya da doğrudan geniş kitlelerin konuyu sahiplendiğini gösteren veriler daha oluşmadı. Önemli olan bu alanda kurum, kuruluş, kişi duyarlılığının tanıtımlarla kalmayıp yaşam biçimi algısına evirilmesidir. Atıkların geri kazanımı, yerinde ayrıştırılmasının yanında daha az atık oluşumunu sağlayacak uygulamalardır. Naylon poşette olduğu gibi bir kaç gün gündeme gelip kullanım düşerken, giderek eski hale dönüş kısa sürede başlamış görülmektedir. Projeler tanıtım için değil, toplum sorunlarını, doğa sorunlarını kalıcı olarak çözmek için takip edilmelidir” sözlerine yer verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM