X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
‘Artık hukuki çözüm yolu şüpheli’

‘Artık hukuki çözüm yolu şüpheli’

ABONE OL
2 Şubat 2018 21:24
‘Artık hukuki çözüm yolu şüpheli’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden sorumlu Komiser Johannes Hahn, yaptıkları yazılı açıklamada Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın serbest bırakılmasına yönelik kararın tersine çevrilerek tutuklanmasını, TTB Yöneticilerinin gözaltına alınmasının Türkiye’de “hukukun üstünlüğü ile yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı” ilkelerinin altını oyan endişe verici gelişmeler olarak tanımladı.

Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin son kararına rağmen iki gazetecinin tutukluluk hallerinin devam ettirilmesi de dahil olmak üzere; mahkeme kararlarının uygulanmaması, sadece hukukun üstünlüğüne zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda, etkin bir hukuki çözüm yolunun varlığına dair ciddi şüpheler doğurarak talihsiz bir örnek yaratma riski taşımaktadır” denildi. AB, AYM’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile ilgili verdiği hak ihlali ve serbest bırakılmalarına yönelik kararın biran önce uygulanmasını isterken, “gazeteciler gecikmeksizin serbest bırakılmalı” dedi. Açıklamada, “Hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında somut ve kalıcı iyileşmeler, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından yaşamsal niteliğini korumaktadır” denildi.

Kaynak: AB, Türkiye’ye eleştiri tonunu artırdı: Artık hukuki çözüm yolu şüpheli – Cumhuriyet Dünya Haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.