X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
Azerbaycan filmi İki Yol, Taşkent’ten ödülle döndü

Azerbaycan filmi İki Yol, Taşkent’ten ödülle döndü

ABONE OL
5 Ekim 2021 19:35
Azerbaycan filmi İki Yol, Taşkent’ten ödülle döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

28 Eylül – 3 Ekim tarihleri ​​arasında Özbekistan’da düzenlenen “İpek Yolunun İncisi” 13. Taşkent Uluslararası Film Festivali’nde Azerbaycan filmi İki Yol, Aydınlanma ve İlerleme dalında ödül aldı.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakanı Aziz Abdukhakimov, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev’in tebrik mektubunu okudu.

Dünyanın 50’ye yakın ülkesinden 350 davetlinin katıldığı festivalde 150 film gösterildi. Taşkent Uluslararası Film Festivali’ne Steven Segal, Mithun Chakraborty, Timur Bekmambetov, Pavel Priluchny, Luc Besson, Nikita Mikhalkov, Nuri Bilge Ceylan, Özcan Deniz gibi daha pek çok dünyaca ünlü aktörler ve yönetmenler onur konuğu olarak katıldılar.

İpek Yolu’nun İncisi Uluslararası Film Festivali kapsamında Taşkent’teki Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi’nde Azerbaycan sinema günleri düzenlendi.

Azerbaycanlı ve Özbek sinemacıların işbirliğinden övgüyle söz eden Azerbaycan’ın Özbekistan Büyükelçisi Hüseyin Guliyev, yönetmen Tofig Tagizade’nin ünlü Azerbaycan filmi “Meeting”in Azerbaycan-Özbek dostluğunun canlı bir örneği olduğunu söyledi.

Bakü Medya Merkezi’nin Kültür Bakanlığı ve Cafer Cabbarlı’nın adını taşıyan Azerbaycan film stüdyosunun desteğiyle ortaklaşa hazırladığı törende, Vatanseverlik Savaşı’ndaki zafere adanan “Biz” adlı belgesel film gösterildi.

Taşkent, Hiva ve Nukus’ta Sinema Günleri kapsamında, İsmail Safarali’nin “Balıkçının Kızı”, Ali-Sattar Guliyev “Olympia”, Ksenia Lagutina “Farida”, Orman Aliyev “Biz”, Fariz Akhmedov’un “Son” filmleri, Murad Hüseynov “Zaman vahşi turnalar” ve Murad Hüseynov ve Saddam Mehdiyev’in “İki Yol” filmleri izleyicilerle buluştu.

Genç sinemacılar Murad Hüseynov ve Saddam Mehdiyev’in “İki Yol” filmi, Taşkent Uluslararası Film Festivali’nin “5 Günde Sinema” yarışması çerçevesinde “Aydınlanma ve İlerleme İçin” ödüllendirildi.

28 Eylül-3 Ekim tarihleri ​​arasında Özbekistan’da gerçekleşen festival, kültür, barış ve dostluk alanında yaratıcı bir deneyim alışverişi ve işbirliği çerçevesinde İpek Yolu ülkelerinin kültürel yaşamında önemli bir katkı sağlıyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.