• DOLAR
  5,7884
  %0,66
 • EURO
  6,4038
  %0,20
 • ALTIN
  271,88
  %-0,36
 • BIST
  7,6090
  %0,46
Antalya’da “tam pansiyon” çıkmazı…

Antalya’da “tam pansiyon” çıkmazı…

Oteller doldu ancak Antalyalı esnaf, ‘tam pansiyon’ ve ‘her şey dahil’ uygulamasından vaz geçilmesini istiyor.

Turizm patronları sektörün rekora koştuğunu söylerken, esnaf iş yapamamaktan yakınıyor. Antalya Valiliği Havalimanı Mülk İdare Amirliği’nin verilerine göre, Antalya’ya 2016 yılının 4 aylık döneminde 834 bin 517, 2017’de 855 bin 23, 2018’de 1 milyon 148 bin 564, 2019 yılının ilk 7 ayında 7 milyon 995 bin 938 turist Antalya’ya geldi. Rakamlar turist sayısının arttığını gösterse de kentteki esnafa göre, turistler otellerden çıkmıyor.

OTELLER DOLU AMA…

Beş yıldızlı otellerin yoğun olduğu Alanya, Kemer ve Manavgat’a turistler daha çok turizm acentaları aracığıyla geliyor. Turistler yüzde 30-40 oranında zamlansa da genelde ‘her şey dahil paketini’ tercih ediyor, otel dışına çıkmıyor, otellerin içindeki alışveriş merkezlerini kullanıyor.

Bu yıl turist sayısının artığını ve daha çok Rus ile Ortadoğulu turistlerin Antalya’yı tercih ettiğini söyleyen esnaf, turist artışının acenta ve otellere yaradığını ifade ediyor. Esnaf, geçen yıla oranla bu yıl cirolarının yüzde 30 düştüğünü kaydediyor.

TAM PANSİYON ESNAFI ZORLUYOR

1988 sonrası otellerin tam pansiyon uygulamasını hayata geçirdiğini söyleyen 30 yıllık esnaf Abdurrahman Yolcu, “Biraz olsun küçük esnafın bir nefes alması için ilk yapılması gereken turizmde bu tam pansiyon uygulamasının ortadan kaldırılmasıdır. Turizmde yaşanan krizlerin sebebi, iktidarların turizme olan duyarsızlıklarıdır. Siyasi iktidarlar ülkeye nasıl turist getiririm derdinde değil” dedi.

ESNAF BİTME NOKTASINDA

“Turizm patladı” diyenleri eleştiren Yolcu, “Bunun esnafa yansıması nedir?” diyerek, cirosunun yüzde 35-40 oranında düştüğünü kaydetti. Kemer’de zabıta, jandarma ve yetkililerin sıklıkla denetimler yaparak, esnaflara cezalar kestiğinin altını çizen Yolcu, “Siyasi iktidar, turizm ve esnafın gelişmesi için gerekli adımları atmalıdır. Adımlar atılmazsa esnaf bitme noktasına gelir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM