• DOLAR
  6,8062
  %-0,12
 • EURO
  7,4182
  %-0,16
 • ALTIN
  378,30
  %-0,46
 • BIST
  8,2959
  %0,02
Aşkın etiği olur mu? Aşkın Kanunu!

Aşkın etiği olur mu? Aşkın Kanunu!

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin etik kuralları tartışmalıdır. Psikiyatri uzmanlarına göre esnek değerlendirilebilen kurallardır. Çünkü açıklık ve ayrıntı yoktur. Madde 25’te hislerden yoksun ilişki kurma etik sorunu düzenlenmiştir. Bu sorun hasta hekim ilişkisi devam ettiği sürece geçerli olacak bir kurallar bütünü olarak algılanmalıdır. Bir hukukçu olarak, hasta hekim ilişkisi sona erdirildikten ya da sona erdikten sonra etik […]

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin etik kuralları tartışmalıdır. Psikiyatri uzmanlarına göre esnek değerlendirilebilen kurallardır. Çünkü açıklık ve ayrıntı yoktur. Madde 25’te hislerden yoksun ilişki kurma etik sorunu düzenlenmiştir. Bu sorun hasta hekim ilişkisi devam ettiği sürece geçerli olacak bir kurallar bütünü olarak algılanmalıdır.

Bir hukukçu olarak, hasta hekim ilişkisi sona erdirildikten ya da sona erdikten sonra etik sorunu değerlendirmeye alınmamalıdır.

Bu kurallara yenileri eklenebilmekte ve bu kurallar değiştirilebilmektedir. 25. Madde’de salt yani hissiz sadece cinsel ilişki denmekle yarar ve çıkar ifadesi kullanılmaktadır. Bu kurallar hasta hekim ilişkisi devam ederken elbette geçerli olmalıdır. Zaten hiçbir ilişki yarar, çıkar ve hissiz sadece cinsellik üzerine kurulmamalıdır.

Hisleri açıklama ve davranış ile ilgili herhangi bir kural bulunmamaktadır. Hislerle ilgili davranış ayrı dürtülerle ilgili davranış ayrıdır. Hisler olunca çıkar, yarar söz konusu olmayacaktır.

Hasta hekim ilişkisi sona erdikten ya da sonlandırıldıktan sonra isteyen istediğini yapmalıdır ki hisler varsa karşılıklı doğa kanunu gereği farklı bir ilişki yaşayabilme hakkı doğmalıdır.

Hakkında dava açılan çoğu psikiyatri uzmanının bu nedenlerle mağdur olmaması sağlanarak davaların haklı tarafı olması söz konusu olmakla dava açanların haksızlığının tespiti gerekmektedir. Ve bu şekilde davalar kapanmalıdır.

Tek önemli olan hastanın özgür iradesinin varlığının kanıtlanmasıdır. Örneğin bir bipolar hasta ile dahi atak dönemi dışında kurulan hasta hekim ilişkisi sona erdikten sonra farklı bir ilişki özgür iradenin varlığını ortaya koymakla hekime karşı herhangi bir yaptırımda bulunulmamalıdır.

Aşkta ve sevgide yani karşılıklı hislerde etik sorunundan bahsetmek doğaya aykırı hareket etmektir. Kişilik ve insan haklarına saldırı olur ki bu da bir tür hekime şiddet olacaktır. Buna biz yasal şiddet diyebiliriz.

YAŞASIN AŞK! YAŞASIN SEVGİ! SAYGI ŞART!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM